Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Jak se zabavit během cesty v autě nebo v letadle? Tady je 8 zábavných audioknih

Čeká vás spousta hodin strávených v autě nebo si potřebujete zpříjemnit čas v letadle? Pokud chcete, aby vám cesta lépe utekla a zároveň nemáte náladu poslouchat podcast, pusťte si do sluchátek audioknihu. Tady je osm dovolenkových tipů, které nadchnou dobrodruhy i milovníky moderní české beletrie.

Pro dobrodruhy

1) Má vzpomínka je bugatti – Eliška Junková

Délka nahrávky: 10 hodin 57 minut

Čte: Hana Maciuchová, Jaromír Dulava

Vzpomínky první ženy za volantem, která vítězila v závodech Grand Prix. Eliška Junková dává nahlédnout do historie automobilismu u nás a líčí, co obnášela příprava automobilového závodníka, vzrušení, krásu i rizika rychlého sportu. Když si v roce 1921 udělala řidičský průkaz, žen se stejným oprávněním existovalo jen pár desítek. Za pět let jako první žena na světě vyhrála mezinárodní závod automobilů. Byla rovnocennou soupeřkou věhlasných jezdců jako Louis Chiron či Ernesto Maserati. Po vítězství v prvním ročníku legendárního okruhu Nürburgring roku 1927 Eduard Bass v Lidových novinách vzkázal:Na německou Velkou cenu,/ stačilo nám vyslat ženu,/ arci když je taková/ jako paní Junková./ Ta když sedne k volantu,/ rekordy jdou k čerchmantu.“

Audiokniha vykresluje také příběh dámy, která se nikdy nevzdávala, dokázala obdivuhodně čelit nepřízni osudu a přijímat nové výzvy. Ve své autobiografii ukazuje, jak její úspěchy změnily společenské nazírání na ženy, neboť pro ně „dobývala svá vítězství“, i když ji kdekdo „před závodem posílal pro vařečku“.

Má vzpomínka je bugatti
Má vzpomínka je bugatti | Zdroj: Onehotbook.cz

2) Pád nebes – Reinhold Messner

Délka nahrávky: 7 hodin 59 minut

Čte: Martin Stránský

Není to sice nejvyšší hora Evropy, ale je prý nejkrásnější. Poslední vrchol Alp, jenž v polovině 19. století ještě nebyl pokořen, provokoval a přitahoval horolezce, kteří se ho pokoušeli zdolat. Reinhold Messner líčí „boj o Matterhorn“ z roku 1865 – soupeření výpravy Edwarda Whympera a družiny Jean-Antoina Carrela. Popisuje posedlost horolezců a touhu dokázat něco, čeho nedosáhl ještě nikdo před nimi, ale ukazuje také magickou přitažlivost hor, jejich krásu i nelítostnou surovost. Vypráví o přátelství, které se rozpadlo, o zklamání i o velké tragédii.

Pád nebes
Pád nebes | Zdroj: Onehotbook.cz

Pokračování 2 / 4

Pro literární labužníky

1) Teorie podivnosti – Pavla Horáková

Délka nahrávky: 10 hodin 25 minut

Čte: Jitka Ježková

Vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, třicátnice Ada Sabová, už má leccos za sebou, takže není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného sarkastického vnímání světa, lidí kolem i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává a reflektuje zdánlivé nahodilosti, za nimiž tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, ale zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě. Román obdržel cenu Magnesia Litera 2019 za prózu.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

2) Haruki Murakami – Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Délka nahrávky: 9 hodin 57 minut

Čte: Martin Myšička

Cukuru Tazaki sám sobě odjakživa připadá trochu neslaný nemastný. Nemůže zapomenout na dobu na střední škole, kdy mu pocit výjimečnosti dodávala čtveřice osobitých přátel, z nichž každý měl přijmení, které obsahovalo nějakou barvu. Po příchodu na univerzitu ho však skupinka bez vysvětlení vyloučila ze svého středu. Až po mnoha letech si v dospělosti díky své nové známosti uvědomí, jak moc ho tato událost poznamenala. Sara s ním odmítne navázat intimnější vztah, dokud v sobě Cukuru nevyřeší staré rány a nejistoty. A tak se vydává na cestu za objasněním záhady, co se tenkrát vlastně stalo…

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování | Zdroj: Onehotbook.cz

Pokračování 3 / 4

Pro řidiče, které udržuje v pozornosti a napětí

1) Konec hlídky – Stephen King

Délka nahrávky: 15 hodin 4 minuty

Čte: Jan Kanyza, Kajetán Písařovic, Magdaléna Borová

Nejzáludnější zločinec, s jakým se Bill Hodges během své kariéry detektiva setkal, leží po úrazu hlavy v kómatu na nemocničním pokoji číslo 217 a jeho uzdravení se zdá být nepravděpodobné. Vyšetřovatele ve výslužbě však stále čímsi znepokojuje. Městem se šíří vlna sebevražd, které páchají i ti, již přežili útok mercedesového vraha. Je snad možné, že by pachatel tehdejších činů mohl ovlivňovat dění mimo nedobrovolné vězení svého bezvládného těla? Bill a jeho parťačka Holly musí vyrazit do boje s protivníkem, v jehož schopnosti nikdo jiný nevěří…

Konec hlídky
Konec hlídky | Zdroj: Onehotbook.cz

2) DNA – Yrsa Sigurðardóttir

Délka nahrávky: 14 hodin 37 minut

Čte: Klára Cibulková

V Reykjavíku došlo k vraždě mladé ženy, pachatel však netušil, že po celou dobu brutálního činu byla pod postelí schovaná sedmiletá dcerka oběti. Oficiální vyšetřování vede mladý detektiv Huldar, který musí spolupracovat s psycholožkou Freyjou pověřenou výslechem malé svědkyně. Jejich pátrání však komplikuje skutečnost, že spolu před časem strávili noc, aniž se pak znovu kontaktovali. Jenže na nevraživost není čas – vrah v zabíjení pokračuje a zanechává za sebou zdánlivě nesmyslné indicie: číselné řady, varovné SMS a záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru.

DNA
DNA | Zdroj: Onehotbook.cz

Pokračování 4 / 4

Pro celou rodinu s dětmi

1) Správná pětka na ostrově pokladů – Enid Blytonová

Délka nahrávky: 4 hodiny 5 minut

Čte: Michaela Maurerová

Sourozenci Anna, Dick a Julián výjimečně netráví prázdniny s rodiči – jedou do Kirrinské zátoky za příbuznými, s nimiž se nikdy předtím neviděli. Teta je milá, strýček nerudný a sestřenka Georgina je sice trochu svérázná (slyší pouze na zkrácenou verzi svého jména "George"), ale zato má psa Tima, vlastní ostrov a poblíž něj i ztroskotaný vrak. Když moře jednoho dne potopenou loď při bouřce vyvrhne na skály, děti zjistí, že se na ostrově možná skrývá poklad. Tajemství zná ale i někdo jiný, kdo by je rád o ostrov i poklad připravil…

Správná pětka na ostrově pokladů
Správná pětka na ostrově pokladů | Zdroj: Onehotbook.cz

2) Kouzelníci z pradávna – Cressida Cowell

Délka nahrávky: 7 hodin 19 minut

Čte: Jan Maxián

Než přišli válečníci, bývaly temné hvozdy plné kouzelných tvorů. Teď je však všechno jinak. Zar je chlapec z kmene kouzelníků, který nemá magické schopnosti, a udělá cokoliv, aby je získal. Čára je dívka z kmene válečníků, ale vlastní zakázaný kouzelný předmět, a udělá cokoliv, aby to utajila. Oba dva byli vychováni, aby se k smrti nenáviděli. Přesto musejí zapomenout na svoje odlišnosti a dostat se do sklepení pod válečnickým hradištěm. Právě tam procitá cosi, co spalo stovky let… Od autorky bestselleru Jak vycvičit draka.

Kouzelníci z pradávna
Kouzelníci z pradávna | Zdroj: Onehotbook.cz