...

... Zdroj: iStock.com

Chcete mít klidnější ráno? Začněte používat mobil jinak!

Chcete po probuzení prožívat méně stresu? Přepněte si telefon do letového režimu. Vysvětlíme vám, k čemu je to dobré.

Co uděláte jako první věc hned po probuzení? Šedesát procent lidí přiznává, že zkontrolují svůj chytrý telefon: sociální sítě, zprávy, e-maily. A celých devadesát procent uživatelů mobilů to udělá během první půlhodiny, co jsou vzhůru. Nejenže tím svou mysl okamžitě nastavíme do pracovní pohotovosti, ale pouze tím reagujeme na to, co jsme zmeškali, místo abychom se soustředili na nadcházející den. Jak se tomu vyhnout? Přepněte si před spaním telefon do letového režimu a po probuzení ho tam nechte. Tak dlouho, jak potřebujete, ideální je alespoň půlhodina.

Půlhodina jen pro vás

Co tím získáte? Především čas klidu, kdy nebudete nadskakovat a okamžitě reagovat na každý podnět, který k vám telefon vyšle, ať už je to upozornění ze sociálních sítí, nebo zmeškaný hovor. Budete se soustředit pouze na přítomný okamžik – ať už to bude příprava svačiny pro děti, anebo šálek kávy, který si vypijete třeba u okna. Atmosféru můžete dotvořit třeba hudbou (kterou si ovšem nepustíte z telefonu, ale postaru, z CD nebo gramofonu).

To vy určujete pravidla

Není nutné cítit se provinile kvůli tomu, že ihned po probuzení nezačnete „fungovat“. Nemusíte (a ani byste neměli) sami sebe vnímat jako někoho, kdo je povinen odpovídat na všechny podněty ihned. Právě naopak, půlhodina klidu bez připojení vám připomene, že jste to vy, kdo si sám určí, kdy a jak budete reagovat na zprávy z vnějšího světa.

Ranní meditace

Vyhradit si hned po ránu patnáct minut, během nichž budete jen nehybně a mlčky sedět se zavřenýma očima a meditovat? Zní to možná jako potrhlost, pro mnohé jako nedostupný časový luxus během povinností, které na ně hned po ránu dopadají. Těch patnáct minut ale může být nejlepší časová investice, jakou každý den uděláte. Psychologové se totiž shodují, že patnáctiminutová ranní meditace napomáhá soustředění během celého následujícího dne. Praktikuje ji například Oprah Winfrey, komik Jerry Seinfeld nebo basketbalista Kobe Bryant.

Další skvělé články najdete v červencovém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie