Nejhlubší soustrast rodinám a kamarádům Juraje a Matúše, obětem střelby před bratislavským gay klubem, a mnoho sil LGBTQ+ komunitě. Jsme s vámi.

Nejhlubší soustrast rodinám a kamarádům Juraje a Matúše, obětem střelby před bratislavským gay klubem, a mnoho sil LGBTQ+ komunitě. Jsme s vámi. Zdroj: iStock.com

Týdenní přehled: Střelba v Bratislavě, udržitelný obchoďák a Das Filmfest 2022

Veškeré aktuální dění minulý týden zastínila střelba před bratislavským gay clubem, kde útočník motivovaný nenávistí vůči LGBTQ+ komunitě zavraždil dva mladé muže. Čin otřásl nejen Slovenskem, ale i Českem. Mnozí tuzemští politici i přední média ale čelí kritice za to, jak se k události postavili. Co ještě by vám nemělo uniknout?

Co se řeší: Střelec v Bratislavě vraždil kvůli nenávisti k LGBTQ+ komunitě

Minulou středu otřásla slovenskou i českou veřejností zpráva o střelbě před bratislavským gay klubem. Nenávistí vůči LGBTQ+ komunitě motivovaný čin extremisty si vyžádal životy dvou mladých mužů, Juraje a Matúše. Policie útočníka o den později našla mrtvého. Událost otevřela téma, o němž si mnozí mysleli, že patří minulosti: queer lidé se stále musí bát o své životy.

Zvláštně, i když ne úplně překvapivě se k situaci postavili čeští politici: někteří se v reakcích zuby nehty vyhýbali konkrétnímu pojmenování toho, co se skutečně stalo, jiní naopak zbytečně zdůrazňovali „jinakost, odlišnost“ obětí. Ve zpracování události se nevyznamenala ani tuzemská média. Řada z nich neváhala zveřejnit jméno a další detaily ze života útočníka – včetně manifestu, který sám publikoval krátce před činem. „Existuje několik studií dokládajících, že při podobných událostech je potřeba věnovat útočníkovi a jeho myšlenkám co nejméně mediálního prostoru, a naopak se zaměřit na život obětí. Je poměrně snadné si vygooglit, jak má novinář takové události správně pokrývat. Škoda že to u nás skoro nikdo nezvládl,“ napsal jeden komentující na Twitteru.

Oslavte 25. narozeniny neziskové organizace NESEHNUTÍ

Brněnská nevládní nezisková organizace NESEHNUTÍ letos slaví čtvrt století existence. Už 25 let se její členové a členky věnují nejrůznějším občanským aktivitám od podpory občanské společnosti v zemích východní Evropy přes genderově citlivé vzdělávání až po boj za zákaz klecových chovů zvířat na celoevropské úrovni. Oslavte důležitý milník společně s nimi, a to v sobotu 22. října v brněnském prostoru Co.Labs. V průběhu dne proběhne několik diskuzí a workshopů, k tanci i poslechu zahraje několik DJs.

První udržitelný obchoďák… podruhé

Fandíte udržitelnosti a radši než v rychlých řetězcích oblečení hledáte po second handech, případně staré kousky s chutí měníte za nové na blešácích? Zakladatelky neziskové organizace SWAP Prague Kristýna Holubová a Lucie Poubová vás již podruhé zvou do Prvního udržitelného obchoďáku. Od úterý 18. října do pondělí 24. října vždy od 11 do 19 hodin se otevřou brány haly 17 v Pražské tržnici v Holešovicích. Tam na vás bude čekat nejen oblečení určené ke swapování (loni donesli účastníci Udržitelného obchoďáku dohromady 16 tun módy), ale také přednášky a workshopy, kde se naučíte třeba základy šití nebo upcyclingu. A pokud máte doma drobný spotřebič, který přestal fungovat, nevyhazujte ho a vezměte ho taky – podívají se vám na něj v místní Opravárně.

Svátek německy mluvených filmů: Das Filmfest 2022

Co se právě teď děje v (nejen) německé kinematografii? Již brzy to budete mít příležitost zjistit. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST už dlouhých 16 let pravidelně přináší výběr těch nejaktuálnějších snímků z Německa, Rakouska a Švýcarska – ať už se jedná o kvalitní mainstream, dokumenty, nebo snímky, které sklidily úspěch na mezinárodních filmových festivalech. Letošní ročník odstartuje ve čtvrtek 20. října v Praze, kde potrvá až do středy 26. října. Na začátku listopadu pak bude téměř souběžně probíhat v Brně a v Olomouci. Kompletní program najdete na webových stránkách akce.

Křest knihy Milénium! od autorky Pure devadesátek

Vítejte zpátky na začátku milénia! Hlavními It Girls jsou Paris Hilton a Nicole Richie, nosí se bokovky a kapsáče, motýlci, růžové minikabelky, oranžové brýle a lesky na rty. Zapínáte ICQ a místo Spotify si písničky nenápadně stahujete do empétrojky. V televizi běží první řada SuperStar, ze které přepínáte na Vladkovy hysteráky ve VyVolených. Do podivné éry, které se minimálně na fashion scéně loni a letos vrátila opravdu ve velkém, vás zavede kniha Milénium!, za níž stojí Johana Fundová, autorka populárního účtu Pure devadesátky. V nové publikaci se věnuje fenoménům prvních let nového tisíciletí, s nimiž řada z nás vyrůstala. Kniha je již nyní k sehnání v knihkupectvích, ve čtvrtek 20. října od 19 hodin pak můžete zajít do NoDu na její křest spojený s autogramiádou.