Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Na byty, bradavky a valentýnský sex máme právo všichni

Zatímco ve světě se řeší, zda ženské bradavky konečně přestanou být označovány za něco démonického, v Česku stále rezonuje téma bytové krize v hlavním městě. Jak to dopadne s osvobozením části těla, kterou máme s muži téměř totožnou, nevíme. Bytovou otázku si však vzali na paškál v Centru architektury a městského plánování a zpracovali ji do audiovizuální výstavy. A tím dnešní edice týdenního přehledu rozhodně nekončí.

Co se řeší: Sláva! Ženy (možná) budou mít právo ukazovat bradavky

Neuvěřitelné se stává skutečností! Společnost Meta, vlastnící Facebook i Instagram, konečně otevírá otázku týkající se cenzury snímků obnažených ženských bradavek. Možná se tak brzy dočkáme eliminace nesmyslných banů fotek, na nichž ženy odhalují tuto část svého těla (což muži mimochodem dělají běžně bez jakéhokoli povyku). Ženské bradavky stále vzbuzují emoce a bohužel ne vždy pozitivní. Není to tak dávno, co se například zvedla vlna kritiky směrem k herečce Florence Pugh, která si dovolila obléknout na veřejnou akci průsvitné růžové šaty Valentino odhalující bradavky. Zároveň je to až příliš dávno (více než deset let) od protestu matek, které se snažily na problematiku cenzury ženských bradavek upozornit v souvislosti s kojením.

Umělkyně Micol Hebron, která má na svědomí samolepky pro ženy zobrazující mužské bradavky, k této eskalaci dodává: „Nejde o to, dovolit ženám být nahoře bez. Je důležité umožnit všem tělům autonomii. Mluvit o bradavkách může sice být odlehčené téma, ale když se zamyslíte nad způsoby, jakými se vlády po celém světě snaží kontrolovat a potlačovat trans nebo nebinární těla, realita taková není.“ Uvidíme, zda skutečně nakonec dojde k posunu vpřed.

Kinotip: Na Hromnice bude v Aeru o den více

Známá pranostika Na Hromnice o hodinu více se váže k datu 2. února a říká, že den je o hodinu delší než v době zimního slunovratu. Na území České republiky ve skutečnosti ale tento časový rozdíl činí hodinu a 20 minut. Letos se nicméně budete moct radovat nejen z delšího dne (a tudíž i blížícího se jara), ale také z faktu, že kino Aero si připravilo další filmovou klasiku, kterou určitě chcete vidět na velkém plátně. Jde o tematicky vybraný film Na Hromnice o den více s Billem Murraym v hlavní roli.Komedii o muži, jenž se ocitne v časové smyčce a prožívá tentýž den stále dokola, můžete vidět ve čtvrtek 2. února ve 20.30.

Masopustní hostina v Kuchyni na Hradě

Pokud řešíte, kde oslavíte masopust, nebo hledáte vhodné místo pro setkání a hodování s přáteli a rodinou, už nemusíte dál pátrat. Spojte procházku na Pražský hrad se zabijačkovými specialitami od zkušených a renomovaných kuchařů ze seskupení Ambiente a pochutnejte si na skvělém jídle v restauraci s příhodným názvem Kuchyň. Tradice totiž velí, abyste se kvalitně a pořádně najedli, než začne půst! V Kuchyni se na masopustní hostinu prostírá vždy od čtvrtka do neděle. Rezervaci doporučujeme udělat co nejdříve.

Výstava: Praha zítra? Domy a byty

Domy, činžáky, paneláky a byty jsou základem pro život lidí ve městech. Jak je tedy možné, že jich má Praha pro své obyvatele stále nedostatek? Nová výstava v rámci cyklu Praha zítra? popisuje příčiny, proč má hlavní město k ideálnímu stavu daleko. Ale aby nezůstalo jen u kritiky, ukazuje současně i cesty, které by vedly ke zlepšení současné situace. Návštěvníci výstavy si mohou vybrat, zda chtějí informace vstřebávat prostřednictvím velkoplošné projekce, nebo dají přednost tištěnému katalogu. Pokud si však vyberete audiovizuální zážitek, můžete jej ještě prohloubit usazením se na největší pohovku ve městě, která oplývá rozměry nejmenšího pražského bytu. Ironie?

Než přijde léto… 

Od 30. ledna se můžete těšit na Queer Spring Cinema! Každý měsíc jste zváni do LGBT+ Komunitního centra na jednu až dvě projekce, a to až do doby, než přijde léto. Mezi filmy, které vám zpříjemní cestu ze zimy k dlouhým dnům a vysokým teplotám, najdete například snímky Matthias & Maxime, Všechno, všude, najednou nebo Stella a Dot na cestě do Kanady. Všechny filmy jsou English friendly a vstup je zdarma!

Reminder: Valentýn je za rohem

Rozhodli jste se, že letos dáte Valentýnu šanci a náležitou pozornost? Pokud jste odpověděli ano, je nejvyšší čas řešit rezervace do vybraných restaurací, neboť v těch nejlepších se místa nekompromisně zaplňují. A restaurace Červený jelen mezi ty nejlepší jistě patří. Exkluzivní valentýnské menu připravené těmi největšími profesionály pod vedením šéfkuchaře Marka Fichtnera vás uchvátí pečlivě volenými surovinami, ze kterých vytváří skutečné delikatesy. Ano, máme na mysli ty s afrodiziakálními účinky. Těšit se můžete na prvotřídní mořské plody, chřest, šafrán a samozřejmě čokoládu.