Šaty jako Skandinávky: Inspirujte se bohémským stylem severu

Jestli jsou Francouzky expertky na nošení červené rtěnky, pak Skandinávky si pro sebe čím dál více uzurpují šaty. Jejich nenucenost, s jakou dokážou kombinovat vzory nebo romantické volány a tenisky, je zkrátka inspirativní a nakažlivá. 

V Kodani se před necelým měsícem konal týden módy, který je pro návštěvníky pověstný svou malebností (na rozdíl třeba od New Yorku nebo Paříže), dobrou náladou (Dánky nebo Norky se na fotografy zkrátka častěji usmívají) a také barevností (protože právě ze severu proudí do módy všechny ty odvážné kombinace vzorů i odstínů).

Pravda, severskému bohémství letos významně konkuroval i střídmý minimalismus, nicméně ležérní šaty jsou pro Skandinávky pořád významným kouskem. Důkazem je třeba značka Rotate, kterou spoluzaložily dvě dánské módní influencerky Jeanette Friis Madsen a Thora Valdimars, které si za svůj vlajkový produkt vybraly právě šaty – s osmdesátkovými rukávy, elegantní jako ze 40. let i ve stylu Studia 54 (najdete je ve fotogalerii).

Jiná dánská návrhářka Cecilie Bahnsen zase proslula objemnými šaty, které vypadají jako noční košilky – a těší se díky nim čím dál větší, i světové pozornosti. Stine Goya je pro změnu inovátorkou v oblasti vzorů, které se vyznačují až psychedelickou, ale také velmi podmanivou hravostí. A pak je tu značka Totême, již založila známá švédská módní blogerka Elin Kling a která sází na nekompromisní minimalismus – až v rychlých řetězcích spatříte zvláštní šaty s panely nabírané látky a žabičkováním, pak budete vědět, odkud vítr vane.

Nejkrásnější šaty skandinávských značek z aktuálních kolekcí najdete ve fotogalerii.