Gentlemanství je dřina. Jak se bránit jako Sherlock Holmes?

Gentlemanství bude vždy moderní a není otázkou stylu, ale životního postoje. Bohužel, člověk není obklopen jen gentlemany a tak se vyplatí nosit pod elegantním sakem stejně elegantní, avšak efektivní umění sebeobrany.  Třeba to, které proslavil Sherlock Holmes – Bartitsu. 

Musíme se ale vrátit až na přelom minulého století a připomenout, že sir Arthur Conan Doyle obdařil svého hrdinu sebeobranným uměním „Baritsu“.

V povídce Prázdný dům se tedy objevuje pozměněný název původního bartitsu; byl-li zkomolený, nebo záměrně změněný (třeba kvůli autorským právům), se už dnes těžko dozvíme. Pravda ale je, že díky slavnému fiktivnímu detektivovi tento pozoruhodný systém sebeobrany neupadl v úplné zapomnění a na počátku třetího tisíciletí se dočkal renesance.

Otcem bojového umění gentlemanů je Edward William Barton-Wright (1860–1951), který jako železniční inženýr zcestoval svět a velmi se zajímal o bojová umění. V Japonsku studoval hned tři školy jiu jitsu a jeho znalost se pak stala základem bartitsu (název Barton-Wright složil ze svého jména a slova „jiu jitsu“).

Barton-Wright byl jedním z prvních propagátorů asijských bojových umění v Evropě, ale svůj systém vystavěl eklekticky – jako kombinaci východních a evropských bojových technik. V bartitsu tedy spojil jiu jitsu s klasickým britským boxem, francouzským kickboxem Savate a s bojem holí La Canne (Vigny stick fighting).

Barton-Wright se ale inspiroval i u dalších kontaktních sportů, třeba ve švýcarském tradičním zápasu Schwingen. Tvrdil totiž, že obrana je účinná tehdy, kdy dobře poznáme techniku útočníka, který může využít různé styly.