Móda v roce 1989: Které trendy se vracejí a uspějete s nimi i dnes?

V listopadu 1989 asi málokdo řešil módu. Ono vůbec být v socialistickém Československu chic znamenalo něco jiného než dnes. Kdo chtěl vyčnívat z davu, musel umět šít nebo mít někoho takového mezi příbuznými nebo přáteli. Případně se dostat k nějakému oblečení ze zahraničí. Pojďme se podívat, které trendy z osmdesátek se dostaly i za železnou oponu a co bylo československé specifikum?

Co se vám vybaví, když se řekne móda osmdesátých let? Někdo si vzpomene na styl princezny Diany, jinému se vybaví móda z Diskopříběhu, spoustu z nás zase zasáhne intenzívní pocit, že jsme nikdy neměli to, co se nám fakt líbilo. Ať to bylo cokoliv s Mickey Mousem pro děti školou povinné, volánkové šaty, pořádné jehlové lakované lodičky nebo flitrové šaty s vycpávkami. Pokud jste něco trendy chtěla, musela jste se ohánět.

Listopad 1989 v pražských ulicích

Šít podle Burdy nebo podle Neue Mode byla jedna varianta. Ovšem jen pro kroužek šikovných rukou nebo pro ty, kteří měli někoho s šicím strojem v blízkém okruhu přátel či rodiny. Mohlo se dědit po příbuzných nebo známých ze Západu. Pak se také čile obchodovalo mezi známými nebo na burzách. Po čem jsme v osmdesátkách toužili?

Trvalá

Když se v roce 1989 stala Miss Československa Ivana Christová, pro mnoho lidí to byla nepochopitelná volba poroty. Dívka s tmavými hladkými dlouhými vlasy totiž úplně neodpovídala soudobému ideálu krásy – účesům tehdy dominovaly blonďaté lokny a krepatá trvalá. Pamatujete na Discopříběh? Nebo alespoň na kudrnaté mikádo Jennifer Grey z Hříšného tance?

První Miss Československa Ivana Christová

Vycpávky

Oversized sako, svetr s barevnými pletenými vzory, přiléhavé sametové šaty nebo šaty s flitry, to vše stouplo v kurzu ve chvíli, kdy byla ramena patřičně zdůrazněna vycpávkami. Ty totiž patřičně podtrhly typickou siluetu osmdesátých let, tedy široká ramena a útlý pas. Oversized sako zažívá svůj velký comeback, stejně tak, jako svetry s výraznými vzory. Ovšem bez vycpávek.

Balonové rukávy

Zatímco vycpávky si cestu mezi současné trendy nenašly, balonové rukávy ano. Pamatovat si je můžeme například z ikonických outfitů princezny Diany. Aktuálně slaví comeback nejen na šatech, ale například i na svetrech s nadýchanými rukávy.

Kalhoty do pasu

K širokým ramenům patří neodmyslitelně kalhoty s vysokým pasem. Nosily se jako součást sportovního outfitu s volným tričkem (pochopitelně zastrčeným do kalhot), případně jako součást kostýmku.

Plísňovina

Pokud se podíváte na historické fotografie z listopadových dní, určitě si všimnete i takzvaných "plísňáků". Mramorovaná džínovina byla velkým hitem, v Československu ovšem dost často vznikala domácí samovýrobou za použití odbarvovače nebo Sava. Pár pokusů o comeback plísňáče měly, ovšem bez většího úspěchu.

Parka a džínové bundy z kožíškem

Na podzimních fotografiích zaregistrujeme i pár nadčasových kousků. Jsou to především parky, které v různých modifikacích představují takový evergreen šatníku. Podobným kouskem je i džínová bundička – v osmdesátkách se prosazovala zimní denimová varianta s kožíškem. Ta se výrazně prosadila minulou zimu, kdy patřila k oblíbeným kouskům módních influencerů.

Ledvinky

Dalším oblíbeným kouskem z osmdesátek, který s úspěchem užijete i dnes, je ledvinka. Vrací se ovšem v elegantnější verzi, s úspěchem si je můžete vzít i na party nebo společenskou událost.

Další fotografie módy z konce 80. let a současné trendy, které z nich vycházejí, si prohlédněte v galerii.

Česko prožívá oslavy 30. výročí sametové revoluce. Tolik let uběhlo od konce socialismu a nástupu demokracie. Blesk Zprávy pro vás oslavy i zajímavosti spojené s tímto výročím sledují online.

Vzpomínáte si na ženy, které byly symboly sametové revoluce? Víte, co dělají dnes?

Pokud vás zajímá celý rok 1989 a vše, co sametové revoluci předcházelo, čtěte tento článek.