Na scénu se vrací bunda, kterou má v šatníku každá stylová Francouzka

15. listopadu 2020 • 06:00
Street style v Paříži • Foto: Profimedia.cz

Nedávno jsme zde psali o manšestrácích a nyní představujeme další trend, který zbožňují a pravidelně oživují stylové Francouzky. 

Beránkové nebo kožíškové lemování se do módy vrací na velké vlně sedmdesátkových trendů, která zasáhla letošní rok. Tahle eklektická dekáda byla dobou, kdy zažívala rozmach letecká doprava a rostlo okouzlení exotickými dálkami. Bohémský styl hippies tehdy také pronikl do mainstreamové módy a různé kožíšky a beránky ozvláštňovaly tehdejší kabáty, vesty či doplňky. Letos tento prvek slaví comeback, nejčastěji však ve spojení s koženou bundou, která může mít různý střih – klasicky rovný nebo v podobě křiváku

Dior Dior Autor: Profimedia.cz
Khaite Khaite Autor: Profimedia.cz
Chloé Chloé Autor: Profimedia.cz

Bundy s beránkem či kožíškem mají však mnohem delší historii. Ta sahá až k první světové válce, kdy ještě piloti létali v letadlech s otevřeným kokpitem, a tak potřebovali teplejší kabát opatřený typickým beránkovým límcem. Během 2. světové války již měli armádní letci modernější bundy, které v podstatě odpovídají současnému střihu.

Leteckou bundu s kožíškem nosila jako jedna z prvních žen válečná fotografka a spoluzakladatelka časopisu Life Margaret Bourke-White, bomber s kožíškem oblékla i Marilyn Monroe při návštěvě vojáků během Korejské války. O velkou popularitu se tomuto kousku v 80. letech postaral film Top Gun a od té doby se k němu návrháři neustále vracejí, ať už v pánské či dámské sekci (naposledy slavily výrazný comeback před deseti lety). 

I když si trend leteckých bundiček spojujeme nejčastěji s americkou kulturou a ideálem „statečného dobrodruha“, letos pronikl zejména do pařížské módy. Do svých nadčasových šatníků tento kousek adoptovaly i stylové Francouzky v čele s Jeanne Damas a Sabinou Socol. Ty se však současně inspirují zmíněnými sedmdesátkami, kdy kromě kožíšků a beránků letěla i hnědá broušená kůže. 

Jeanne Damas Jeanne Damas Autor: Profimedia.cz
Jeanne Damas s přítelem Jeanne Damas s přítelem Autor: Profimedia.cz
Sabina Socol Sabina Socol Autor: Profimedia.cz
Sabina Socol Sabina Socol Autor: Archiv firem
Street style v Paříži Street style v Paříži Autor: Profimedia.cz
Street style v Paříži Street style v Paříži Autor: Profimedia.cz

Kde koupíte podobnou bundu s beránkem nebo s kožíškem? Podívejte se do galerie.

Fotogalerie

11 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy