30 malých a midi černých šatů, které zachrání každý večírek

Říká se, že malé černé šaty jsou věčné. Když si koupíte takové, které vám sluší a padnou, mohou vám v šatníku vydržet řadu let. A další pravdou je, že takových šatů není nikdy dost! 

Černé šaty mají dlouhou historii. Smuteční odstín, který byl vždy rezervován pro truchlení, přetavila Coco Chanel na ikonickou klasiku, která obstojí na každém večírku, slavnostní večeři i divadelním představení. Hlavní myšlenkou jsou univerzální pohodlné šaty s délkou ke kolenům nebo do půli lýtek, které Coco navrhovala v souladu s tehdejším trendem Art Deco a svým přesvědčením, že šaty by neměly ženu svazovat.

„Americký Vogue je v říjnu roku 1926 charakterizoval jako Chanel Ford šaty, které si oblékne celý svět, protože jejich oslovení mas se dalo připodobnit nadšení, s jakým byl přijat automobil Ford model T. Malé černé šaty vstoupily do lexikonu módy jako železný základ, jaký si mohou obléknout všechny ženy bez ohledu na svůj ekonomický potenciál,” přibližuje autorka knihy Móda Marnie Fogg.

Od dob Coco Chanel se malé černé samozřejmě nesčetněkrát proměnily a každá dekáda i každý návrhář jim vtiskli vlastní podobu a vizi. Takto vypadaly na přehlídkách pro aktuální sezonu.

Kde právě teď koupíte malé a midi černé šaty pro každou příležitost? Podívejte se do fotogalerie.