S přírodou jsme přátelé

S přírodou jsme přátelé Zdroj: iStock.com

Jak být více „eco-friendly“? Tyhle malé změny přinesou velký výsledek

Chcete se chovat šetrněji k přírodě, ale tak, aby to bylo možné dlouhodobě a bez větších životních změn? Není to ani náročné ani složité. Stačí jen o věcech přemýšlet a začít drobnými změnami. Máme pro vás pár tipů.

Pokud přemýšlíte, jak byste mohla začít více fungovat ekologicky, ale obáváte se přílišných změn ve vašem životě, nemusíte. Začněte malými kroky, které přírodě pomohou víc, než si myslíte. Není nutné vyměnit celý šatník nebo vyhodit všechny produkty z chemie. Zaměřte se na budoucnost. Necháte si zítra do kanceláře donést jídlo v jednorázovém plastu? Opravdu potřebujete všechna tři nová trička? Budete každou svačinu balit do plastového pytlíku? Možná to jde i lépe a šetrněji. Zkuste si osvojit třeba tyto čtyři typy ekologičtějšího jednání.

Minimalismus

Méně je prostě více a dnes to platí dvojnásob. Redukce věcí, které skutečně potřebujete, může být prospěšná nejen životnímu prostředí, ale také vám osobně. Minimalismus vás osvobodí od mnoha zbytečností. Jak ale na to? Preferujte vždy kvalitu nad kvantitou a zkuste začít využívat například bazary, secondhandy či různé servery, které nabízí prodej věcí, které někomu již neposlouží, ale vám mohou.

Pokud si budete kupovat nové věci, dopřejte si opravdovou kvalitu. Nákup kvalitních věcí by měl být určitou zárukou jejich delší životnosti. Zkuste se koukat také více po lokálních produktech, a pokud se zaměříte na věci z přírodních nebo recyklovatelných materiálů, budete zaručeně „eco-friendly“. Ve chvílích volna zabrouzdejte třeba na e-shop www.greenstore.cz, kde najdete mnoho zajímavých produktů pro zero waste, ekologické nakupování a zdravý životní styl šetrný k přírodě. Najdete zde například rCUP kelímky na kávu nebo pytlíky na pečivo, zeleninu či ovoce.

Rozlučte se s jednorázovými produkty

Kolik jednorázových obalů za den využijete? Kávu do kelímku, čínu k obědu donesenou v krabičce a jednu Colu v plastovce. Nemusí to být každý den, ale zkuste se nad tím zamyslet, málo toho určitě nebude. Jak to změnit? Jestliže například patříte mezi milovníky kávy, kteří si berou často z kaváren svůj oblíbený nápoj do jednorázového kelímku s sebou, zamyslete se, kolik takových obalů již „padlo“ jen na vaši vlastní spotřebu. Co využívat vlastní láhev na vodu, vlastní kelímek na kávu či mít vlastní obal na oběd? Pokud patříte mezi zaneprázdněné jedince, kterým usnadňuje jejich denní režim krabičkové stravování, podívejte se, zda daná firma produkující nemalé množství plastových krabiček nenabízí možnost zpětného odběru daného plastového odpadu.

Nabídka této možnosti se velmi zvětšuje. „Pokud nám zákazník krabičky, ve kterých vozíme jídlo, vrátí, jsme schopni je 100% zrecyklovat na plastový granulát, který se využije v průmyslu, třeba pro výrobu dětských skluzavek nebo střešních krytin. Navíc při zavážení celotýdenního menu mohou zákazníci dosáhnout statusu ZERO FOOD WASTE, kdy v podstatě nevznikne prostor pro plýtvání potravinami,“ říká Lukáš Drlík ze Zdravého stravování. Tímto přístupem je zaručeno, že plastový odpad neskončí ve spalovně, ale najde své uplatnění, a co více, budete se moci „pyšnit“ titulem Zero food waste neboli nulovým potravinovým odpadem.

Co to zkusit Bez obalu?

Zeptejte se v kanceláři, kdo už v bezobalovém nakupování jede. Budete se divit, kdo všechno. Určitě vám rádi poradí, kde takové prodejny najdete a jak vlastně nakupovat. Velkému zájmu čelí stále více vyhledávanější farmářské trhy, kde si můžete koupit čerstvé a kvalitní potraviny od regionálních pěstitelů a výrobců. Při jejich balení nedochází k užití tolika plastového obalu, jako je tomu v klasických supermarketech.

Mnoho lidí také podporuje bezobalové prodejny, které se těší čím dál větší oblibě, a to zaslouženě. Zkuste nějakou takovou prodejnu v blízkosti vašeho bydliště vyhledat a navštívit a možná tento trend chytne brzy i vás. Nám se líbí filozofie Biopekárny Zemanka, jejíž produkty najdete v mnoha obchodech. „Spolupracujeme s bezobalovými prodejnami, kterým dodáváme naše bio sušenky a slané krekry ve vratných obalech. Ty od obchodníků svážíme zpět, myjeme a znovu plníme, takže nádoby neustále točíme. Výhodou našeho systému je, že nespotřebujeme ani gram obalu na cestě od nás ze Zemanky ke kupujícímu. Jsme rádi, že tuto variantu můžeme zákazníkům nabídnout a zároveň tím přispět ke snížení plastového odpadu v potravinářském průmyslu, což koresponduje s našim smýšlením,“ sděluje Jan Zeman z Biopekárny Zemanka.

Stylová „eko“ móda

Dnes již také v oblasti módy čím dál více firem uvažuje nad otázkou, jak zmírnit ekologický dopad módního průmyslu na naše životní prostředí. Téma udržitelné módy se stává čím dál více trendy záležitostí a podporují ji i mnohé vyhlášené módní návrhářky. „Oslovili jsme španělskou společnost Seaqual bojující za snížení plastového odpadu v oceánech a ze společné spolupráce vzešla „eko“ kolekce fitness oblečení Nebbia x Seaqual, která využívá materiál ze 100% recyklovatelného vlákna. Na jeden pár legín z této kolekce bylo použito 200 g plastového odpadu,“ zmiňuje Stanislava Pecková, přední návrhářka značky Nebbia. Móda bude vždy o hře, zábavě a vyjádření vlastního osobního stylu. Při výběru nového oblečení do vašeho šatníku zkuste přemýšlet i trochu jiným směrem a myslet ekologicky. Víte, co je upcycling, sustainable či eco friendly? Víte, kde koupíte výrobky eco friendly? Zapátrejte a pomáhejte přírodě, výběr je široký.