Nejpopulárnější šaty roku 2021: Křehký luxus i styl striptérky

Jedním z módních symbolů roku 2021 se staly šaty návrhářky Nensi Dojaka. Minulý týden to stvrdily The British Awards, kde Dojaka získala ocenění pro vycházející designérské hvězdy. Na galavečer ji doprovodila známá módní influencerka Camille Charrière v zeleném modelu. Její fotku poté noviny The Times umístily na první stranu s titulkem: „Šaty sezóny – sotva tam jsou.“

The Times samozřejmě narážejí na rukopis Nensi Dojaka, jejíž šaty a topy upředené z transparentních vrstev a šňůrek připomínají spíše nový druh negližé. A nejde jen o dojem módního laika. Návrhářka albánského původu na London College of Fashion skutečně studovala design spodního prádla. Magistra poté dokončila na prestižní Central Saint Martins, čímž se zařadila mezi slavné alumni, kterými jsou třeba John Galliano, Stella McCartney, Phoebe Philo, Kim Jones nebo kterým byl Alexander McQueen. V roce 2019 Dojaka debutovala s první kolekcí a v roce 2020 už její model oblékla Bella Hadid na MTV Awards, což byl podle návrhářky bod zlomu.

TIP NA VIDEO: Kim Kardashian oblékla na návštěvu Vatikánu šaty s prostřihy

Vyhledávací módní platforma Lyst ve své výroční zprávě pro rok 2021 uvádí Nensi Dojaka jako číslo jedna v kategorii průlomové značky. Její asymetrické malé černé šaty patřily se sedmi tisíci dotazů měsíčně k nejvyhledávanějším kouskům roku a staly se symbolem postkaranténního návratu na večírky. Podle oborového magazínu Vogue Business jde také o reakci na módu streetwearu, která naše těla zahalovala a rozostřovala hranice mezi tradičně maskulinní a femininní siluetou. Značky v čele s Nensi Dojaka naproti tomu nastolují trend přiléhavých šatů a topů, které působí, že drží pohromadě jen díky několika nitkám. A podobně tenká může být i hranice mezi delikátním luxusem a provokací balancující na hraně dobrého vkusu.

Loading
Loading
Loading

Šnůrky a prostřihy

Dojaka není první nebo jediná, kdo přináší trend šňůrkových šatů, byť její rukopis je unikátní. S tímto motivem často pracuje i Australan Christopher Esber nebo Libanonec Eli Mizrahi pod svou značkou Mônot. A pak tu samozřejmě byly devadesátky: Tom Ford se svým konceptem sexy minimalismu nebo Ann Demeulemeester a její androgynní transparentní topy. Kalhoty s prostřihy a šňůrkami na bocích, které nyní nosí It girls z generace Z, najdete i v kolekcích starých pětadvacet let. Vzpomínky na své dřívější, dekadentnější kreace oživuje také módní dům Mugler.

Loading
Loading
Loading

Mezi průlomovými značkami letošního roku uvádí Lyst na třetím místě australskou I.AM.GIA, která rovněž nezapře inspiraci módou devadesátek. Prorazila díky nápadu na kalhoty s provokativními prostřihy v oblasti pánve (kterým na výsluní opět výrazně pomohla Bella Hadid). Její pojetí sexy přiléhavého oblečení je ovšem výrazně jiné než u Nensi Dojaka, řekněme demokratičtější – ať už ve vztahu k tělesným proporcím, cenově, nebo esteticky. Za zmínku rozhodně stojí i francouzská značka Marcia, která se na Instagramu stala hitem díky sexy šatům s postranními prostřihy, které vylučují nošení kalhotek. Na opačném konci trendu pak najdeme levné napodobeniny ultra fast fashion značek, jako je Fashion Nova, které už si v ničem nezadají se stylem striptýzové tanečnice.

Loading
Loading
Loading

„Zákaznice si kupují a nosí oblečení, díky kterému se cítí silnější, což je významný trend, který bude pokračovat i v příštím roce. Jak lidé postupně získávají sebedůvěru, nebojí se vyjadřovat svou sexualitu způsobem, který jim osobně vyhovuje,“ předpovídá pro Vogue Business Liane Wiggins z Matchesfashion.com. Jinými slovy, přiléhavé šaty, jež drží pohromadě díky šňůrkám, ještě překvapivější prostřihy a šněrování nebo full frontal transparentní looky nás budou provázet i nadále. Jestli jste dosud váhala, klidně si takový model kupte. A držme všichni palce, aby ta příští party sezóna už konečně vyšla na 100 %.

Fotogalerie: Celebrity, které si oblíbily „šňůrkové“ šaty