Filmové novinky v kinech: Uvidíme Brumbála, dinosaury i Elvise!

Návrat do Bradavic a světa Fantastických zvířat, akorát s nově obsazeným Grindelwaldem, životopisný film o Levisovi, celovečerní krimi thriller od režiséra Devadesátek nebo třeba poslední výprava do Jurského světa. Filmové premiéry na druhé čtvrtletí roku 2022 vypadají slibně. Co nás všechno čeká?

Dubnové premiéry

Zpátky do Bradavic – alespoň částečně. 7. dubna na plátna zamíří další díl série Fantastická zvířata, tentokrát s podtitulem Brumbálova tajemství. Boj s černokněžníkem Grindelwaldem přechází do další fáze – Mlok Scamander (Eddie Redmayne) právě z Brumbálova (Jude Law) pověření vyráží s týmem kouzelníků, čarodějek a mudlovského pekaře na výpravu, která má padouchovy plány na ovládnutí světa překazit. Brumbálova tajemství jsou třetím dílem ságy a po velmi slabé dvojce se budou tvůrci muset vytasit s něčím opravdu pořádným. Snad bude zajímavé alespoň vidět Madse Mikkelsena v úloze Grindelwalda. Populární dánský herec v roli vystřídal Johnnyho Deppa.

TIP NA VIDEO: Odhalte tajemství Albuse Brumbála – už od 7. dubna v českých kinech

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022) CZ Dabing HD trailer

Čtyřicetiletý záchranář Jan (Milan Ondrík) neví kudy kam. V den, kdy se rozhodl odejít od manželky, se stala obětí zločinu a zemřela. Čerstvý vdovec má neodbytný pocit, že na tom má podíl viny. Dočasnou útěchu nachází v boxerském klubu svého kamaráda Michala (Hynek Čermák), cestu k odpuštění sobě samému ale přeruší policejní vyšetřovatel Dvořák (Vladimír Javorský), který má podezření, že smrt Janovy ženy mohla proběhnout jinak, než se zprvu zdálo. Kde je pravda a jak daleko sahá spravedlnost? Stínohra je celovečerní krimi thriller Petera Bebjaka, který české publikum nedávno potěšil seriálem Devadesátky. Jeho nový počin bude mít v kinech premiéru rovněž 7. dubna.

Foto z krimi thrilleru Stínohra. Autor: HangarFilms

René Plášil je jedním z nejznámějších českých kriminálníků. Zasloužila se o to Helena Třeštíková, která ho s kamerou sledovala od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let. Vznikl z toho časosběrný dokument René, který proměnu chlapce v muže a věčného recidivistu prezentoval na pozadí celospolečenských změn 80. a 90. let. K Renému se ale dokumentaristka záhy vrátila a dělala mu společnost dalších 13 let. Loni René oslavil padesátku a od Třeštíkové k narozeninám dostal další celovečerní snímek. René – Vězeň svobody vstoupí do českých kin 7. dubna.

Foto z dokumentárního filmu René – Vězeň svobody. Autor: Aerofilms

Julius Lavický zvaný Lavi (Jakub Štáfek) je populární fiktivní fotbalista a hlavní hvězda úspěšného komediálního on-line seriálu Vyšehrad. Ten se setkal s tak kladným ohlasem, že z toho vzešel celovečerní film, který vstoupí do českých kin 14. dubna. Jak bude humor pořadu fungovat na dlouhé stopáži? A utáhne to Štáfek jenom na tom, že bude pořád ten stejný dement jako v seriálu? Samé otázky…

Foto z komedie Vyšehrad: Fylm. Autor: Bioscop

Pro náročnější diváky je tu ale 14. dubna zajímavější premiéra. Americký režisér Robert Eggers natočil psychologický thriller s hororovými prvky Čarodějnice a světu tak představil nejen svůj tvůrčí talent, ale také jednu z nejoblíbenějších mladých hereček současnosti Anyu Taylor-Joy. Pak natočil klaustrofobní černobílý Maják, kde Robert Pattinson a Willem Dafoe v izolovaném prostředí majáku postupně přicházejí o rozum. Obě tyto spolupráce se studiem A24 mu zajistili status pozoruhodného režiséra, který navíc u diváků letí, a tak dostal šanci natočit si opravdový velkofilm pod hlavičkou velkých produkčních společností. V hvězdně obsazeném Seveřanovi uvidíme Alexandera Skarsgårda, Nicole Kidman, Willema Dafoea, Ethana Hawkea nebo třeba zpěvačku Björk. Příběh vychází ze severské legendy o princi Amlethovi, která silně inspirovala Wiliama Shakespeara při psaní – modří už vědí – Hamleta.

