Jak si vyzdobit byt tak, aby měl opravdu magickou podzimní atmosféru?

Jak si vyzdobit byt tak, aby měl opravdu magickou podzimní atmosféru? Zdroj: iStock.com

Dekorace ve stylu podzimní magie: Jak si byt proměnit v čarodějné doupě?

Přepadla vás s příchodem podzimu chuť proměnit svůj domov v čarodějnickou chaloupku, která voní dřevem a skořicí, je útulná stejně jako trochu tajemná a osvětluje ji jen světlo svíček? Poradíme vám, jak na originální podzimní home decor, díky kterému se vám z vašeho bytu nebo domu ani nebude chtít odcházet.

Svíčky jsou základ

Jestli k dlouhým večerům něco patří opravdu neodmyslitelně, jsou to svíčky. Těch není nikdy dost a je jen na vás, jaké si vyberete. Klasika s vůní skořice, jablek nebo třeba vanilky se postará o útulnou atmosféru jako vystřiženou z podzimního Stars Hollow, naopak štíhlé a dlouhé svíčky bez vůně zahrají na čarodějnickou notu a skvěle doplní především elegantní interiéry; tím spíš, když je vsadíte do starožitných svícnů. V obou případech pamatujte, že svíčky ze včelího nebo sójového vosku jsou vždy lepší variantou než ty levné, parafínové. Jednak vydrží hořet déle a jednak do vzduchu nevypouštějí karcinogeny. Klidně se poohlédněte u nějakého malého, lokálního výrobce.

TIP NA VIDEO: Vyrobte si podzimní dekorace do truhlíku

Video placeholde

Článek pokračuje na další straně. >>>

Pokračování 2 / 5

Dýně ve všech formách

Dýně je královna podzimu a v jejím využití se určitě nemusíte omezovat jen na vaření. Zároveň ani není třeba ji pracně vydlabávat a vyřezávat jí strašidelný škleb, jako to na Halloween dělají ve Spojených státech. Existuje mnoho variant, jak dýni do domácího dekoru zakomponovat. Jste-li hraví, poohlédněte se po polštářku či dece s motivem oranžové tykve. Prodávají se také svíčky a závěsné světelné řetězy ve tvaru dýní. Keramické (nebo levnější plastové) dekorativní dýně aktuálně seženete kdekoliv, kam chodíte nakupovat drobnosti do domácnosti. Nejlépe samozřejmě vypadají skutečné dýně: ty malé, barevné, co vídáte na Instagramu a Pinterestu, se občas prodávají i v supermarketech. Nezapomeňte ale, že takové dýně, stejně jako jakákoliv jiná zelenina, postupně podléhají zkáze.

Pokračování 3 / 5

Podzimní věnce a sušené květiny

Zatímco na jaře si z farmářských trhů nosíme čerstvé řezané květy, na podzim se o slovo hlásí ty, které máme jinak tendenci vyhazovat. Sušené nebo jednoduše uschlé kytice dokonale dotvářejí podzimní atmosféru a ve vašem bytě představují kousek pomalu usínající přírody. Květiny si můžete koupit a nechat je uschnout, mnohem lepší ale bude zajít si ve volné chvíli na procházku a natrhat si je osobně. Pugét se nebojte doplnit stébly vysokých trav, tenkými holými větvičkami, bodláky nebo třeba šípky. Doma květiny zavěste do průvanu a nechte je pořádně uschnout. Alternativou je také uplést nebo koupit dekorativní podzimní věnec, který se tradičně váže z typicky podzimních rostlin.

Pokračování 4 / 5

Oltář, kterým uctíte přírodu i sami sebe

Znáte původní význam svátku Samhain, který je jedním z předobrazů dnešního Halloweenu? Pro Kelty znamenal přelom října a listopadu konec roku starého a začátek nového. Později se k tomu přidala ještě oslava sklizně, která už tou dobou byla bezpečně uložena na zimu. Bylo to poslední veselí před chladnými měsíci všeobecného spánku. Zapojte trochu staré tradice i do vašeho domácího dekorování a vytvořte si podzimní oltář. Může to být malý stolek či samostatná polička. Přijít by na něj měly svíčky, minerály nebo třeba kamínky, jež jste si přivezli z letní dovolené. Můžete tam dávat kaštany, které vám děti nosí z procházek, případně zvířecí kosti či pírka, která najdete v lese, různé talismany, amulety, totemy z klacíků… Obecně platí, že by na oltáři měly být umístěny věci, které pro vás mají nějaký osobní význam.

Pokračování 5 / 5

Nebojte se tmavých barev

Pro podzim jsou typické barvy usychajícího listí, tedy oranžová a žlutá. Stejně tak se k němu ale perfektně hodí zemité tóny jako hnědá, tmavě zelená a vínová. Pokud vás temnější estetika baví celoročně, nebojte se některou z těchto barev vymalovat zdi. Zdá se vám, že by to opticky zmenšilo prostor? Přetřete jen dvě protilehlé stěny a ty zbývající doplňte světlou barvou v ladícím odstínu. Perfektně budě vypadat také tmavý nábytek, jako například kožená sedačka či knihovna z masivního dřeva. O kouzlo se ale postarají i drobnější doplňky v podobě sametových povlaků na polštáře, tmavých přehozů nebo ozdobných zlatých rámů na obrazy.