Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: V Berlíně osvobozují prsa, ve Zlíně jim pomůže fashion event

A zase ta prsa! Jsou to skoro dva měsíce, kdy se znovu otevřela kauza kolem ženských bradavek v kyberprostoru a stále jsme se nedozvěděli, jak se k tomu společnost Meta postaví. Ženy v Berlíně však svá prsa osvobozují alespoň off-line a ve Zlíně se pro jejich zdraví pořádá charitativní událost. Co dalšího nás čeká tento týden?

Co se řeší: V Berlíně budou ženy moci plavat nahoře bez

Na Instagramu se zatím bradavky neosvobodily, v Berlíně však ano. Už brzy totiž budou ženy v berlínských veřejných bazénech moci plavat bez horního dílu plavek. K této změně se váže kauza návštěvnice, která byla vyhozena z venkovního koupaliště kvůli opalování nahoře bez. To se však personálu vymstilo, neboť podala trestní oznámení. Městské úřady na to reagovaly souhlasem, ženu uznaly jako oběť diskriminace a uvedly, že všichni návštěvníci bazénu jsou povinni nosit úbor zakrývající genitálie, což jak víme, ňadra nejsou.

Fashion tip: Ve Zlíně proběhne už pojedenácté charitativní Fashion Event Dotek

Neziskový projekt pořádaný studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s názvem Fashion Event Dotek má už více než desetiletou tradici a dokazuje, že i když je módní průmysl často označován jako nepřítel planety, v některých případech může být naopak velmi nápomocný. Fashion Event Dotek totiž pomocí módní přehlídky a následné charitativní aukce oděvů ze studentské tvorby získává potřebné peníze pro různé neziskové organizace. Letos bude výtěžek zaslán Alianci žen s rakovinou prsu.

Událost se ale samozřejmě netočí jen kolem hřebu večera v podobě přehlídky a aukce, nabídne také edukativní workshopy či afterparty, které se zhostí DJ a producent NobodyListen. Letošní ročník se věnuje tématu Identita a uskuteční se 18. března ve Zlíně v 61. budově v areálu Svit. Dalšími hosty eventu budou například Ivona Petružálková, Hana Řičicová nebo Linda Bartošová.

Divadelní tip: Divadlo Archa uvede inscenaci reflektující příběhy z Ukrajiny

Ukrajinští umělci, stejně jako zbytek Ukrajiny, jsou stále ve velmi těžkých životních situacích. Doma ztratili své publikum a do zbytku světa se jejich usilovná práce nedostane. Kulturní centrum Jam Factory se sídlem ve Lvově proto oslovilo několik mladých spisovatelů, aby vytvořili texty, které by byly jejich vlastní reflexí současné situace na Ukrajině. To dalo vzniknout divadelní eseji s názvem Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum ukrajinské spisovatelky Anastasie Kosodii. Scénická podoba textu vytvořena režisérkou Janou Svobodovou je naplánovaná na 17. a 18. března v Divadle Archa.

„Text Anastasie Kosodii mi v anglickém překladu ředitelka Jam Factory poslala 21. 5. 2022. Četla jsem ho se zatajeným dechem. Spisovatelka v krátkých, mistrně komponovaných větách popisuje denní rutiny lidí chycených do válečné pasti. Mluví o kráse, o lásce, o ranní hygieně, o touze se setkat a obejmout. To jsou témata každého z nás. Konkrétní situace pak vytváří význam. Válka tyto denní rutiny posouvá do absurdních rozměrů,“ říká Jana Svobodová.

Self care tip: V Praze proběhne třináctý ročník festivalu Prague Spirit

Prague Spirit Festival nabídne už potřinácté čtyřdenní program plný jógy, koncertů, muzikoterapie, otužování či alchymistického literárního večera. Tato mezinárodní akce si klade za cíl přiblížit veřejnosti tradiční i současné trendy v oblasti jógy a její filozofii, která přispívá ke zlepšení sebepoznání a psychické pohody. „Letos návštěvníky čeká například otužování podle Wima Hofa, holistická muzikoterapie, jóga pro dospělé i děti, face jóga, jóga v ukrajinštině, koncert Ondřeje Smeykala na didgeridoo, alchymistický literární večer s hercem Miloslavem Mejzlíkem a další inspirativní akce. Třináctý ročník se nese v duchu hesla Listen to yourself/Naslouchejte sami sobě,” říká zakladatelka Martina Procházková.

Festival se uskuteční od 16. do 19. března v multifunkčním centru Space Žitná 7 (16., 17. a 19. 3.) a na Novotného lávce (18. 3.) v centru Prahy.   

Kinotip: Komentovaná a zkrácená projekce filmu Mandragora

Pamatujete si český film z roku 1997 s názvem Mandragora? Snímek ukazující naprosto šokujícím způsobem dětskou a teen gay prostituci v prostředí Fantovy kavárny na Hlavním nádraží v Praze, která byla v devadesátých letech plná drog a pasáků? A co kdybychom vám řekli, že Karel si tuto dobu zažil na vlastní kůži a společně se zkrácenou projekcí filmu nabídne i osobní komentář týkající se celé problematiky? V Pražském kreativním centru se 15. března v 18.00 hodin budete moci přesunout do doby, kterou už dnešní optikou mnozí z nás nedokážou ani pochopit.