Bio, eko a slow Vánoce: 20 tipů na trendy dárky pro odpovědné

Už loni jste podstatně omezili spotřebu balicího papíru i počet dárků? Letos můžete jít ještě dál. Co dát blízkým pod stromeček něco, co udělá dvojnásobnou radost. Jako dárek, ale i jako věc, která má smysl: Je ekologická, šetří planetu a neskončí do roka a do dne v kontejneru nebo ve sběrném dvoře. Co zkusit letos takové "trvale udržitelné" Vánoce?

Dáváte rádi knihy a vaši příbuzní už je odmítají s tím, že už je nemají kam dávat? Nebo se snažíte chodit do knihovny, ale než na vás přijde s novinkou řada, nevydržíte a knížku si stejně koupíte? Co takhle letos zainvestovat do čtečky! V elektronické verzi vychází všechno podstatné a o šetření papíru a pohodě při nakupování už ani není třeba mluvit.

Pokud je pro vás symbolem Vánoc parfém, i ten se dá najít u výrobců, kteří žádné složky svých výrobků netestují na zvířatech. A pokud vsadíte na bio notu, možná zjistíte, že přírodní vůně na vás působí přirozeněji.

Co se týče módy, můžete se rozmyslet, jestli by si někdo z vašich blízkých nezasloužil do šatníku nějaký naprosto zásadní kousek, který by mu vydržel opravdu dlouho. Kašmírový svetr. Vlněné teplé triko s dlouhým rukávem. Nadčasové šaty z nanovláken, které se čistí téměř samy. Kvalitní rukavice. Takové věci přežijí střídání trendů a vydrží funkční i pohledné mnoho let.

Můžete podpořit domácí návrháře, jejichž šperky jsou originální a vyráběné s respektem k přírodě i k lidské práci.

Mimochodem – víte, že můžete mít doma živý vánoční stromeček, aniž byste ho museli kupovat? Nejlepší je si ho půjčit! Pronajmout si ho můžete například zde a zde.

Více tipů na trendy a zároveň bio, eko i udržitelné dárky najdete v naší galerii.