Gentlemanství je dřina. Jak se bránit jako Sherlock Holmes?

Gentlemanství bude vždy moderní a není otázkou stylu, ale životního postoje. Bohužel, člověk není obklopen jen gentlemany a tak se vyplatí nosit pod elegantním sakem stejně elegantní, avšak efektivní umění sebeobrany.  Třeba to, které proslavil Sherlock Holmes – Bartitsu. 

Musíme se ale vrátit až na přelom minulého století a připomenout, že sir Arthur Conan Doyle obdařil svého hrdinu sebeobranným uměním „Baritsu“.

V povídce Prázdný dům se tedy objevuje pozměněný název původního bartitsu; byl-li zkomolený, nebo záměrně změněný (třeba kvůli autorským právům), se už dnes těžko dozvíme. Pravda ale je, že díky slavnému fiktivnímu detektivovi tento pozoruhodný systém sebeobrany neupadl v úplné zapomnění a na počátku třetího tisíciletí se dočkal renesance.

Otcem bojového umění gentlemanů je Edward William Barton-Wright (1860–1951), který jako železniční inženýr zcestoval svět a velmi se zajímal o bojová umění. V Japonsku studoval hned tři školy jiu jitsu a jeho znalost se pak stala základem bartitsu (název Barton-Wright složil ze svého jména a slova „jiu jitsu“).

Barton-Wright byl jedním z prvních propagátorů asijských bojových umění v Evropě, ale svůj systém vystavěl eklekticky – jako kombinaci východních a evropských bojových technik. V bartitsu tedy spojil jiu jitsu s klasickým britským boxem, francouzským kickboxem Savate a s bojem holí La Canne (Vigny stick fighting).

Barton-Wright se ale inspiroval i u dalších kontaktních sportů, třeba ve švýcarském tradičním zápasu Schwingen. Tvrdil totiž, že obrana je účinná tehdy, kdy dobře poznáme techniku útočníka, který může využít různé styly.

Připravte se na podlost

Veďte útočníka

Zásady bartitsu

Bartitsu – slovo, hůl, pěst

Článek připravil časopis ForMEN.