Sustainable & sexy: Nejkrásnější letní šaty, které šetří přírodu

Módní průmysl patří k těm, které nejvíc znečišťují přírodu. To samozřejmě víme. Přesto se na nás neustále valí nové trendy a kolekce, kterým lze jen těžko odolat. V posledních letech se ale objevují na trhu značky, které šijí ekologické kousky podle posledních trendů. Znáte je?

Doby, kdy synonymem udržitelné módy byly pouze velkorysé nebo jednoduché střihy v neutrálních barvách, které odolávají aktuálním trendům, jsou pryč. Na vlnu udržitelnosti se totiž přidávají i řetězce s rychlou módou (sice v menší míře v porovnání s jejich celkovou produkcí). Vedle toho vznikají značky, které si na recyklaci a udržitelnosti přímo zakládají a zároveň šijí šaty, které chceme nosit právě teď.

Jednou z těch, které dokazují, že i udržitelná móda z recyklovaných látek může být supersexy, je americká značka Reformation. Její šaty a blůzy jsou doslova oslavou ženskosti a rafinovaného sexy stylu, který tolik obdivujeme u Francouzek, takže si je zamilujete na první pohled (a objednat si je můžete, posílají i k nám). Kromě toho šijí i pro drobné nebo naopak plné postavy a některé oblíbené šaty mají i svou dětskou verzi pro případ, že byste chtěla ladit s dcerou, a součástí je také svatební kolekce. Reformation zkrátka v mnoha ohledech překračuje zažité představy, které člověk o udržitelné módě má– třeba, že není sexy nebo pro každého.

Látky buď recyklují (využívají látky z neprodaného oblečení, tzv. dead stock), přešívají vintage kousky, anebo šijí z lyocellu (obchodní název je tencel), což je napůl syntetický materiál, který se získává z blahovičníků (eukalyptů). Výhodou těchto stromů je, že rostou rychle a dá se z nich získat hodně materiálu a zároveň nepotřebují umělá hnojiva ani tolik vody jako bavlníky. Lyocell v sobě navíc spojuje výhody různých materiálů – je odolný jako polyester, chladivý jako len a absorbuje víc než bavlna.

Co však činí z Reformation značku, kterou na Instagramu sleduje skoro milion lidí, je možnost, že vám vámi vyhlédnutý kousek rychle vyprodají. Podobnou úzkost vzbuzuje další kalifornská značka – Christy Dawn (jmenuje se po své návrhářce), která rovněž šije z dead stocku a ve velmi limitovaném množství. A protože jsou její šaty opravdu krásné, vyprodávají se velmi rychle, což se nakonec stalo součástí marketingu této značky. Ta před uvedením nového modelu upozorňuje svoje fanoušky na sociálních sítích formou save the date. Kdo zaváhá, má smůlu.

Značek, které šijí ekologicky, je samozřejmě po celém světě celá řada a nemusíte jejich kousky objednávat zrovna z USA (což samo o sobě moc ekologické není). Nicméně zmíněné dvě ukazují cestu, jak pomocí kombinace recyklovaných materiálů, trendy střihů, limitovaného počtu a dobrého marketingu přilákat k udržitelné módě co nejvíc lidí.

Kde právě teď seženete sustainable & sexy šaty? Podívejte se do fotogalerie na naše tipy.