...

... Zdroj: iStock.com

Mlčte jako profík: Jak využít trapné ticho ve svůj prospěch?

Nenadálá pauza v rozhovoru může být nesnesitelná. Proč je nám mlčení tak nepříjemné? Proč zoufale hledáme, co říct? A jak můžeme ticho využít ve svůj prospěch?

Moje kamarádka často vyprávěla o svém šéfovi, který měl zvláštní zvyk. Když za ním kdokoli z podřízených přišel o něco žádat, třeba o zvýšení platu, vedoucí na jeho žádost reagoval mlčením. Dlouhé vteřiny nechal uplývat v naprostém, čím dál dusivějším tichu.

Mezi kolegy se vtipkovalo o tom, že nejeden nešťastník si radši nechal plat snížit, jenom aby to strašné mlčení už skončilo.

Odmlka v rozhovoru skutečně může být velmi nepříjemná. Důvodem je nejistota, která každou vteřinou houstne: „Řekl jsem snad něco špatně? Co si o mně můj protějšek myslí? Nesnáší mě? Co mám proboha říct dál?“ A zvyšující se nejistota v nás vyvolává potřebu něco udělat, cokoli, jen aby nejistota skončila. (Třebas i přistoupit na snížení platu.)

Existuje ale ještě jedna možnost: Když nevíte, co říct dál, nemusíte také říkat nic. Lidé, kteří si to uvědomují a kteří se nenechají odmlkou vykolejit, mají velkou výhodu. Podobně jako zmíněný šéf mé kamarádky. Trapné ticho může fungovat jako zázračná zbraň na vaší straně, pokud se s ním naučíte zacházet. Katie Donovan, zakladatelka konzultační firmy Equal Pay Negotiations, tvrdí, že mlčení skutečně můžeme využít jako nástroj při vyjednávání o výši platu.

Když vám například nabídnou plat 33 tisíc měsíčně a vy víte, že průměrný plat na vaší pozici je 38 tisíc, můžete říci: „Děkuji za nabídku. Jsem nicméně trochu překvapena. Podle informací, které mám, jsem očekávala, že to bude něco okolo 40 tisíc.“ Funguje to ale jen v případě, že poté neřeknete už vůbec nic a vydržíte několik vteřin ticha. „Možná, že vám nenabídnou částku, o kterou žádáte. Ale nechte je, ať to řeknou oni. Nepodřezávejte si větev tím, že to řeknete za ně,“ dodává Katie Donovan.

Odmlka v konverzaci nemusí být vždycky nástrojem ke znejistění protějšku. Může to být i pauza k přemýšlení nebo moment souznění. Ale ať už je kontext jakýkoli, vždy je dobré mít na paměti, že několik vteřin trvající mlčení není vaše chyba. Není to známka vaší hlouposti nebo společenské neobratnosti. Stejně jako vy ho může vnímat i váš protějšek. A není tedy potřeba se mlčením nechat rozhodit.

Článek vyšel v květnovém čísle časopisu Moje psychologie s Annou Polívkovou na titulce. Objednat si ho můžete i přes sms. Jak?

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

PSYCHOLOGIE1805W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: PSYCHOLOGIE1805W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CN INVEST, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cninvest.cz, www.platmobilem.cz.

.
. | Zdroj: Anna Kovačič (archiv Mojí psychologie)