Buklé a zlaté knoflíky: Vrací se sako, které je základem pařížské elegance

Je to kousek, který se s železnou pravidelností objevuje během pařížského fashion weeku – protože kde je Chanel, tam je i tvídové nebo buklé sako. Letos však jeho nadčasová estetika s puncem vytříbenosti a luxusu proniká do mainstreamové módy. Najde uplatnění i ve vašem šatníku?

Když se Coco Chanel v roce 1954 vrátila ze Švýcarska a rozhodla se po patnácti letech obnovit svůj byznys v Paříži, byla už sedmdesátnicí. Výchozí pozici neměla jednoduchou, mnozí jí stále vyčítali její kolaborační styky během války, na piedestalu se navíc tou dobou hřál její největší rival Christian Dior a jeho silueta přesýpacích hodin.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii malých černých šatů.

Přesto se Coco Chanel opět podařil módní průlom, který ovlivňuje módu do současnosti. Představila totiž svůj dvoudílný kostým se sakem inspirovaným jednoduchým střihem kardiganu (v angličtině cardigan jacket). Zajímavé je, jak tento kousek kombinuje jednoduchý střih s určitou zdobností, která podtrhuje pocit luxusu: Zpravidla bývá z tvídu nebo z buklé, což je strukturovaná látka, kterou poznáte podle malinkých smyček.

„Nejtěžší věc na mé práci je umožnit ženám, aby se pohybovaly s lehkostí, jako kdyby na sobě žádný kostým neměly,“ vysvětlila kdysi návrhářka, proč se její sako nakonec stalo součástí ležérně elegantního stylu po celém světě i napříč věkovými skupinami.

Pomohla mu ale ještě jedna událost. Model původně zamýšlený pro bohaté starší dámy získal masovou oblibu ve chvíli, kdy si Chanel kostýmek oblékla Jacqueline Kennedy – na nešťastnou cestu do Dallasu, která vyústila atentátem na jejího muže. Obraz růžového kostýmku před i po tragédii se navždy vryl do společenského povědomí a stal se jedním ze symbolů pohnutých amerických dějin.

Jacqueline a John Fitzgerald Kennedyovi vystupují v Dallasu z Air Force One. První dáma má na sobě buklé kostýmek Chanel

Konkrétně model Chanel však v módě patří na nejvyšší metu, kam mnohé z nás ani neohlédnou. Tvídové či buklé sako se však stalo konceptem, který si čas od času oblíbí i jiní návrháři a značky (letos třeba Saint Laurent). Jako třeba právě nyní, kdy po období oversize sak přichází změna v siluetě. Sako inspirované slavným předobrazem se objevuje u nezávislých značek i v kolekcích módních řetězců, kdy buď kopíruje kardigan střih, anebo posouvá styl dámského klopového blejzru.

S čím ale takový kousek nosit? Coco Chanel tento koncept zamýšlela jako dvoudílný sukňový kostým a i v současných kolekcích se setkáte s možností dokoupit si k buklé saku ještě i trendy mini. Anebo si vzpomeňte na Lagerfelda a jeho svatou trojici: sako, džíny, bílé triko. Obdobnou možností jsou kožené kalhoty či aktuálně velmi trendy flare legíny s rozparkem.

Loading
Loading

Fotogalerie: Kde koupíte stylové buklé sako?