Helena Christensen v teniskách Converse

Helena Christensen v teniskách Converse Zdroj: Profimedia.cz

Základy botníku: 5 běžných párů, které mají doma i nejslavnější ženy světa

Tak jako v módě existují základy šatníku čili spolehlivých a nadčasových kousků, které vás podrží ve většině situací, daly by se definovat i základy botníku. Inspirovat se přitom můžeme slavnými herečkami a modelkami, jelikož ty si mohou dovolit obouvat i boty za stovky a stovky eur. Tím spíš jim můžeme důvěřovat, když se opakovaně vracejí k některé dostupné značce. 

Conversky

Kdo je nosí: Kaia Gerber, Kamala Harris, Alexa Chung

Jestli nějaké boty patří ke skutečně nadčasovým, tak jsou to conversky All Star, které jsou na trhu už přes sto let. Během nich se staly přirozenou součástí popkultury, v níž symbolizují mládí, ale i sympatickou ležérnost. V posledních letech navíc jejich popularita opět stoupá, a to v souvislosti s vintage obsesí – klasické modely conversek ze 70. let si s tímto stylem perfektně rozumí.

Kaia Gerber
Kaia Gerber | Zdroj: Profimedia.cz

Kamala Harris
Kamala Harris | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 2 / 5

Uggy

Kdo je nosí: Emily Ratajkowski, Gigi Hadid, Irina Shayk

Na přelomu tisíciletí v nich chodily ty nejvíc cool holky jako Nicole Richie nebo Sienna Miller. Značkové válenky Ugg se zrodily v Kalifornii už v roce 1978, kolem roku 2000 však dobyly svět módy a začaly se objevovat na stránkách americké Vogue a dalších módních magazínů. Byly také jedním z kousků, které na vrchol dostal zrod street style fotografie. Dnes je opět nosí stylové holky zejména z řad supermodelek. Aktuální žhavý model je Ugg Mini.

Emily Ratajkowski
Emily Ratajkowski | Zdroj: Profimedia.cz

Gigi Hadid
Gigi Hadid | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Birkenstocky

Kdo je nosí: Kendall Jenner, Katie Holmes, Sienna Miller

Podle vyhledávací platformy Lyst byly Birkenstocky nejhledanějšími botami roku 2020. Může za to nejspíš karanténa a také modelky, které tyto ikonické německé pantofle nosí naboso i s ponožkami. „Často kopírovány, nikdy ne tak dobře,“ zní motto, které provází značku, jejíž kořeny sahají až do 18. století. V šedesátkách si ji zamilovali hippies, v 90. letech v nich na pláži pózovala Kate Moss pro titulku magazínu The Face a v roce 2012 vytvořila Phoebe Philo vlastní verzi pro Céline. Následovaly ji další módní značky – naposledy třeba Proenza Schouler.

Kendall Jenner
Kendall Jenner | Zdroj: Profimedia.cz

Katie Holmes
Katie Holmes | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Martensky

Kdo je nosí: Irina Shayk, Hailey Bieber, Diane Kruger

Na střední škole je v devadesátkách nosily „hustý“ spolužačky, nyní zažíváme déjà vu při pohledu třeba na Irinu Shayk. Kultovní šněrovací boty anglické značky Dr. Martens se staly symbolem subkulturní mládeže, která tak následovala svoje hudební idoly jako Depeche Mode, Pearl Jam, Faith No More a mnoho dalších. Zatímco v roce 2003 měla značka blízko k bankrotu, nyní je opět na výsluní. Stojí za tím prý nostalgie, ale i neustálý hlad po nových trendech a snaha najít alternativu k obligátním teniskám.

Irina Shayk
Irina Shayk | Zdroj: Profimedia.cz

Hailey Bieber
Hailey Bieber | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

New Balance

Kdo je nosí: Zoe Kravitz, Elsa Hosk, Kaia Gerber

Zatímco conversky jsou ideálními teniskami pro mixování současných a vintage kousků, původem bostonskou značku New Balance si oblíbily zejména vyznavačky minimalismu a tak zvané skandinávské módní vlny. Mimořádně oblíbeným se stal zejména šedivý „daddy chic“ model Made in USA 990v4, který byl poprvé představen v roce 1982. Dnes je neustále vyprodaný (jde již o verzi 990v5), i když jeho cena dosahuje pěti tisíc korun.

Zoe Kravitz
Zoe Kravitz | Zdroj: Profimedia.cz

Elsa Hosk
Elsa Hosk | Zdroj: Profimedia.cz