Móda z ulic New Yorku: Co právě teď nosí nejstylovější ženy světa?

Když se v poslední době hovoří o významu fashion weeků (rozumějte: mají v dnešní době ještě cenu?), jako první přichází na paškál právě ten newyorský. Dříve nejprestižnější módní metropole, kde modelky definitivně stvrzovaly svůj status superhvězd, se dnes více než kdy jindy potýká s krizí, kterou na začátku minulé dekády zažehl nástup Instagramu a rozmach online nakupování.

„Problémy zde jsou citelnější než v Evropě, kde měly sociální sítě a e-shopy rovněž dopad na módní průmysl, ale jinak,“ vysvětluje oborový magazín Business of Fashion. Důvodem je, že za zvučnými módními domy jako třeba Dior, Celine, Louis Vuitton nebo Gucci, Bottega Veneta či Balenciaga stojí mocné koncerny LVMH, respektive Kering.

Někteří tahouni newyorského fashion weeku nyní touží po Evropě (Jeremy Scott bude prezentovat v Paříži, Tommy Hilfiger v Londýně) a jiní, třeba i začínající tvůrci, dávají přednost své vlastní cestě přes sociální sítě. Tom Ford, který předsedá CFDA, nejprve v září zkrátil nejdelší týden módy na pět dnů a letos přesunul svou vlastní přehlídku do Los Angeles, aby stihl i Oscary.

A symbolický hřebík do rakve newyorského fashion weeku zasadil i návrhář Ralph Lauren, který letos vynechal poprvé za desítky let. Nemluvě o tom, že na konci roku zavřel Barneys – legendární obchodní dům, který podporoval i mladé návrháře.

Ale není to smrt, jen proces transformace. A více než když předtím funguje i efekt motýlích křídel. Když loni v srpnu v New Yorku mávala herečka Katie Holmes na taxi v kašmírovém kardiganu, který odhaloval kašmírovou podprsenku, vznikla z toho módní senzace. Z polozapomenuté Katie Holmes je dnes módní ikona a ze značky Khaite, kterou měla tehdy na sobě, je lovebrand módních influencerek srovnatelný s Bottegou.

A právě Khaite (ani Katie) v New Yorku nechyběla. Ani populární značka sester Olsenových The Row nebo skvělé návrhářky Tory Burch, Ulla Johnson či Gabriela Hearst, které umějí nastolovat trendy. Či velmi zajímaví návrháři, jejichž jména díky New Yorku vyrostla, jako třeba Christian Siriano, Prabal Gurung nebo Jonathan Simkhai.

Z velkých jmen New York podrželi Oscar le la Renta, Carolina Herrera nebo Marc Jacobs. Ti všichni dokážou přílákat influencery a influenceři zase naši pozornost, protože co si budeme povídat, co se nosí právě teď, nás stejně (a stále) zajímá nejvíc.

A co se nosilo v ulicích New Yorku? Na výběr nejlepších outfitů se podívejte do fotogalerie.