Módní kousek, který vytlačuje kožené křiváky. Kde ho koupíte?

Na úvod je třeba říct, že kožený křivák z módy snad nikdy úplně nezmizí. Stal se jedním z pilířů moderního šatníku, pilířů, které outfitu dodávají přijatelně drzý přesah, univerzálně ho můžeme nosit přes šaty i k džínám a vždycky to bude správně. Pravdou ale je, že se tímto stává trochu neviditelným, alespoň pokud mluvíme o černém křiváku klasického střihu. Naproti tomu svůj comeback po pětadvaceti letech zažívá kožené sako, a to nejen v dámském, ale i v pánském segmentu. 

Když se řekne kožené sako, musí se vám vybavit devadesátky. Winona Ryder, Gwyneth Paltrow (tehdy ještě s cigaretou), modelky Iman nebo Cindy Crawford a jejich tehdejší (vzácný) street style z letišť a neformálních večírků. Kožené sako nosila i jedna z nejoblíbenějších seriálových postav Rachel Green a vlastně celé osazenstvo Přátel. Bylo jen otázkou času, kdy se tento trend vrátí, ačkoli pravdou je, že jsme se načekali trochu déle než u jiných trendů z devadesátek.

Nyní jsou kožená saka zpět a už nyní je jisté, že nepůjde o love story jedné sezony. Naopak, vracejí se už poněkolikáté, v rámci aktuální sezony byla k vidění třeba na přehlídkách Khaite, Louis Vuitton nebo Miu Miu. Zajímavé je, že zatímco v dřívějších sezonách se prosazovala i hnědá barva, nyní je dominantou opět černá, jež se stává obecným trendem této sezony. Co se týče střihů, letí saka jednořadá i dvouřadá, od jednoho knoflíku po tři, projmutá i rovná v pánském stylu. Zajímavým ozvláštněním může být zkrácené kožené sako, oversize střih zase můžete zúžit páskem.

Kožená saka jsou také oblíbeným street style kouskem modelek i módních influencerek. Svůj styl kolem nich vystavěla Kaia Gerber, dcera Cindy Crawford, a stále se k nim vrací i chameleonky Bella Hadid nebo Kendall Jenner. Také během fashion weeků, ať už zahraničních nebo toho pražského, který se konal minulý týden, byla kožená saka častou volbou. Není se čemu divit, oproti křiváku působí tento kousek elegantnějším a vytříbenějším dojmem, přitom se ale současně veze na současné módní vintage vlně.

Když toužíte po koženém saku, máte v podstatě dvě možnosti. Záleží, jestli chcete investovat do nového kousku – pokud ano, připravte si hezkých pár tisíc korun a podívejte se k nám do fotogalerie. Pokud ne, bude vám stačit klidně tisícovka a trocha štěstí, protože kvalitní kožené sako se dá sehnat i v second handech. Asi nejlepší výběr vintage kožených kousků nabízí obchod Lula Vintage Prague v Řipské ulici.

Kde právě teď koupíte trendy kožené sako? Naše tipy najdete ve fotogalerii.