10 skvělých audioknih na cesty. Zkraťte si jízdu na dovolenou poslechem

Čeká vás osmihodinová cesta autem, ať jako řidička či spolujezdec? Chcete si zpříjemnit cestu letadlem? Zkrátka, aby vám cesta lépe utekla, sáhněte po audioknize. V zatáčkách se vám nebude dělat špatně a v letadle neuslyšíte nic víc než jen příběh. Máme pro vás ty nejlepší audio tipy.

Pro dobrodruhy

Pád nebes – Reinhold Messner

Účinkují: Martin Stránský

Délka nahrávky: 7 hodin 59 minut

Pád nebes

Není to sice nejvyšší hora Evropy, ale je prý nejkrásnější. Poslední vrchol Alp, jenž v polovině 19. století ještě nebyl pokořen, provokoval a přitahoval horolezce, kteří se ho pokoušeli zdolat. Reinhold Messner líčí „boj o Matterhorn“ z roku 1865 – soupeření výpravy Edwarda Whympera a družiny Jean-Antoina Carrela. Popisuje posedlost horolezců a touhu dokázat něco, čeho nedosáhl ještě nikdo před nimi, ale ukazuje také magickou přitažlivost hor, jejich krásu i nelítostnou surovost. Vypráví o přátelství, které se rozpadlo, o zklamání i o velké tragédii.

Ukázka ZDE.

Má vzpomínka je bugatti – Eliška Junková

Účinkující: Hana Maciuchová, Jaromír Dulava

Délka nahrávky: 10 hodin 57 minut

Má vzpomínka je bugatti

Vzpomínky první ženy za volantem, která vítězila v závodech Grand Prix. Eliška Junková dává nahlédnout do historie automobilismu u nás a líčí, co obnášela příprava automobilového závodníka, vzrušení, krásu i rizika rychlého sportu. Když si v roce 1921 udělala řidičský průkaz, žen se stejným oprávněním existovalo jen pár desítek. Za pět let jako první žena na světě vyhrála mezinárodní závod automobilů. Byla rovnocennou soupeřkou věhlasných jezdců jako Louis Chiron či Ernesto Maserati. Po vítězství v prvním ročníku legendárního okruhu Nürburgring roku 1927 Eduard Bass v Lidových novinách vzkázal: „Na německou Velkou cenu,/ stačilo nám vyslat ženu,/ arci když je taková/ jako paní Junková./ Ta když sedne k volantu,/ rekordy jdou k čerchmantu.“ Vykresluje také příběh dámy, která se nikdy nevzdávala, dokázala obdivuhodně čelit nepřízni osudu a přijímat nové výzvy. Ve své autobiografii ukazuje, jak její úspěchy změnily společenské nazírání na ženy, neboť pro ně „dobývala svá vítězství“, i když ji kdekdo „před závodem posílal pro vařečku“.

Ukázka ZDE.