Sako, které si oblíbila i vévodkyně Kate, znovu ovládne jaro

Vévodkyně z Cambridge při nedávné návštěvě Dánska opět probudila zájem o trend, který se objevoval i loni – buklé sako. A ačkoliv by si se svým královským rozpočtem mohla dovolit i originál Chanel, rozhodla se tentokrát pro mnohem lidovější model z rychlého řetězce. Inspirujete se?

„Jsou věci, které nikdy nevyjdou z módy. Džíny, bílé triko a sako Chanel,“ řekl slavně Karl Lagerfeld a tato slova kupodivu nepřestávají platit, i když jako vévodkyně vyměníte Chanel za Zaru (nebo jinou značku). Tedy pod podmínkou, že jde o buklé sako. Hlavní myšlenka tkví v tom, že i přes jistou dekorativnost materiálu a často výrazné kovové knoflíky zůstává tento kousek symbolem nadčasové ležérní elegance.

TIP NA VIDEO: Jaké džíny ovládnou letošní rok?

Však ho také Coco Chanel navrhla s myšlenkou, že by se v něm ženy měly pohybovat s lehkostí, jako by na sobě žádný kostým neměly. V původní variantě šlo totiž o dvoudílný komplet se sukní, který v 60. letech nesmírně zpopularizovala první dáma USA Jackie Kennedy (i když ani její kostýmek nebyl pravý Chanel).

I současná kreativní ředitelka Chanel Virginie Viard na tuto tradici navazuje v každé nové kolekci, takže buklé sako (nebo tvídový kabátek) žije dál a provokuje naše smysly už skoro sedmdesát let – minimálně dvakrát ročně při přehlídce ready-to-wear, kdy se kolem Grand Palais, tradičního místa jejího konání, shlukují outfity, jež jsou zhmotněním pověstné pařížské elegance. Ani letošek nebyl výjimkou.

Chanel street style

Chanel street style

Chanel street style

Ale zpátky z nebe na zem, protože sako Chanel je opravdu velmi vzdálená módní meta; vévodkyně Catherine dokazuje, že i řádově dostupnější model může být stejně chic. Její červené sako Zara, které pochází z podzimní kolekce, už je samozřejmě beznadějně vyprodáno, ve fotogalerii ale najdete řadu podobných kousků – ať už ve stylu blazeru Kate, nebo cardigan jacket à la Chanel.

Vévodkyně Kate v buklé saku ze Zary

Buklé saka a kabátky z aktuálních kolekcí najdete ve fotogalerii: