Solveig Zoske: módní ikona, která okouzlila Bartošku i Olgu Havlovou

Mezi její zákaznice patřila první žena prezidenta Havla Olga. Okouzlila herce Jiřího Bartošku a Marka Ebena, kteří spolu s dalšími vysedávali na počátku devadesátých let v jejím prvním módním butiku na Pařížské třídě. Pak z módy přesedlala na koně. Proč utekla z glazur světa do stáje?

„Tahle ženská je unikátní. Skvělá,“ říkali mi známí. Chtěla jsem ji poznat. Domluvily jsme si schůzku ve Wine Food Marketu na Smíchově, kde už seděla ve společnosti milé křehké brunety, Rumunky, která do Československa utekla před mnoha lety.

Kde ses narodila?

V Mnichově.

Jak bys charakterizovala prostředí, v němž jsi vyrůstala?

Moje familie představovala archetyp rodiny. Maminka byla doma, starala se o mě a o bratra. Táta měl tradiční roli muže, který zajistí rodině standard, bezpečí. Máma udržovala oheň domova, papá k němu přivlekl uloveného mamuta, metaforicky řečeno. Žili jsme v krásném domě. V krásném prostředí. Moje dětství bylo hezké. Řekla bych idylické.

Kdy jsi odešla z domova do světa?

V osmnácti letech. Odjela jsem do Vichy, kde byla vyhlášená jazyková škola.

Poznávala jsi jinou zemi, jazyk, kulturu. Jaké to bylo vylétnout z bezpečného hnízda?

Byl to skok do neznáma. Zkouška z dospělosti, která prověří tvou schopnost být samostatná, překonat stesk, změnu. Ověříš si, nakolik dokážeš být tolerantní, přínosně se konfrontovat s jiným prostředím.

Obchodnice s módou Solveig Zoske vyměnila glamour svět za koně

V kolika zemích jsi nějakou dobu žila? Působíš velmi kosmopolitně. Kromě němčiny ovládáš bravurně angličtinu a franštinu.

Žila jsem hlavně ve Francii, střídavě pět let v Paříži. Bydlela jsem i v Londýně a asi dva roky v Oxfordu. Ale nikde jsem popravdě netrávila plný čas. Nějakou dobu to byla Paříž, pak Londýn, Oxford a zase Paříž. Potom přišla Praha, která mě totálně okouzlila. Jsem tady kolem dvaadvaceti let. Bože, teď když jsem tu cifru vyslovila, mě samu překvapuje, jak dlouho to je.

Přijela jsi sem v devadesátých letech z Paříže, kde jsi pracovala v prestižním hotelu vedle Elysejského paláce. Proč jsi vyměnila Paříž za Prahu?

Protože se mi v Paříži přestalo líbit žít. Měla jsem pocit, že jsem všechny zážitky, které nabízí, už vyčerpala. Znala jsem její tep, stereotypy. Praha se mi oproti ní jevila živá. Startoval zde nový lifestyle. Byly to samé výzvy a já dostala chuť a energii tady něco začít dělat. Navíc otec tu byl celou zimu. Organizoval hony na bažanty na Konopišti. Nakonec tam vybudoval z evropského hlediska unikátní bažantnici, kterou nyní spravuje bratr. A mně se zase naskytla možnost dělat s módou.