10 skvělých audioknih na cesty. Zkraťte si jízdu na dovolenou poslechem

4. července 2019 • 06:00
 • Čeká vás osmihodinová cesta autem, ať jako řidička či spolujezdec? Chcete si zpříjemnit cestu letadlem? Zkrátka, aby vám cesta lépe utekla, sáhněte po audioknize. V zatáčkách se vám nebude dělat špatně a v letadle neuslyšíte nic víc než jen příběh. Máme pro vás ty nejlepší audio tipy.

  Pro dobrodruhy

   

  Pád nebes – Reinhold Messner

  Účinkují: Martin Stránský

  Délka nahrávky: 7 hodin 59 minut

  Pád nebes Pád nebes Autor: Onehotbook.cz

  Není to sice nejvyšší hora Evropy, ale je prý nejkrásnější. Poslední vrchol Alp, jenž v polovině 19. století ještě nebyl pokořen, provokoval a přitahoval horolezce, kteří se ho pokoušeli zdolat. Reinhold Messner líčí „boj o Matterhorn“ z roku 1865 – soupeření výpravy Edwarda Whympera a družiny Jean-Antoina Carrela. Popisuje posedlost horolezců a touhu dokázat něco, čeho nedosáhl ještě nikdo před nimi, ale ukazuje také magickou přitažlivost hor, jejich krásu i nelítostnou surovost. Vypráví o přátelství, které se rozpadlo, o zklamání i o velké tragédii.

  Ukázka ZDE.

   

  Má vzpomínka je bugatti – Eliška Junková

  Účinkující: Hana Maciuchová, Jaromír Dulava

  Délka nahrávky: 10 hodin 57 minut

  Má vzpomínka je bugatti Má vzpomínka je bugatti Autor: Onehotbook.cz

  Vzpomínky první ženy za volantem, která vítězila v závodech Grand Prix. Eliška Junková dává nahlédnout do historie automobilismu u nás a líčí, co obnášela příprava automobilového závodníka, vzrušení, krásu i rizika rychlého sportu. Když si v roce 1921 udělala řidičský průkaz, žen se stejným oprávněním existovalo jen pár desítek. Za pět let jako první žena na světě vyhrála mezinárodní závod automobilů. Byla rovnocennou soupeřkou věhlasných jezdců jako Louis Chiron či Ernesto Maserati. Po vítězství v prvním ročníku legendárního okruhu Nürburgring roku 1927 Eduard Bass v Lidových novinách vzkázal: „Na německou Velkou cenu,/ stačilo nám vyslat ženu,/ arci když je taková/ jako paní Junková./ Ta když sedne k volantu,/ rekordy jdou k čerchmantu.“ Vykresluje také příběh dámy, která se nikdy nevzdávala, dokázala obdivuhodně čelit nepřízni osudu a přijímat nové výzvy. Ve své autobiografii ukazuje, jak její úspěchy změnily společenské nazírání na ženy, neboť pro ně „dobývala svá vítězství“, i když ji kdekdo „před závodem posílal pro vařečku“.

  Ukázka ZDE.

 • Pro literární labužníky (kvalitní literatura pro náročné)

   

  Teorie podivnosti – Pavla Horáková

  Účinkují: Jitka Ježková

  Délka nahrávky: 10 hodin 25 minut

  O čem sní intelektuálky?

  Teorie podivnosti Teorie podivnosti Autor: Onehotbook.cz

  Vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, třicátnice Ada Sabová, už má leccos za sebou, takže není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného sarkastického vnímání světa, lidí kolem i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává a reflektuje zdánlivé nahodilosti, za nimiž tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, ale zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě. Román obdržel cenu Magnesia Litera 2019 za prózu.

  Ukázka ZDE.

   

  Haruki Murakami  Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

  Účinkující: Martin Myšička

  Délka nahrávky: 9 hodin 57 minut

  Kdo chce mít budoucnost, musí pochopit minulost.

  Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování Autor: Onehotbook.cz

  Cukuru Tazaki sám sobě odjakživa připadá trochu neslaný nemastný. Nemůže zapomenout na dobu na střední škole, kdy mu pocit výjimečnosti dodávala čtveřice osobitých přátel, z nichž každý měl přímení, které obsahovalo nějakou barvu. Po příchodu na univerzitu ho však skupinka bez vysvětlení vyloučila ze svého středu. Až po mnoha letech si v dospělosti díky své nové známosti uvědomí, jak moc ho tahle událost poznamenala. Sara s ním odmítne navázat intimnější vztah, dokud v sobě Cukuru nevyřeší staré rány a nejistoty. A tak se vydává na cestu za objasněním záhady, co se tenkrát vlastně stalo…

  Ukázka ZDE.

 • Pro pasažéry, kteří se po cestě rádi zasmějí:

   

  Deníček moderního páru  Dominik Landsman, Zuzana Hubeňáková

  Účinkují: Filip Švarc, Jana Pidrmanová

  Délka nahrávky: 6 hodin 38 minut

  ...aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil

  Deníček moderního páru Deníček moderního páru Autor: Onehotbook.cz

  Eskapády „moderního fotra“, které Dominik Landsman zachytil ve svých úspěšných Deníčcích, už asi znáte. Společně s blogerkou a spisovatelkou Zuzanou Hubeňákovou se vydal na stejnou půdu, ale zpátky do doby, kdy ještě nebyl otcem. Jindřich a Nataša s ironií a černým humorem sobě vlastním popisují své seznámení, sestěhování a nakonec i početí dítěte a mezitím neodolatelně glosují rozdíly mezi muži a ženami, vztahové stereotypy, různé fáze zamilovanosti nebo nástrahy společného bydlení. Deníček moderního páru zachovává styl předchozích dílů, ale díky spoluautorství je bohatší o dva rozdílné, ale srovnatelně humorné Pojďte zjistit, co se dělo předtím, než na svět přišel Čeněk!

  Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka – Evžen Boček

  Účinkující: Veronika Khek Kubařová

  Délka nahrávky: 4 hodiny 4 minuty

  Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka Autor: Onehotbook.cz

  Po tragické smrti princezny Diany se ruší repríza rozverné historické revue s Helenkou Vondráčkovou a Heinrichem Himmlerem a na Kostce je vyhlášen smutek. V zámecké kapli vzniká pietní místo s kondolenční knihou a z oken visí černé prapory. Marie tedy využívá příležitosti a odjíždí na hájovnu za Maxem. Není ovšem jasné, jestli nejedná v pominutí smyslů. Jen, co aristokratka vytáhne paty z domu, na zámek dorazí několik osob, které rozpoutají vlnu zločinnosti. Podaří se Marii zašmodrchanou situaci rozplést? Čtvrtý díl ze série úspěšných humoristických audioknih o „poslední aristokratce“.

  Ukázka ZDE.

 •  

  Pro řidiče, které udržuje v pozornosti napětí

   

  Konec hlídky – Stephen King

  Účinkují: Jan Kanyza, Kajetán Písařovic,Magdaléna Borová

  Délka nahrávky: 15 hodin 4 minuty

  Mercedesový vrah je zpátky a plánuje pomstu.

  Konec hlídky Konec hlídky Autor: Onehotbook.cz

  Nejzáludnější zločinec, s jakým se Bill Hodges během své kariéry detektiva setkal, leží po úrazu hlavy v kómatu na nemocničním pokoji číslo 217 a jeho uzdravení se zdá být nepravděpodobné. Vyšetřovatele ve výslužbě však stále čímsi znepokojuje. Městem se šíří vlna sebevražd, které páchají i ti, co přežili útok mercedesového vraha. Je snad možné, že by pachatel tehdejších činů mohl ovlivňovat dění mimo nedobrovolné vězení svého bezvládného těla? Bill a jeho parťačka Holly musí vyrazit do boje s protivníkem, v jehož schopnosti nikdo jiný nevěří…

  Ukázka ZDE.

   

  DNA  Yrsa Sigurðardóttir

  Účinkuje: Klára Cibulková

  Délka nahrávky: 14 hodin 37 minut

  DNA DNA Autor: Onehotbook.cz

  V Reykjavíku došlo k vraždě mladé ženy, pachatel však netušil, že po celou dobu brutálního činu byla pod postelí schovaná sedmiletá dcerka oběti. Oficiální vyšetřování vede mladý detektiv Huldar, který musí spolupracovat s psycholožkou Freyjou pověřenou výslechem malé svědkyně. Jejich pátrání však komplikuje skutečnost, že spolu před časem strávili noc, aniž se pak znovu kontaktovali. Jenže na nevraživost není čas – vrah v zabíjení pokračuje a zanechává za sebou zdánlivě nesmyslné indicie: číselné řady, varovné SMS a záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru.

  Ukázka ZDE.

   

 • Pro celou rodinu (i s dětmi):

   

  SPRÁVNÁ PĚTKA na ostrově pokladů – Enid Blytonová

  Účinkuje: Michaela Maurerová

  Délka nahrávky: 4 hodiny 5 minut

  Z toho kouká pořádné dobrodružství!

  Správná pětka na ostrově pokladů Správná pětka na ostrově pokladů Autor: Onehotbook.cz

  Sourozenci Anna, Dick a Julián výjimečně netráví prázdniny s rodiči – jedou do Kirrinské zátoky za příbuznými, s nimiž se nikdy předtím neviděli. Teta je milá, strýček nerudný a sestřenka Georgina je sice trochu svérázná (slyší pouze na zkrácenou verzi svého jména "George"), ale zato má psa Tima, vlastní ostrov a poblíž něj i ztroskotaný vrak. Když moře jednoho dne potopenou loď při bouřce vyvrhne na skály, děti zjistí, že se na ostrově možná skrývá poklad. Tajemství zná ale i někdo jiný, kdo by je rád o ostrov i poklad připravil…

   Ukázka ZDE.

   

  Kouzelníci z pradávna  Cressida Cowell

  Účinkují: Jan Maxián

  Délka nahrávky: 7 hodin 19 minut

  Kdysi dávno byla magie skutečná…

  Kouzelníci z pradávna Kouzelníci z pradávna Autor: Onehotbook.cz

  Než přišli válečníci, bývaly temné hvozdy plné kouzelných tvorů. Teď je však všechno jinak. Zar je chlapec z kmene kouzelníků, který nemá magické schopnosti a udělá cokoliv, aby je získal. Čára je dívka z kmene válečníků, ale vlastní zakázaný kouzelný předmět a udělá cokoliv, aby to utajila. Oba dva byli vychováni, aby se k smrti nenáviděli. Přesto musejí zapomenout na svoje odlišnosti a dostat se do sklepení pod válečnickým hradištěm. Právě tam procitá cosi, co spalo stovky let… Od autorky bestselleru Jak vycvičit draka.

  Ukázka ZDE.

   

   

   

   

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy