Video placeholde

Brunchový průvodce: Nejlepší snídaňové podniky v centru Prahy

Ve druhém díle našeho brunchového průvodce se podíváme na bistra a kavárny, kde si dáte skvělou snídani, když vás čeká zařizování v centru Prahy. Ať už se s někým potřebujete sejít kvůli pracovním záležitostem, nebo máte chuť o víkendu obrazit pamětihodnosti, v následujících podnicích vám naservírují skvělou kávu a výtečné jídlo, které perfektně nastartuje jakýkoliv den.

Café Elektric, Ovocný trh 6

V roce 2018 otevřela Francesca Kolowrat, praneteř hraběte a automobilového závodníka Alexandera Kolowrata-Krakowského, vlastní restauraci v srdci Prahy – asi tedy nepřekvapí, že Café Elektric se nachází přímo v prostorách barokního Kolowratského paláce. Na místě, kde dříve fungoval divadelní klub, nyní najdete stylový podnik, v němž můžete začít snídaní, pokračovat gurmánským obědem a zůstat až do večera na skvělý drink nebo víno. Majitelka chtěla při rekonstrukci prostoru využít odkaz svého prastrýce, a tak tu nábytek i další interiérové prvky trochu připomínají závodní automobily 20. let minulého století. Z hlediska gastronomie je ale nabídka veskrze moderní: zdejší kuchaři myslí nejen na masožravce, ale také na vegany, vegetariány a pescetariány. Ve všední dny si tu můžete lehčí snídani dopřát kdykoliv od rána do večera, opravdovým nebem pro milovníky brunchů je ale zdejší víkendové menu. V sobotu a v neděli vám snídani naservírují od 9 do 16 hodin; na výběr je z několika sladkých i slaných jídel, nejvyhlášenější jsou ale jejich veganské matcha lívance.

Lights Coffee, Legerova 33

Když se něco dělá s láskou, je to okamžitě poznat. Přesně tak na příchozí zapůsobí návštěva brunch baru Lights Coffee, který najdete na adrese Legerova 33, tedy kousek od I. P. Pavlova. Minimalistický a moderní interiér potěší všechny milovníky čistých a jednoduchých prostorů, skvělá káva a vyladěná nabídka snídaní zase brunchové fanoušky. Naprosto dokonalé jsou jejich sladké domácí vafle ze špaldové mouky s krémem z mascarpone, vedle ale nešlápnete ani s místním avo toastem nebo s opečeným banánovým chlebíčkem, který tu servírují doplněný arašídovým máslem, kokosem a čerstvým ovocem. To navíc není všechno: majitelé od začátku drží dobročinný koncept podniku, v jehož rámci každý měsíc vybírají jeden konkrétní charitativní projekt a na něj pak posílají 10 korun z každé účtenky. V Lights Coffee mají otevřeno od 9 do 15 hodin (ve všední dny vás přivítají už v 8:30) a snídaně nabízejí po celou dobu. Jen pozor – o víkendu nepřijímají rezervace.

Goodlok, Jungmannovo náměstí 18

Pokud si nepotrpíte na zdlouhavé vysedávání v měkkém křesílku, energeticky náročné anglické snídaně a palačinky vás neoslovují, přesto si rádi dopřejete zdravé a výživné jídlo jako základ kvalitního dne, určitě musíte vyzkoušet Goodlok, který najdete přímo na Jungmannově náměstí. Originální projekt začínal na výrobě a rozvozu ovocných a zeleninových freshů. Uchytil se natolik, že se majitelům podařilo otevřít kamenné bistro, jehož součástí je i vlastní freshárna a fermentárna. V podniku kromě signature nabídky fermentovaných a coldpress produktů najdete i jednoduché denní menu. To se nedá označit za vyloženě snídaňové, ale ani za čistě obědové a podléhá myšlence, že jídlo nemusí být načančané ani přeplácané: hlavně, když je složené z kvalitních a výživných komponentů. My vyzkoušeli omeletu s vařenou rýží, kimchi a nakládanou žlutou ředkví a je fakt, že je to něco docela jiného, než na co je člověk při brunchi běžně zvyklý. Určitě doporučujeme navštívit – otevřeno mají od pondělí do pátku, a to od 7:30 do 18 hodin.

SmetanaQ Café, Smetanovo nábřeží 4

Kde se v Praze snoubí výborné snídaně a skvělá káva se současným designem a atraktivním prostorem citlivě zrekonstruované historické stavby? V klasicistním domě od architekta Bernharda Gruebera, který najdete na břehu Vltavy hned vedle FAMU. Z původně bytové a posléze kancelářské budovy na Smetanově nábřeží 4 je dnes prostor SmetanaQ, kde ve druhém patře najdete galerii, v prvním umělecké ateliéry a showroom a v přízemí pak můžete navštívit vyhlášenou kavárnu & bistro. Ta je ideální právě na brunch – i když je třeba dodat, že tu bývá poměrně plno a rušno. Vyberete si tu ze široké nabídky sladkých i slaných snídaní, obzvlášť ale doporučujeme vyzkoušet některý z vystavených denních zákusků, které návštěvníky vítají ihned po vstupu do prostoru; odolává se jim jen těžko. Na snídani sem můžete zajít ve všední dny od 9 do 13 hodin, o víkendu až do dvou. Rezervace podnik přijímá jen přes týden, o sobotách, nedělích a svátcích musíte prostě zkusit štěstí.

