První adventní neděle se blíží! Kdy v Praze začínají vánoční trhy?

První adventní neděle se blíží! Kdy v Praze začínají vánoční trhy? Zdroj: iStock.com

Týdenní přehled: Kdy začínají adventní trhy a kde najdete tajné vánoční kino?

Ať už máte Vánoce rádi, nebo ne, adventní období se neúprosně přiblížilo, a tak se už o víkendu 26. a 27. listopadu otevřou největší vánoční trhy v Praze. Intimnější atmosféru si můžete užít v novém, tajném pražském kině, které by sváteční náladu mohlo rozdávat po hrstech. Tento týden proběhne také jubilejní ročník Bardzo fajného festivalu polských filmů – podle pořadatelů bohužel možná úplně naposledy.

Reminder: Mezinárodní den proti násilí na ženách

Každý den by měl být dnem proti násilí na ženách, bohužel to tak není. Proto si mezinárodní společenství již od roku 1999 připomíná 25. listopad jako Celosvětový den proti násilí na ženách (neoficiálně byl tento den ženskými organizacemi připomínán již v 80. letech 20. století). Tímto dnem zároveň začíná každoroční kampaň OSN Orange the World – 16 dní aktivismu proti genderovému násilí. Zapojit se do ní můžete skrze sociální sítě: stačí se vyfotit v oranžové barvě, případně si k ruce vzít (ideálně oranžový) deštník – symbol kampaně – a vyjádřit svůj nesouhlas s násilím páchaném na ženách. K postu pak přidejte oficiální hashtagy #OrangeTheWorld #25Nov a #IDEVAW. Konkrétně v rámci České republiky můžete také přispět k vybudování Portu – prvního centra pro oběti sexuálního násilí v ČR, za nímž stojí organizace proFem – a to finančním darem ve výši dle vašeho uvážení.

Začíná advent! Odstartujte ho projekcí Sám doma v naprosto jedinečném kině

První adventní neděle v roce 2022 vychází už na 27. listopadu. Pokud stejně jako my patříte k milovníkům prosincových svátků, připravte si adventní věnec nebo svícen podle našeho návodu a začněte se pomalu ladit na Vánoce. Pomoci vám s tím může nové a naprosto jedinečné kino v Praze, které najdete na adrese Tusarova 31. Christmas Story je nový projekt organizátorů letního kina Sunset Cinema a návštěvníkům nabízí vánočně laděný prostor s tajným vstupem do kinosálu. V tom se samozřejmě promítají vánoční klasiky, jako třeba Pretty Woman, Vánoční koleda nebo Sám doma – na tuhle legendu s malým Macaulaym Culkinem si můžete zajít v předvečer začátku adventu, tedy 26. listopadu. Návštěvníci Christmas Story se navíc mohou vyfotit s vánočními elfy, poslat dopis Santovi a na baru si zakoupit občerstvení i tematické nápoje. Tady prostě zkřehnou i srdce těch, kdo vánoční horečce běžně nepodléhají.

Kam na vánoční trhy v Praze?

Spolu s adventem v Praze samozřejmě začínají i oblíbené vánoční trhy. Kam a kdy přesně vyrazit? Pro Vinohradské jsou tu adventní trhy na Jiřáku, které můžete navštívit od 27. listopadu do 23. prosince každý den od 10 do 20 hodin. Základem v historickém centru jsou samozřejmě trhy na Staroměstském náměstí – ty odstartují již v sobotu 26. listopadu, a sice rozsvícením vánočního stromku. V provozu pak stánky budou každý den od 10 do 22 hodin, a to až do 6. ledna. Vánoční trhyna náměstí Republiky začínají rovněž 26. listopadu a potrvají do 24. prosince 2022, otevřeno bude každý den od 10 do 19 hodin. Magickou atmosféru provoněnou svařákem a skořicí si užijete také na Karlínském náměstí – trhy spojené s adventním programem pro malé i velké tu budou probíhat každou adventní neděli od 11 do 18 hodin.

Bardzo fajný festival podesáté v Bio Oko

Pandemie byla k tuzemské kulturní scéně obzvlášť neúprosná, a tak na zavedený filmový Bardzo fajný festival letos možná vyrazíme naposledy. Jubilejní desátý ročník proběhne 25. a 26. listopadu a v letenském Bio Oko představí komorní výběr nových oceněných netuctových filmů o současném Polsku, které přitahují formou, tématem nebo prostředím. Těšit se můžete na sociální drama v rytmu rapu Ti druzí podle knižní předlohy Doroty Masłowské, na krátkometrážní animovaný dokument We Have One Heart, film na uprchlické téma natočený s neherci Ještě je den či debut o nechtěně zrychleném dospívání mladé dívky Alenka a žabka. Ve spolupráci s Mezipatry organizátoři uvedou také hit loňského festivalu v Gdyni, drama Strachy v nás.

Sladké mámení: Japanese Cheesecake Festival

Tohle je něco pro mlsné jazýčky! Na světě existuje bezpočet různých sladkých dezertů, koláčů a dortů. Každá země, kraj nebo kultura mají svá specifika, výjimečné ingredience a chutě. Jeden z těch nejrozšířenějších dezertů je bezpochyby cheesecake, který zdomácněl také v Japonsku, kde právě díky různým specifickým přísadám a vypiplaným způsobům přípravy vznikají ty nejlepší cheesecaky na světě. V rámci jednodenního festivalu japonských cheesecaků, který proběhne v sobotu 26. listopadu od 9 do 18 hodin v dejvickém Café SOFA, se můžete těšit na speciální Yokohama cheesecake, japonský cheesecake strýčka Tetsu s yuzu, mochi cheesecake a mnoho dalšího.

Doporučujeme

Načíst další články