Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Kde oslavit Velikonoce a kam zajít na techno i skvělou snídani?

Velikonoční veselí začalo už 2. dubna Květnou nedělí. Čekání na Velký pátek, a tedy i prodloužený víkend, si můžete zkrátit výstavou úspěšného českého sochaře, strhujícím divadelním představením založeným na reálných událostech nebo snídaní v novém pražském bistru. Jednou z variant je i oprostit se od Velikonoc úplně. K tomu vám dopomáhej… světová DJka techna!

Velikonoce v umění aneb Výstava na plátně

Velikonoční týden už je v plném proudu, a to ve spoustě případů znamená barvení vajíček, zdobení kraslic, vysévání osení či pletení pomlázky. Tradice jsou ale jen zlomek podstaty Velikonoc. Jejich duchovní význam často nacházíme v umění, zejména v malířství – příběh smrti a vzkříšení Ježíše Krista dominoval západní kultuře posledních 2000 let. Utéct by vám proto neměl film s názvem Exhibition on Screen: Easter in Art, který nahlíží na příběhy křesťanství tak, jak jsou vyobrazeny v dílech mistrů, jako byl Caravaggio, Leonardo, Raffael nebo Dalí.

Pokud vás zajímá umělecký a náboženský přesah jarních svátků, jste věřící nebo máte rádi sakrální tematiku, snímek, který promítá nejmenší pražské kino MAT v pondělí 3. dubna v 18.45, pro vás může být nevšedním velikonočním zážitkem.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Gastro tip: Bjukitchen

Bára Karpíšková, autorka úspěšného blogu Bjukitchen a několika kuchařek, otevřela dlouho očekávané bistro v centru Prahy. Těšit se můžete na skandinávský design, výbornou výběrovou kávu, její signature kaše i na speciální snídaňové menu. Bistro najdete na adrese Jungmannova 27 v Praze 1, otevřeno má vždy od úterý do soboty. Ideální místo pro sobotní brunche a pomalá pracovní rána.

Párty tip: Charlotte de Witte ovládne pražské SaSaZu

Belgická DJka a hudební producentka Charlotte de Witte vystoupí 7. dubna v Praze! Už od desáté hodiny večerní rozezní svým sedmihodinovým setem minimal a acid techna prostor hudebního klubu SaSaZu, což potěší snad všechny milovníky tohoto žánru.

Charlotte de Witte je dlouhodobě jednou z nejvýraznějších ženských postav současné techno scény. Její typický styl se odráží nejen v precizně vytvořené produkci nebo pečlivě komponovaných DJ setech, ale také ve zvuku mnoha současných techno umělců, což potvrzuje její postavení průkopníka v globálním rave hnutí.

Art tip: Krištof Kintera vystavuje v DOXu

Tvorbu Krištofa Kintery zná české i zahraniční publikum především díky jeho kinetickým sochám a monumentálním, technicky náročným instalacím v galeriích i veřejném prostoru. Pokud patříte mezi jeho fanoušky, určitě vás potěší, že v Centru současného umění DOX můžete navštívit další jeho výstavu s názvem How Can I Help You? Ta bude – možná na dlouhou dobu – poslední, proto s návštěvou neotálejte.

V rámci How Can I Help You? můžete vidět více než 300 „kreseb“, které se dotýkají našich vlastních nejniternějších pocitů, radostí, tužeb, bolestí a strachů. A jak vám může deník známého umělce pomoct? To musíte posoudit sami.

Divadlo: Žítkovské bohyně v Divadle pod Palmovkou

Už jste viděli divadelní adaptaci úspěšného románu Žítkovské bohyně? Že ne? Chyba! Divadelní hra, ve které exceluje Tháliemi ověnčená Tereza Dočkalová, vám nabídne další rozměr strhujícího příběhu.

Román vypráví o čarodějnicích z moravské obce Žítková a je napsaný podle skutečných událostí a za použití řady historických dokumentů. Zároveň je ale také strhujícím detektivním příběhem o hledání minulosti, odhalování nepříjemných pravd, které by bylo možná lepší nechat spát, a spolu s tím také o pátrání po kořenech vlastní identity. Výsledkem je příběh dotýkající se témat, jako jsou čarodějnické procesy, nacističtí okultisté, kolaboranti a komunističtí práskači, ale i současnost.

Nejbližší představení se v Divadle pod Palmovkou budou konat 5. a 26. dubna.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Doporučujeme

Načíst další články