Konec poškozeným vlasům: Proč je dobré spát v hedvábném turbanu?

Roztřepené konečky, unavené a lámavé vlasy a každé ráno účes jak od Racochejla. Bad hair day sem tam potká každého z nás, ale když se z toho stane smutná každodenní rutina, je něco špatně. Chyba nemusí vždy být jen v nevhodné vlasové péči, ale také třeba v tom, na čem a v čem spíte.

Během noci vystavujeme naše vlasy neustálému tření o polštář, což způsobuje hned dvě nepříjemnosti. Zaprvé do povlaku dostáváme veškerou mastnotu a případné nečistoty a bakterie z vlasů, které si poté při převalování přetáhneme zpět na naši pleť. Povlak i veškeré polštářky, na kterých ležíme, bychom tedy měli prát alespoň jednou týdně. Zadruhé se otíráním o polštář narušuje naše vlasová kutikula, což se výrazně podepisuje na celkovém stavu i vzhledu hřívy – konečky se třepí, vlasy se více lámou a svou strukturou připomínají zapovězený chemlon.

TIP NA VIDEO: Osm chyb v péči o vlasy. Děláte je taky?

Co s tím? Ani v nejmenším to neznamená, že musíte začít vyhazovat všechny polštáře. Tření byste se tím rozhodně nezbavila. Jednou z nejvhodnějších variant je proto si vlasy na noc schovávat do hedvábných čepic a turbanů. Spací čepce má sice dodnes většina stále spojené s našimi babičkami, případně se zvyky z minulých století, dnes si ale jejich pozitivní dopad na kvalitu vlasů uvědomuje stále více lidí, a tak se tyto vlasové doplňky opět stávají součástí večerních rutin krásy.

Kromě toho, že turbany chrání naše vlasy, jsou také skvělým pomocníkem, který udrží účes v dobré kondici i do druhého dne. Hedvábí, případně satén, ze kterého se turbany vyrábí, navíc pomáhá udržet hřívu hydratovanou a nepoškozenou.

Loading

Turbany kromě svých blahodárných účinků na hřívu umí navíc být i stylovým doplňkem, který můžete nosit jako neokoukanou alternativu ke kulichům. Většinou je letos v obchodech naleznete v příjemných pastelových barvách, případně inspirované africkými vzory (neboť právě u žen z tohoto kontinentu má nošení turbany nejbohatší historii). Skvělé barevné kombinace najdete například na portálu Etsy nebo u londýnské značky Silke.

Pokud se vám ale myšlenka balit si na noc vlasy do čepce stále příčí, můžete začít tím, že si pořídíte hedvábný povlak na polštář, který stejně jako turban eliminuje tření vlasů o látku. A stejně tak není na škodu ani používání gumiček ze stejných jemných materiálů; nezanechávají vytlačené stopy a nenarušují strukturu vlasu.

Kde turbany i další hedvábné pomůcky sehnat, se dozvíte v galerii: