Den matek se blíží: 35 tipů na dárky, které udělají radost každé mamince

4. května 2021 • 06:00
Inspirujte se tipy na dárky k letošnímu Dni matek • Foto: iStock

Den matek už klepe na dveře, pojďte se proto na tento nedělní svátek náležitě připravit. Přinášíme vám tipy jak na drobnosti pro krásu i potěšení chuťových buněk, tak na dárky, na které vaše maminka jen tak nezapomene.

Květen je plný svátků a významných dnů, mezi které patří i Den matek. Ten sice v Česku často bývá zastíněn březnovým Mezinárodním dnem žen, ale o to spíš by vám vyjádření lásky ke své mamince nemělo druhou květnovou neděli uniknout.

TIP NA VIDEO: Vyrobte si s vašimi dětmi originální přáníčko ke Dni matek

Dílnička: Takové přáníčko s tulipány potěší každou maminku VIDEO časopis Maminka

Spousta lidí dodnes stále tápe, kdy že se Den matek skutečně slaví. A je logické, že to může být matoucí, protože tento svátek v různých koutech světa připadá na jiné dny. Pokud například sledujete na Instagramu zajímavé účty a influencery z Velké Británie, budete mít stejně jako oni tendenci maminkám gratulovat již v období před Velikonoci – Britové totiž Den matek slaví již čtvrtou postní neděli.

A i v dalších zemích se termín svátku mění: Například státy Blízkého východu jej zase slaví během prvního jarního dne a třeba v Thajsku jsou maminky oslavovány až v srpnu. Za obecně nejrozšířenější den slavení je ale považována právě druhá květnová neděle, tedy den, kdy se Den matek oficiálně slaví i u nás.

Oslavy mateřství mají navíc bohatou historii. Zmínky o obdobách tohoto svátku můžete najít už ve starověkém Římě či Anglii raného novověku. Do českých zemí se svátek dostal z USA, kde se Den matek v roce 1914 stal národním svátkem. V Česku se první oficiální oslava konala v roce 1923, a to především díky Alici Masarykové, dceři prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, která byla jeho velkou propagátorkou a zároveň výraznou osobou českého emancipačního hnutí.

Den matek v Česku zažil velký útlum během komunistického režimu a dodnes zůstává oproti významu v jiných zemích upozaděný. Je proto na čase to změnit. A přestože si maminky zaslouží opěvování a vyjádření lásky a podpory během celého roku, pojďte právě nadcházející neděli využít k jedné z těchto oslav mateřství.

Kromě krásné květiny a originálního přáníčka si maminka zaslouží také dárek. A je jen na vás, zda jí vyberete kvalitní anti-agingovou péči, něco dobrého na zub, šperk nebo využijete konečně znovuotevřených salónů a pošlete ji na relaxační masáž. Výběr je jen na vás.

Inspiraci na dárky ke Dni matek najdete v naší galerii:

Fotogalerie

36 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy