Westwood: Punk, Icon Activist

Westwood: Punk, Icon Activist Zdroj: Artcam Films

Móda jako umění i dřina: 7 fashion dokumentů, které musíte vidět

Snímků mapujících módní dění a osudy slavných návrhářů vzniká rok co rok mnoho. Ne všechny ovšem dosahují skutečných filmových kvalit a historické relevantnosti. Pokud toužíte po víkendovém filmovém maratonu a chcete se o fashion průmyslu skutečně dozvědět něco nového, těchto sedm silných dokumentů by vám na seznamu rozhodně nemělo chybět.

The True Cost

Jaká je skutečná cena oblečení, které nosíme? Britsko-francouzský dokument z roku 2015 vás zavede do špinavého a často také tragického zákulisí módního průmyslu – do asijských měst, kde v život ohrožujících podmínkách šijí ženy a děti za minimální mzdu oblečení pro známé řetězce, ale i do míst, kde nebezpečná barviva, chemikálie a odpad z továren tečou rovnou do řek, z nichž pijí vodu lidé. Dokument je natolik silný, že vaše příští nákupy už rozhodně nebudou tak zábavné a bezproblémové jako doposud.

The True Cost
The True Cost | Zdroj: Life Is My Movie Entertainment

TIP NA VIDEO: Jak se měnila móda v posledních 100 letech?

Video placeholde

Článek pokračuje na další straně. >>>

Pokračování 2 / 7

McQueen

Nedávno Instagramem prolétl meme, který vtipnou formou srovnával promyšlenou, společenskými, historickými i kulturními odkazy prosycenou tvorbu Alexandra McQueena se současným přístupem mnohých fashion značek stojícím na bezduché logo mánii. Film z roku 2018 o geniálním britském návrháři diváky za doprovodu uhrančivé hudby a dekadentně-gotické grafiky chronologicky provádí McQueenovým životem i osobitou tvorbou. Soustředí se také na příčiny jeho tragické smrti i směřování jeho fashion impéria poté, co návrhářské otěže přebrala Sarah Burton. Husí kůže a slzy v očích zaručeny!

McQueen
McQueen | Zdroj: Aerofilms

Pokračování 3 / 7

Westwood: Punk, Icon, Activist

Se svým manželem Malcolmem McLarenem stála Vivienne Westwood u zrodu punkového hnutí, oblékala kapelu Sex Pistols a dodnes platí za ústřední postavu britské módy. Její vliv je viditelný v tvorbě návrhářů po celém světě. Snímek režisérky Lorny Tucker z roku 2018 kombinuje archivní záběry s rozhovory s několika Vivienninými blízkými spolupracovníky, kteří slavné návrhářce stáli během její více než 40 let trvající kariéry věrně po boku. Výsledkem je ucelený obrázek o neskutečně kreativní ženě, která svým přístupem, odvahou, drzostí i šetrným přístupem k přírodě navždy přepsala módní dějiny.

Westwood: Punk, Icon Activist
Westwood: Punk, Icon Activist | Zdroj: Artcam Films

Pokračování 4 / 7

Dior a já

Belgický návrhář Raf Simons, původním povoláním designér nábytku, nastoupil na post kreativního ředitele Dior v roce 2012. Na vytvoření své první kolekce pro tento věhlasný francouzský módní dům měl pouze osm týdnů. Jak dopadl nástup kreativce, který měl do té doby primárně zkušenosti s tvorbou ready-to-wear kolekcí, nikoliv náročných haute couture kusů? To se dozvíte v dokumentu z roku 2014 mapujícím Simonsovo působení u Diora nejen jeho vlastníma očima, ale také pohledem těch, bez kterých by jeho nápady nikdy nevznikly – švadlen a běžných zaměstnanců.

Dior a já
Dior a já | Zdroj: Artcam Films

Pokračování 5 / 7

Zářijové číslo

Módní bible je jen jedna, říká se. A dokument od R. J. Cutlera z roku 2009 vám ukáže, jak jedno takové dvoukilové vydání v newyorské redakci Vogue vypadá – od prvotních nápadů až po focení titulní strany a finalizaci těsně před odesláním do tisku. To vše pod dozorem nesmlouvavé a stále kontroverznější persony šéfredaktorky Anny Wintour. Snímek nemá žádná hluchá místa – proběhne vám před očima a rozhodně v něm to své najdou nejen fashion nadšenci, ale třeba i začínající novináři a publicisti, kteří touží po tom, že se móda jednou stane hlavním tématem jejich psaní.

Zářijové číslo
Zářijové číslo | Zdroj: Roadside Attractions

Pokračování 6 / 7

Fresh Dressed

Hudbu a módu pojí silné pouto již od 20. let minulého století. A zcela samostatnou kapitolu poté tvoří vliv hiphopové kultury na streetwearové oblečení. Dokument z dílny amerického filmaře Sachy Jenkinse Fresh Dressed (2015) tento několik dekád trvající vztah přibližuje a nechává promluvit hudebníky, kteří na streetovou módu měli největší vliv – od Pharrella Williamse až po Kanyeho Westa.

Fresh Dressed
Fresh Dressed | Zdroj: Samuel Goldwyn Films

Pokračování 7 / 7

Vogue: Očima módních editorek

Co přesně obnáší práce stylisty a módního editora? Obsáhlou odpověď na tyto otázky přináší dokument, který spatřil světlo světa v roce 2012, při 120. výročí založení časopisu Vogue. Několik měsíců tvůrci natáčeli přímo v redakci a vyzpovídali slavné editorky, které se po mnoho let podílely nejen na podobě magazínu, ale také celého módního světa. V rozhovorech proto samozřejmě nechybí legendární Grace Coddington, Polly Allen Mellen nebo Carlyne Cerf De Dudzeele.

Vogue: Očima módních editorek
Vogue: Očima módních editorek | Zdroj: HBO