Novinky v kinech: Unikátní dokument o vraždě Jána Kuciaka a John Wick počtvrté

5 min čtení

5 min čtení

Unikátní pohled na vraždu novináře Kuciaka nebo portrét českého kamioňáka, který neúnavně pomáhá dětem v nouzi. Březnové novinky v českých kinech nadchnou především fanoušky dokumentů, ale i kvalitní akce – Keanu Reeves se už počtvrté vrátí jako John Wick, zatímco Adam Driver se nešťastnou náhodou ocitne v pravěku.

Medvídek Pú: Krev a med, premiéra 2. března

Ani Kryštůfek Robin nemůže zůstat navěky dítětem, které podniká dobrodružství se zvířecími kamarády ze Stokorcového lesa. Jak by dopadli Pú, Prasátko, Králík, Ijáček a Tygr, kdyby je jejich lidský opatrovatel začal zanedbávat, například kvůli odchodu na univerzitu? Tuhle otázku si položili tvůrci britského slasheru Medvídek Pú: Krev a med. V něm se v hladovějících zvířatech probudí jejich původní instinkty, což se stává osudným řadě návštěvníků lesa. Lačný Pú chce ale víc než jen potravu – touží po krvi a chce se Kryštůfkovi pomstít za to, že ho opustil. Pořádně krvavé převyprávění populární pohádky z pera A. A. Milneho v českých kinech uvidíme od 2. března.

Co by dělala zvířátka ze Stokorcového lesa, kdyby je Kryštůfek Robin zanedbával? Pořádně násilnou odpověď přináší slasher Medvídek Pú: Krev a med. Zdroj foto: ITN Distribution

Vřískot 6, premiéra 9. března

Vřískot Wese Cravena patří k nejlepším hororovým thrillerům 90. let, jeho hlavní antagonista Ghostface zase mezi typické devadesátkové popkulturní symboly. V roce 2022 se režisérské duo Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett rozhodli kultovní sérii oživit; do městečka Woodsbro se díky nim po 25 letech vrátil nejen maskovaný vraždící psychopat, ale i hvězdy původního filmu v čele s Courtney Cox. Nyní do kin míří sequel loňského počinu, kde by ještě více prostoru měla dostat Jenna Ortega, aktuální hvězda sociálních sítí a seriálu WednesdayVřískot 6 uvidíme od 9. března.

Legendární Vřískot se vrací – už pošesté. V jedné z hlavních rolí uvidíme i aktuální seriálovou superstar Jennu Ortega. Zdroj foto: Paramount Pictures

More Miko, premiéra 9. března

Jaroslav Miko je kamioňák, poloviční Rom a spoluzakladatel občanské iniciativy Češi pomáhají. Když Česká republika v roce 2020 odmítla přijmout čtyřicet sirotků z řeckých uprchlických táborů, rozhodl se vzít věci do vlastních rukou; od té doby se intenzivně věnuje právě malým utečencům v nouzi. Dokumentární film More Miko režiséra Robina Kvapila je portrétem vytrvalého muže se silným morálním kompasem, který se neoblomně snaží vyjednávat s politiky a prorážet nekonečné překážky ve snaze pomoci těm, na něž ostatní rádi zapomínají. Snímek, který do českých kin vstoupí 9. března, byl na loňském festivalu v Jihlavě nominován na cenu pro nejlepší český dokument roku.

Ve filmu More Miko mapuje režisér Robin Kvapil Jaroslavovu neúnavnou snahu pomáhat dětským uprchlíkům. Zdroj foto: Silk Films

Služka, premiéra 16. března

Anku (Dana Droppová) a Resi (Radka Caldová) spojuje jen rok narození a místo, kde obě žijí. Resi je dcerou pána domu, bohatého státního úředníka, Anka je prostá děvečka z venkova, která je u zaopatřené rodiny ve službě. Zatímco jedna dívka tak většinu času tiše sleduje kontrast mezi životem bohatých a chudých, druhá se na prahu dospělosti ocitá v sevření společenských norem a krátce nato i v dohodnutém manželství. Navzdory odlišným původům si dvě mladé ženy vybudují přátelské pouto, které se postupně promění v intimní vztah. Sobě navzájem se tak stanou jedinými světlými body v pomalu se rozpadajícím světě starých pořádků, kterým navíc otřásá 1. světová válka. Historické drama Služka režisérky Mariany Čengel Solčanské vzniklo na motivy knihy Hany Lasicové a slibuje komorní kostýmní podívanou. Do českých kin snímek vstupuje 16. března.

V historickém dramatu Služka sledujeme příběh intimního přátelství dvou dívek ze zcela opačných pólů společnosti na pozadí pomalu se rozpadající rakousko-uherské monarchie. Zdroj foto: Igor Stančík

Shazam! Hněv bohů, premiéra 16. března

Shazam není jako ostatní hrdinové. Nosí sice upnutý oblek s efektní kápí a vládne nadlidskou silou a dalšími superschopnostmi, v duši je ale pořád dítětem, a to doslova. Za svalnatou fasádou se totiž skrývá náctiletý Billy Batson, který se v Shazama a zase zpátky dokáže měnit dle libosti. Na stříbrném plátně jsme se s ním poprvé seznámili v roce 2019 a 16. března do českých kin přijde film číslo dvě, tentokrát s podtitulem Hněv bohů. Billy/Shazam už ví, že svoje schopnosti nemůže využívat jen k blbnutí. Tentokrát bude muset zachraňovat svět před trojicí pomstychtivých starověkých bohyň. Naštěstí je už o něco starší a moudřejší než v prvním díle, navíc na to není sám: k ruce má svoje stejnými silami vybavené nevlastní sourozence. Komiksová adaptace, tentokrát ze stáje DC Comics, potěší celou rodinu.

Po čtyřech letech se s druhým filmem vrací Shazam – vyrýsovaný superhrdina s duší teenagera. Zdroj foto: Warner Bros.

Modrý kaftan, premiéra 16. března

Halim a Mina mají obchod s tradičními kaftany. On je s láskou šije, ona se stará o obchodní záležitosti. Kromě byznysu je spojuje i manželský svazek, který je šťastný a pevný navzdory Halimově homosexuální orientaci, kterou Mina tiše toleruje. Doba je ale zlá – zákazníci odmítají čekat na kvalitu a čím dál častěji volí lacinější alternativy. Ve snaze urychlit výrobu proto Halim do podniku přijme pomocníka; mladík jménem Youssef zasáhne do života manželů silně a nečekaně. Naruší křehkou rovnováhu mezi životními partnery a stane se jedním z vrcholů milostného trojúhelníku, který se nakonec vyvine jinak, než se zpočátku zdá. Modrý kaftan je druhý celovečerní film talentované režisérky Maryam Touzani. Na festivalu v Cannes získal Cenu Fipresci v rámci sekce Un Certain Regard a do českých kin vstoupí 16. března.

Modrý kaftan oceňované režisérky Maryam Touzani není jen kronikou milostného trojúhelníku. Zdroj foto: Ad Vitam

65, premiéra 16. března

Adam Driver je jednou z největších hereckých hvězd své generace a jede! Letos si ho budeme moci užít hned ve dvou velkolepých filmových projektech. V jednom ztvární legendárního automobilového magnáta Enza Ferrariho, v tom druhém, který do českých kin vstoupí už 16. března, se zase nešťastnou náhodou ocitne v pravěku. V akčním sci-fi 65 Driver hraje pilota Millse, který po nouzovém přistání zjistí, že se místo na neznámé planetě nachází na domovské Zemi: háček je v tom, že se během cesty vrátil zpátky v čase, a to o 65 milionů let. Mills spolu s jedinou další přeživší (Ariana Greenblatt) musí putovat nebezpečnou krajinou plnou prehistorických tvorů a na záchranu má jen jeden pokus.

Adam Driver ve sci-fi thrilleru 65 necestuje vesmírem, ale časem. Zdroj foto: Sony Pictures Entertainment

Navždy mladí, premiéra 23. března

Paříž, 80. léta. Skupina mladých herců začíná studovat na prestižní akademii Les Amandiers pod vedením Patrice Chéreaua (Louis Garrel) a kromě prvních zkušeností na jevišti sbírá i cenné životní lekce plné lásky, ale také strachu a prvních velkých osobních tragédií. Kupředu je žene vášeň pro hraní, ale i touha prožívat věci naplno, protože zítřek nikomu nikdo neslíbil. Francouzské generační drama Navždy mladí má sice poněkud ohranou a vlastně banální zápletku, režisérce Valerii Bruni Tedeschi se do něj ale podařilo dostat silné a autentické emoce. V českých kinech se o tom můžete přesvědčit od 23. března.

Francouzské generační drama Navždy mladí bylo nominováno na sedm cen César. Zdroj foto: Ad Vitam

Kuciak: Vražda novináře, premiéra 23. března

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové před několika lety otřásla celou Evropou a otevřela diskusi o blízkých vazbách slovenské mafie na tamní nejvyšší ústavní činitele. Dánský dokument Kuciak: Vražda novináře nabízí komplexní a cenný zahraniční pohled na celou kauzu, ve kterém nechybí odstup, dosud nezveřejněné záběry, rozhovory s rodiči obětí, ale ani názor obhájce slovenského podnikatele Mariana Kočnera, který byl v případu hlavním obžalovaným. Film režiséra Matta Sarneckého vstoupí do českých kin 23. března.

Dokument Kuciak: Vražda novináře nabízí cenný zahraniční pohled na jednu z nejvíce šokujících česko-slovenských kauz posledních let. Zdroj foto: Final Cut for Real ApS

John Wick: Kapitola 4, premiéra 23. března

Začalo to před několika lety vraždou štěněte... a ještě pořád to neskončilo. John Wick (Keanu Reeves) je elitní nájemný zabiják, jehož se bojí i ti nejvlivnější mafiánští bossové a který se z důchodu vrátil zpět do akce, aby se pomstil. Tak vznikla úspěšná filmová franšíza, která aktuálně čítá čtyři filmy: právě čtvrtý díl vstoupí do českých kin 23. března. Wick přišel na způsob, jak zničit Nejvyšší radu, která mu jde po krku. Než se ale dočká svobody, musí čelit úplně novému nepříteli. Bude to nelehký boj, v němž se ze starých přátel stávají protivníci a z protivníků nečekaní spojenci. Jisté je jen to, že diváky čeká další nálož kvalitní akce a božský Keanu v roli, kterou si nepokrytě užívá.

Keanu Reeves se znovu vrací jako John Wick. Zdroj foto: Lionsgate