.

.

.
.
.
.
.
28
Fotogalerie

Den matek se blíží: 29 tipů na dárky, které udělají radost každé mamince

Každý rok patří druhá květnová neděle jedné z nejdůležitějších osob v našem životě. Den matek letos připadá na 14. května, a pokud stále přemýšlíte, čím byste udělali té své největší radost, máme pro vás zásobu nejen kosmetických tipů.

Historie tohoto svátku sahá až do 19. století, kdy se v USA začal slavit jako den, kdy se maminky mohly spojit a prosazovat svá práva. Postupem času se Den matek rozšířil do celého světa a stal se příležitostí pro děti a rodiny vyjádřit svou lásku a vděčnost svým matkám.

TIP NA VIDEO: Vyrobte si s vašimi dětmi originální přáníčko ke Dni matek

Video placeholde

Den matek v Česku připadá podle amerického vzoru na druhou květnovou neděli, avšak Velká Británie jej například slaví už před Velikonocemi při čtvrté postní neděli. Arabské státy si maminky připomínají zase s příchodem jara, tedy 21. března, a země jako Portugalsko, Španělsko, Maďarsko či Lotyšsko jej slaví první květnovou neděli.

Svátek matek je tradice, která existuje po celém světě už tisíce let. V antickém Řecku se uctívala pohanská bohyně Rhea, matka bohů, a slavil se svátek plodnosti a matek. V 16. století se v Anglii začala oslavovat Mateřská neděle, která připadala na postní dobu před Velikonocemi. Tento den měl zvláštní význam pro chudé lidi, kteří sloužili v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohli strávit čas se svými rodiči. Proto dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.

V Československu se tento den začal slavit v roce 1923 díky Alice Masarykové, dceři prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po druhé světové válce byl Den matek zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen, který se slaví 8. března, ale i přesto se dál připomínal v některých rodinách. Po roce 1989 se opět začal slavit v termínu, který dodržujeme dodnes. Takže pokud si přejete potěšit svou maminku, neváhejte ji překvapit v tento den drobným dárkem a projevem lásky.

Pokud chcete maminku obdarovat něčím jiným než obligátní květinou, můžete zvolit nejen kvalitní belgické pralinky, ale třeba i voňavé bylinkové čaje, kosmetiku, svíčky či šperky. Populární jsou také poukazy na tělovou masáž či do oblíbené restaurace. Velkou inspiraci najdete v naší fotogalerii níže.

Inspiraci na dárky ke Dni matek najdete v naší galerii:

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.