Luxus pro 4000 vyvolených: Nejkrásnější šaty z přehlídek haute couture

Paříž se v posledním týdnu stala dějištěm přehlídek haute couture, které prezentují ty nejskvostnější šaty současnosti. 

Haute couture fashion week– událost, která se koná dvakrát ročně výhradně v Paříži a kde svou jedinečnou tvorbu prezentují výhradně návrháři, kteří jsou členem The Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, sdružení, které v roce 1858 založil (paradoxně) anglický návrhář Charles Frederick Worth.

Být členem haute couture znamená plnit několik podmínek, například mít ateliér v Paříži a k němu přesně určený počet zaměstnanců, šít modely zákazníkům na míru (provádějí se aspoň dvě zkoušky) a dvakrát ročně připravit přehlídku, která čítá minimálně 50 modelů na večerní i denní nošení. K tradičním značkám haute couture patří třeba Chanel, Dior, Givenchy nebo Valentino.

Valentino

Mimochodem, počet lidí na světě, kteří si mohou dovolit model z kolekce haute couture, se odhaduje na 4 tisíce, přičemž pouze kolem 200 z nich je pravidelnými zákazníky, respektive zákaznicemi.

Typickým znakem haute couture je luxus, dokonalé řemeslné zpracování a mnohahodinová ruční práce. Typickým finálním produktem pak bývá velkolepá večerní róba určená na červený koberec, na arabskou svatbu nebo třeba na královskou večeři. Může být na první pohled zdobná a opulentní, může ale být i zcela jednoduchá, jak nám i letos prezentuje Virginie Viard, kreativní ředitelka Chanel. A také může být zcela svébytným uměleckým vyjádřením, třeba jako v případě návrhářky Guo Pei, jejíž modelky letos připomínaly Kachyňovu Malou mořskou vílu.

Chanel

Guo Pei

A jaké trendy vykrystalizovaly z přehlídek? Nadále pokračuje inspirace osmdesátými léty, Alexandre Vauthier pojal přehlídku jako poctu svérázné eleganci této dekády, Viktor a Rolf si z ní pro změnu vypůjčili punk. Kdybychom měli vybrat jen jednu barvu napříč přehlídkami, pak by to rozhodně byla růžová. Letí něžné pastely i dekadentní třpyt. Clare Waight Keller z Givenchy se zamilovala do jemných peříček, zatímco Pierpaolo Piccioli z módního domu Valentino nadále miluje objem a mašle. A pozor, velkým trendem jsou letos dlouhé pláště!

Givenchy

Nejkrásnější šaty z kolekcí haute couture pro podzim a zimu 2019–2020 najdete ve fotogalerii.