Kontroverzní, ale trendy: Proč jsou "ošklivé" sandály hitem roku 2021?

Jsou zcela rozporuplné, nezalíbí se hned každému oku a v mnohých vzbuzují asociaci s šatníkem tatínků a dědečků. Přesto je letos nosí ženy po celém světě. Kombinují je s romantickými šaty i formálnějším pracovním šatníkem a nebojí se k nim vzít i ponožky. Jak je to možné? Ruku na srdce, kdo by přeci po roce, který jsme ve většině případů strávili v teplácích a pyžamech, chtěl během letních dnů pobíhat v nepohodlných podpatcích?

Trend "ošklivých" bot se na výsluní drží již šestým rokem. Vše totiž začalo již ve chvíli, kdy značka Balenciaga do světa pustila své těžkopádné, byť mnohými módními nadšenci milované, Triple Stenisky. Ty odstartovaly jednu z mnoha plíživých módních revolucí, jejíž plody sklízíme dodnes. Estetika ošklivosti ovšem módním světem proplouvá mnohem déle, stačí si vzpomenout třeba na ikonické rybí boty od Alexandra McQueena, které obula například i Lady Gaga v klipu k hitu Bad Romance.

TIP NA VIDEO: Které letní boty vám nesmějí chybět?

Touha odlišit se a reagovat na uniformitu a slepé následování normcore trendu a minimalismu se projevuje různými způsoby. DHL trika za stovky eur od značky Vetements, celkové pojetí módního domu Gucci v posledních letech nebo i téměř okamžité vykoupení ponožek a pantoflí s logem obchodního řetězce Lidl. Paradoxem ovšem zůstává, že co začíná jako opoziční reakce na přehnanou dokonalost a mainstream, se ve výsledku často samo postupem přerodí do dalšího trendu, který následují tisíce lidí po celém světě. Úděl je tedy nevyhnutelný.

Loading
Loading

Jedním z důkazů jsou právě také "taťkovské" sandály v typickém ortopedickém stylu, se kterými před třemi lety přišel módní dům Chanel. Mnozí by je v první chvíli asi okamžitě přehlédli, blyštivý logo odznáček ale udělal své. Zejména v době pandemie, kdy většina našeho slavnostnějšího šatníku zůstala zahrabaná pod opakovaně používanými mikinami a tepláky, se takové boty staly dokonalým společníkem na zdravotní procházky i zařízení nutných nákupů. Kdo by přeci na něco takového potřeboval nepohodlné lodičky?

Sociální sítě módních influencerek se tak už během loňského léta začaly plnit outfity doplněnými právě o ploché sandály na suchý zip a nadšenost nepovolila ani letos. Nosí se k letním midi šatům, lněným oblekům i k nesmrtelné klasice v podobě džín, trička a saka. A některé se nebojí vzkřísit ani zapovězenou kombinaci a do sandálů si vezmou ponožky. Pro mnohé Čechy pohroma. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že pohodlí se definitivně stalo hlavní esencí módního stylu. A nic se na tom v dohledné době nezmění.

Loading
Loading

Trend ošklivých sandálů letos rozhodně nijak nepolevil. Spíše naopak. Kromě klasických modelů kopírujících Chanel verzi se toto léto o slovo stále více hlásí také outdoorové sandály, typické zejména pro značku Teva nebo také páry s částečně krytou špičkou, které jsou jako vystřižené z obuvnické sbírky našich dědečků (v angličtině je najdete pod označením Fisherman Sandals). Všem těmto sandálovým mikrotrendům nechybí oživující prvky, které z nich dělají skutečně aktuální záležitost. Boty tak naleznete v kvalitní kůži, zvířecích vzorech, s denimovým prošíváním, ale také se saténovými pásky či na vysoké platformě. Dáte jim šanci?

Trendy "ošklivé" sandály z aktuálních kolekcí najdete v galerii: