Mini & podkolenky: Styl školačky z devadesátek ovládne jaro i podzim

Jestli se dá něčí styl v současnosti považovat za radar příštích trendů, pak je to ten modelky Belly Hadid. A ta už delší čas koketuje s outfity, ve kterých vypadá jako studentka střední školy. Polo límečky, kárované sukně a podkolenky nebo ponožky do střevíců se hojně objevovaly i na podzimních přehlídkách. A zatímco Hadid ve svých street style outfitech preferuje usedlost, jaro i podzim budou přát mini i mikro sukním.

Že je dívčí školní uniforma inspirativní látkou nejen pro módu, ale i pro fantazii literátů, hudebníků, filmařů nebo třeba porno tvůrců, o tom netřeba dlouze diskutovat. Kontrast mezi šedivou usedlostí a stereotypními dívčími prvky jako jsou sukně a podkolenky, vytváří přitažlivé napětí a v popkultuře se nejednou objevuje motiv sexy rebelky, která si tento outfit přizpůsobí, aby dala najevo svou nezávislost.

TIP NA VIDEO: Jaké trendy z devadesátek se vrátí letos?

Móda z devadesátek se vrací! VIDEO Videohub

Třeba devadesátkový videoklip skupiny Aerosmith Crazy (1993) začíná tím, že Alicia Silverstone s Liv Tyler utíkají ze školy a jakmile hupsnou do nachystaného kabrioletu, okamžitě se za jízdy svlékají ze školních košil, aby daly najevo nově nabytou svobodu. Britney Spears zase ve videoklipu Baby One More Time (1999) tančí na školní chodbě sice v uniformě, ale s rozepnutou a v pase zavázanou košilí.

Školní uniformu jako módní outfit zase nezapomenutelně pojala kostymérka Mona May, která v roce 1995 oblékala hrdinky filmu Bezmocná (Clueless, v hlavní roli opět Alicia Silverstone). Jak prozradila v rozhovoru pro americký Forbes, inspirovala se stylem katolické školy, ovšem v designovém pojetí. Kostkovaný žlutý kostýmek, který se objevuje hned v úvodní scéně, vešel do dějin v době, kdy se středoškolačky oblékaly ve stylu grunge, a zásadně změnil směr dívčího odívání. Záhy se jím inspiroval Gianni Versace i Azzedine Alaïa. A naposledy třeba Dior.

Clueless (1995)

Herečka Lena Mahfouf na pařížském fashion weeku v outfitu Dior

Podobně si s prvky školní uniformy pohrál Eric Daman, který stojí jak za původním seriálem Super drbna z roku 2007, tak za aktuálním rebootem. V obou verzích se nosí krátké sukně, dlouhé kardigany, límečky, vázanky, čelenky i podpatky a nově také genderově neutrální verze uniformy s bomberem a šněrovacími botami, kterou obléká představitelka Max, herečka Jordan Alexander.

Gossip Girl (2007)

Jordan Alexander v seriálu Gossip Girl (2021)

Do současné „školní uniformy“ se propisují ještě další vlivy. Jedním z nich je retro tenisová móda, kterou v posledních sezónách prosazuje značka Lacoste. Příznačné jsou skládané mini sukně a sportovní svršky jako polo tričko nebo svetr ležérně zavázaný přes ramena. A ponožky v teniskách, samozřejmě.

Lacoste street style

Lacoste jaro/léto 2022

A pak nelze nezmínit Miu Miu set, který aspiruje na nejvirálnější outfit sezony a jehož základem je košile se svetrem, obojí ustřižené pod prsy, mikro minisukně a podkolenky. Zkrátka vypadá, jako by se Miuccia Prada se stylistkou Lottou Volkovou na poslední chvíli rozhodly vzít do ruky nůžky. Minimálně se vkrádá představa, že si tak svůj původně střídmý outfit přizpůsobila jeho nespoutaná nositelka.

Miu Miu street style

Miu Miu podzim/zima 2022-23

Také mikrosukně mají svoji historii. Vedle toho, že je před dvaceti lety nosila Paris Hilton, pocházejí z japonské kultury odívání zvané kogal. V praxi to znamená, že se dívky odívají do outfitů, které připomínají školní uniformy, ovšem místo klasické sukně ke kolenům nosí ultra krátkou a k ní tlusté shrnuté ponožky. Tento trend v Japonsku kulminoval v roce 1998.

Japonská móda a kogal cca 1997

Styl školačky a inspirace z Instagramu:

Loading
Loading
Loading
Loading

Fotogalerie: Styl školačky v popkultuře i v současných trendech