Café Neustadt, Karlovo náměstí 23

Dobře známý a zavedený podnik, který najdete mezi Karlovým náměstím a Vodičkovou ulicí, přímo na nádvoří Novoměstské radnice. Minimalistická prosklená fasáda Café Neustadt skrývá útulný interiér zařízený barevným retro nábytkem a přátelskou, pohotovou obsluhu. Snídani si tady dáte ve všední dny od 9 hodin, o víkendu pak od 10 hodin. V nabídce najdete anglickou klasiku, sladké lívance nebo třeba snídaňový sendvič, a to za velmi příznivé ceny. Zkušení baristé k tomu zvládají profesionálně připravit lahodnou výběrovou kávu. Je tu absolutní klid podbarvený nevtíravou hudbou, a proto se jedná o ideální místo na rande, pracovní schůzku nebo třeba na pár hodin strávených o samotě nad rozečtenou knihou. Dost možná se tu zaseknete na tak dlouho, že vám obsluha snídaňový lístek na stole vymění za obědový.

Prokop coffee & croissants, Dlážděná 4

Máte-li chuť nebo čas pouze na rychlou snídani do ruky, můžete si ji dopřát při přebíhání mezi Jindřišskou ulicí a Masarykovým nádražím. Tam leží miniaturní espresso bar Prokop coffee & croissants, kde si – jak už název napovídá – dáte výtečné domácí croissanty (pečou si je sami a mívají také různé šneky nebo delikátní pain au chocolat) a perfektně připravenou kávu s sebou (případně si můžete vzít balíček zrnkové na doma, nabídka se pravidelně obměňuje). Zaručujeme, že se sem budete rádi vracet pro sladkou svačinku nebo prostě jen tak, když půjdete zrovna kolem. Otevřeno mají od pondělí do pátku od 7:30 do 18 hodin, o víkendu pak jen dopoledne, od 8 do 11 hodin.

Bella Vida Café, Malostranské nábřeží 3

Nenápadná kavárna na Kampě se dá zejména v zimě snadno minout (na rozdíl od léta totiž před vchodem nemá postavenou zahrádku) a pro svoje umístění může vzbuzovat dojem primárně na turisty cílícího podniku. Opak je ale pravdou – v útulném Bella Vida Café si o víkendu dáte skvělou snídani za běžné ceny, obsluha je milá a ochotná a prostředí kouzelné. Staromilecký, dřevem obložený interiér je totiž plný pohodlných křesílek v barokním stylu a protnutý efektní příčkou s obsáhlou knihovnou. Přes týden, kdy je tu příjemně prázdno, si můžete lahodný brunch dopřát do 12 hodin, o víkendech až do jedné. Na své si přijdou zejména milovníci vajec, protože ta vám tu připraví téměř na jakýkoliv způsob. Ať už si vyberete omeletu, nebo klasické míchačky, vše je možné doplnit špenátem, uzeným lososem, slaninou či šunkou nebo třeba avokádem. Mají také skvělou domácí granolu, my ale doporučujeme rozmazlit se francouzským toastem s Philadelphií a čerstvým sezónním ovocem.

Café Savoy, Vítězná 5

Luxusní perlu mezi pražskými podniky by alespoň jednou měl navštívit každý milovník brunchů. Café Savoy sice pod vedením oblíbeného šéfkuchaře Františka Skopce nabízí i hlavní jídla a přes týden obědy, snídaně jsou ale stále jejich hlavním tahákem. Rozhodně je potřeba vyzkoušet croissant plněný míchanými vejci a černým lanýžem, výborná jsou také turecká vejce s opečeným sýrem z Krasolesí, která se z víkendového lístku probojovala do stálé nabídky. Chcete-li ochutnat jejich vyhlášenou lanýžovou majonézu, objednejte si velkou francouzskou snídani, jejíž součástí jsou i hranolky doplněné právě tímto dipem. Snídaně tu podávají od 8:30 do 11 hodin a rozhodně doporučujeme udělat rezervaci, ideálně s předstihem. Bez ní si v elegantním prostoru velmi pravděpodobně nesednete.

Kampa Cafe, Zborovská 47

Hned naproti Savoyi najdete Kampa Cafe, které je víc než obstojnou alternativou k vyhlášené restauraci. Svědčí o tom i fakt, že také zde bývá zejména o víkendech dost plno. Přesto sem ale zkuste zajít: v čistém, světlém a pohodlném interiéru si můžete užít luxusní brunch v podobě dukátových buchtiček nebo hedvábné kokosové ovesné kaše. Nabízejí tu samozřejmě také vaječná jídla nebo na pohled lákavé a chutné obložené chleby. Pokud si chcete dopřát něco opravdu extra, dejte si ústřice se sklenkou prosecca. Přes týden mají otevřeno od 8 hodin, o víkendu od devíti a snídaně nabízejí po celý den.

Kafe & Hrnky, Nerudova 25

Do Nerudovy ulice je to z centra trochu daleko, ale Kafe & Hrnky v našem seznamu prostě nemůžou chybět. Pokud se někdy vydáte na procházku na Pražský hrad, určitě to spojte se snídaní v tomto jedinečném prostoru, který spojuje kavárnu a keramickou dílnu. Přes léto je také možné posadit se v magické zahradě ve vnitrobloku. Součástí brunchového menu, z něhož je možné objednávat vždy od otevření až do 17 hodin, jsou vejce se šunkou či parmazánem, palačinky s mascarpone a ovocem, BLT sandwich a irská snídaně (na rozdíl od anglické v ní nejsou houby).

Kam na brunch ve Vršovicích a na Vinohradech? To se dozvíte zde: