Na scénu se vrací bunda, kterou má v šatníku každá stylová Francouzka | Ženy.cz
 


Na scénu se vrací bunda, kterou má v šatníku každá stylová Francouzka

15. listopadu 2020 • 06:00
Street style v Paříži • Foto: Profimedia.cz

Nedávno jsme zde psali o manšestrácích a nyní představujeme další trend, který zbožňují a pravidelně oživují stylové Francouzky. 

-->

Beránkové nebo kožíškové lemování se do módy vrací na velké vlně sedmdesátkových trendů, která zasáhla letošní rok. Tahle eklektická dekáda byla dobou, kdy zažívala rozmach letecká doprava a rostlo okouzlení exotickými dálkami. Bohémský styl hippies tehdy také pronikl do mainstreamové módy a různé kožíšky a beránky ozvláštňovaly tehdejší kabáty, vesty či doplňky. Letos tento prvek slaví comeback, nejčastěji však ve spojení s koženou bundou, která může mít různý střih – klasicky rovný nebo v podobě křiváku

DiorDiorAutor: Profimedia.cz
KhaiteKhaiteAutor: Profimedia.cz
ChloéChloéAutor: Profimedia.cz

Bundy s beránkem či kožíškem mají však mnohem delší historii. Ta sahá až k první světové válce, kdy ještě piloti létali v letadlech s otevřeným kokpitem, a tak potřebovali teplejší kabát opatřený typickým beránkovým límcem. Během 2. světové války již měli armádní letci modernější bundy, které v podstatě odpovídají současnému střihu.

Leteckou bundu s kožíškem nosila jako jedna z prvních žen válečná fotografka a spoluzakladatelka časopisu Life Margaret Bourke-White, bomber s kožíškem oblékla i Marilyn Monroe při návštěvě vojáků během Korejské války. O velkou popularitu se tomuto kousku v 80. letech postaral film Top Gun a od té doby se k němu návrháři neustále vracejí, ať už v pánské či dámské sekci (naposledy slavily výrazný comeback před deseti lety). 

I když si trend leteckých bundiček spojujeme nejčastěji s americkou kulturou a ideálem „statečného dobrodruha“, letos pronikl zejména do pařížské módy. Do svých nadčasových šatníků tento kousek adoptovaly i stylové Francouzky v čele s Jeanne Damas a Sabinou Socol. Ty se však současně inspirují zmíněnými sedmdesátkami, kdy kromě kožíšků a beránků letěla i hnědá broušená kůže. 

Jeanne DamasJeanne DamasAutor: Profimedia.cz
Jeanne Damas s přítelemJeanne Damas s přítelemAutor: Profimedia.cz
Sabina SocolSabina SocolAutor: Profimedia.cz
Sabina SocolSabina SocolAutor: Archiv firem
Street style v PařížiStreet style v PařížiAutor: Profimedia.cz
Street style v PařížiStreet style v PařížiAutor: Profimedia.cz

Kde koupíte podobnou bundu s beránkem nebo s kožíškem? Podívejte se do galerie.

Fotogalerie

11 fotografií

Jdi na homepageZpět na začátek

Horoskopy