Foto z filmu Seveřan. Autor: Focus Features

Radek (Karel Roden) se po dvaceti letech vrací do Česka, aby se vyrovnal se svou minulostí. Výměnou za exkluzivní a šokující příběh mu s tím pomáhá rozhlasová moderátorka Eva (Barbora Bočková), která ho v přímém přenosu nechá odvyprávět, o co vlastně jde. Kriminální thriller Roberta Sedláčka Promlčeno se tváří, jako že má zajímavý nápad, ten ale potřebuje opravdu dobře napsaný scénář. Zda se to Sedláčkovi, který je sám jeho autorem, povedlo, uvidíme v kinech od 28. dubna.

Foto z filmu Promlčeno. Autor: Falcon

Bridgertonovi už jste dokoukali, Pýchu a předsudek s Keirou Knightley jste sjeli nejmíň čtyřicetkrát, a stejně nemáte dost britských kostýmních dramat? Tak pozor: 28. dubna přijde do českých kin další celovečerní film navazující na seriál Panství Downton, tentokrát s podtitulem Nová éra. Odehrává se to sice o sto let později než romance inspirované tvorbou Jane Austen, ale atmosféra je stejná. Lepší něco než čekat dva roky úplně s prázdnou na třetí řadu Bridgertonových.

Květnové premiéry

Věznice číslo 74 v Oděse je místo, kde si trest za vážné zločiny odpykává více než 100 žen. Jednou z nich je i těhotná Lesja (Maryna Klimova), která dostala 7 let za vraždu manžela. Její dítě se narodí za mřížemi, kde ho uvidí jen jednou za čas. A pokud mu vězeňkyně nedokáže sehnat domov do jeho třetích narozenin, bude umístěno do ústavní péče. Lesja si tak musí zvykat na vězeňskou rutinu i mateřství a bojovat o budoucnost svého potomka. Koprodukční snímek slovenského režiséra Petera Kerekese 107 matek kombinuje sociální drama s dokumentárním portrétem a nabízí tak autentický vhled do světa, kde chybí svoboda, ale ne něha. Film v distribuci Artcam Films uvidíme od 5. května.

Foto z filmu 107 matek. Autor: Filmtopia

Pandemické odkládání premiér velkých filmových projektů přineslo smutek fanouškům Marvel Cinematic Universe a úlevu těm, kdo měli už dlouho pocit, že v kinech neběží nic jiného než komiksové adaptace. Vládce scény superhrdinských snímků Marvel se ale vrací v plné polní, což dokázal už před časem veleúspěšným pokračováním Spider-Mana a 5. května zkusí navázat novinkou Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství. Benedict Cumberbatch se jako Stephen Strange vydá na nebezpečnou cestu skrze paralelní reality.

Pandemické odkládání premiér velkých filmových projektů přineslo smutek fanouškům Marvel Cinematic Universe a úlevu těm, kdo měli už dlouho pocit, že v kinech neběží nic jiného než komiksové adaptace. Vládce scény superhrdinských snímků Marvel se ale vrací v plné polní, což dokázal už před časem veleúspěšným pokračováním Spider-Mana a 5. května zkusí navázat novinkou Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství. Benedict Cumberbatch se jako Stephen Strange vydá na nebezpečnou cestu skrze paralelní reality.

Kdyby byl Návrat do divočiny legrace, vypadalo by to asi trochu jako Divoch. Dánská komedie o muži, který se rozhodne krizi středního věku překonat tak, že se zabalí do kožešin a se sekerou na zádech se vypraví žít doprostřed divočiny – daleko od manželky, dětí a nudné práce – zahraniční kritici film popisují jako „dánské Fargo“. Je-li to jen z poloviny pravda, pak to bude super. Film Thomase Daneskova uvidíme v českých kinech od 12. května.

Foto z komedie Divoch. Autor: Nordiskfilm

Přes třicet let ve službě. Pochvaly. Vyznamenání. Jediný, kdo za posledních 40 let sestřelil tři nepřátelská letadla. Přesto ho nikdy nepovýšili. Proč? Protože je to Maverick – rebel, který poslouchá jen sám sebe. Top Gun Tonyho Scotta je maximální guilty pleasure, bez níž by nebylo ještě většího guilty pleasure – parodie Žhavé výstřely. O tom žádná. Jestli ale bylo opravdu nutné vracet se k filmu, který udělal z Toma Cruise idol mnoha srdcí, to je otázka, kterou diváci v českých kinech rozlousknou se snímkem Top Gun: Maverick až 26. května.

Foto z filmu Top Gun: Maverick. Autor: Paramount Pictures

Červnové premiéry

Od 9. června budeme v kinech svědky završení ságy, která započala už v roce 1993. Tehdy Steven Spielberg uvedl po technické stránce zcela revoluční velkofilm, natočený na motivy neméně zásadního literárního sci-fi díla spisovatele Michaela Crichtona – Jurský park. K příběhu se v roce 2015 vrátil režisér Colin Trevorrow a navázal na něj Jurským světem. Diváky v něm vrací do zábavního parku s uměle „vypěstovanými“, geneticky modifikovanými dinosaury na odlehlém ostrově – protože tentokrát to určitě dopadne dobře! O tři roky později Jurský svět: Zánik říše dokázal, že nedopadne. A nový Jurský svět: Nadvláda už jen lidstvu definitivně sečte, co si samo nadrobilo. Tvůrci o snímku mluví jako o velkolepém finále celé jurské série, a proto se v něm ukážou i herci z původního ansámblu: Sam Neill, Laura Dern a samozřejmě Jeff Goldblum v roli charismatického doktora Malcolma. Chybět ale nebudou ani hvězdy nové trilogie Chris Pratt a Bryce Dallas Howard.

Foto z filmu Jurský svět: Nadvláda. Autor: Universal Pictures

Rakeťák bude film, který stejně dobře poslouží dětem jako dospělým. Na Buzze Rakeťáka totiž s láskou vzpomíná asi každý, kdo podlehl Příběhu hraček. Dobrodružný animák, v němž titulní postavy namluvili například Chris Evans, Taika Waititi či James Brolin, představí originální příběh slavného vesmírného hrdiny. Do kina si na něj celá rodina bude moci zajít od 16. června.

Foto z animovaného filmu Rakeťák. Autor: Pixar

V atmosférickém hororu Černý telefon, který bude v českých kinech k vidění od 23. června, se Ethan Hawke ukáže v pro něj poněkud netradiční roli sadistického vraha, který unáší a zabíjí malé děti. Jeho nejnovější obětí je třináctiletý Finney Shaw (Mason Thames). Ten ve sklepě, kde ho zločinec drží, objeví černý telefon, který zčistajasna začne zvonit. Když Finney zvedne sluchátko, zjistí, že na druhém konci jsou vrahovy předchozí oběti, které se ještě živému chlapci pokusí pomoci uniknout. Upoutávka slibuje solidní napětí, tak uvidíme.

Foto z hororu Černý telefon. Autor: Universal Pictures

Sníte o tom, že Česko jednou bude mít prezidentku? Toho nápadu se chytil režisér Rudolf Havlík. Ve filmu Prezidentka sleduje osud Kateřiny Čechové (Anna Geislerová), historicky první ženské hlavy České republiky, která po roce ve funkci touží po troše anonymity a volnosti. Proto se v přestrojení začne vydávat na toulky noční Prahou. Během jedné takové cesty narazí na sochaře Petra (Ondřej Vetchý), který ji zaujme natolik, že kvůli němu riskuje kariéru i státnický průšvih. Herecké obsazení napovídá, že by mohlo jít o zajímavé vztahové drama, nebo alespoň chytrou komedii ve stylu Srážky s láskou s Charlize Theron a Sethem Rogenem v ústředních rolích. Protože Havlík stojí mimo jiné za opravdu nepovedenými romantickými komediemi Po čem muži touží a Bábovky, o tom, nakolik kreativně tento tvůrce ne úplně marnou látku uchopil, se dá pochybovat. Obrázek si uděláme 23. června v českých kinech.

Foto z filmu Prezidentka. Autor: Zuzana Panská

Jeho flexibilní pánev je legendou, jeho muzika je věčná. Elvis Presley je dodnes označován za Krále rokenrolu, jako řadu velkých hudebních hvězd ale i jeho život provázelo mnoho výstředností a problémů. Záběry z jeho posledních vystoupení, kde se potácí oteklý a silně nadopovaný léky, jsou proslulé stejně jako písně, které na nich sotva uzpívá. Hraný životopisný snímek Elvis s Austinem Butlerem v hlavní roli a Tomem Hanksem v úloze Elvisova manažera Colonela Parkera natočil Baz Luhrmann, režisér Moulin Rouge!Velkého Gatsbyho a legendárního Romea a Julie s DiCapriem a Claire Danes. Premiéru v českých kinech bude snímek mít 23. června.