Den matek se blíží: 35 tipů na dárky, které udělají radost každé mamince

Den matek už klepe na dveře, pojďte se proto na tento nedělní svátek náležitě připravit. Přinášíme vám tipy jak na drobnosti pro krásu i potěšení chuťových buněk, tak na dárky, na které vaše maminka jen tak nezapomene.

Květen je plný svátků a významných dnů, mezi které patří i Den matek. Ten sice v Česku často bývá zastíněn březnovým Mezinárodním dnem žen, ale o to spíš by vám vyjádření lásky ke své mamince nemělo druhou květnovou neděli uniknout.

TIP NA VIDEO: Vyrobte si s vašimi dětmi originální přáníčko ke Dni matek

Spousta lidí dodnes stále tápe, kdy že se Den matek skutečně slaví. A je logické, že to může být matoucí, protože tento svátek v různých koutech světa připadá na jiné dny. Pokud například sledujete na Instagramu zajímavé účty a influencery z Velké Británie, budete mít stejně jako oni tendenci maminkám gratulovat již v období před Velikonoci – Britové totiž Den matek slaví již čtvrtou postní neděli.

A i v dalších zemích se termín svátku mění: Například státy Blízkého východu jej zase slaví během prvního jarního dne a třeba v Thajsku jsou maminky oslavovány až v srpnu. Za obecně nejrozšířenější den slavení je ale považována právě druhá květnová neděle, tedy den, kdy se Den matek oficiálně slaví i u nás.

Oslavy mateřství mají navíc bohatou historii. Zmínky o obdobách tohoto svátku můžete najít už ve starověkém Římě či Anglii raného novověku. Do českých zemí se svátek dostal z USA, kde se Den matek v roce 1914 stal národním svátkem. V Česku se první oficiální oslava konala v roce 1923, a to především díky Alici Masarykové, dceři prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, která byla jeho velkou propagátorkou a zároveň výraznou osobou českého emancipačního hnutí.

Den matek v Česku zažil velký útlum během komunistického režimu a dodnes zůstává oproti významu v jiných zemích upozaděný. Je proto na čase to změnit. A přestože si maminky zaslouží opěvování a vyjádření lásky a podpory během celého roku, pojďte právě nadcházející neděli využít k jedné z těchto oslav mateřství.

Kromě krásné květiny a originálního přáníčka si maminka zaslouží také dárek. A je jen na vás, zda jí vyberete kvalitní anti-agingovou péči, něco dobrého na zub, šperk nebo využijete konečně znovuotevřených salónů a pošlete ji na relaxační masáž. Výběr je jen na vás.

Inspiraci na dárky ke Dni matek najdete v naší galerii: