Univerzální pomocník jménem vazelína: Znáte 7 způsobů jejího využití?

Tradiční vazelína se ve světě plném tzv. čisté kosmetiky potýká s démonizací a spousta lidí se jejího použití obává. Navíc dostala nesmyslnou nálepku masti, která neobsahuje žádné prospěšné látky a na pokožce vytváří pouze mastnou okluzivní vrstvu. Přes to všechno je ale velmi schopným a účinným kosmetickým pomocníkem, zvlášť pokud trpíte na suchou pleť či rozpraskané rty, lokty či paty. Znáte všechny způsoby jejího použití?

Vazelína je univerzální přípravek, který se vyplatí mít doma. Hojí pooperační jizvy, rozpraskanou a suchou kůži, hydratuje, zvláčňuje i zkrášluje. Můžete se na ni zkrátka spolehnout v mnoha životních situacích. Je hypoalergenní a ve správně naneseném množství kůži nijak nezatěžuje. A její další velkou výhodou je, že nezruinuje vaše bankovní konto. Možná si stále říkáte, že pro vás vazelína není vhodná, tyto tipy na její využití vás ale vyvedou z omylu.

TIP NA VIDEO: Jak se dokonale odlíčit v pěti krocích?

Video placeholde

1. Suchá místa

Lidé se suchou pokožkou nejspíš vazelínu dobře znají a používají ji. Jde totiž o skvělý produkt, který ve vaší pokožce dokáže uzamknout všechny předem nanesené hydratační látky. Suchá místa ale netrápí jen vlastníky vyprahlé kůže. Sem tam má suché rty, lokty, kolena či paty každý z nás a přesně v takových případech je nanesení vazelíny velmi účinné a vaší namáhané pokožce dokáže okamžitě ulevit.

2. Suché a rozpraskané rty

Jak je již zmíněno v předchozím odstavci, na suché rty trpí většina z nás. Stačí změna počasí, klimatizace, sluneční záření nebo vysokohorské podmínky. V takových případech na sebe bolestivé prasklinky ani koutky nenechají dlouho čekat, a tak je potřeba se o tuto část obličeje řádně postarat. Vazelína je v tomto případě ideální, neboť přináší nejen okamžitou úlevu, ale také na rtech vytvoří ochranný film, který zamezí dalšímu vysoušení a zvláční je na delší dobu.

Tip: Dopřejte si speciální péči pomocí měkkého zubního kartáčku a vazelíny. Naneste malé množství o velikost hrášku na kartáček a promasírujte jím své rty. Tento spolehlivý domácí peeling je zbaví suchých a odumřelých částeček kůže, ale zároveň je zanechá vyživené a pružné.

Vazelína, Vaseline, 250 ml, doporučená cena 159 Kč
Vazelína, Vaseline, 250 ml, doporučená cena 159 Kč

3. Pomocník při líčení

Vazelína se dá využít také v líčení. Věděli jste, že například metalické či lesklé oční stíny díky ní vypadají mnohem intenzivněji, a navíc se vám budou skvěle nanášet bez toho, aniž byste si jimi poprášili oční okolí? Naberte malé množství vazelíny na prst nebo štěteček a aplikujte ji na oční víčko. Poté opět prstem nebo štětečkem naneste oční stín.

Pomocí vazelíny můžete vytvořit i takzvaný wet look. Konečky prstů vklepejte produkt na lícní kosti. Vazelína v takovém případě funguje jako rozjasňovač a zároveň vaši pokožku ochrání v podzimních plískanicích.

 

4. Bojovník proti stárnutí

Protože vazelína uzamyká v pokožce vláhu, udržuje ji hydratovanou a pružnou. Na vyčištěnou pleť naneste sérum a vámi běžně používaný krém a to vše zakončete vrstvou vazelíny. Takzvaný slugging dokáže v pleti udržet veškeré předtím nanesené produkty a ty pak mají možnost maximálně působit. Vazelínu můžete použít také na citlivé oční okolí.

5. Snadné odlíčení

Vazelínou se můžete dokonce i odlíčit. Pokud navíc vyznáváte odličovací balzámy, které jsou strukturou vazelíně velmi podobné a některé z nich ji i obsahují, budete z tohoto life hacku nadšení. Stačí nanést potřebné množství prsty na pleť a poté krouživými pohyby zapracovat do nalíčené pleti. Make-up se vám bude doslova rozpouštět pod rukama. Poté vše setřete odličovacím tamponem nebo navlhčeným ručníkem a pleť opláchněte studenou vodou.

6. Na drobné řezné rány i popáleniny

U bolestivých drobných ran vazelína umí urychlit hojení díky tomu, že v pokožce uzavírá vlhkost a chrání ji proti vnějším vlivům. Pokud jste si přivodili malou oděrku či odřeninu, aplikujte dostatečné množství na ránu. Pocítíte okamžitou úlevu. 

7. Pro děti nebo domácí mazlíčky

Vazelína se dá použít také na opruzenou pokožku dětí. Je hypoalergenní a plenami namáhané pokožce dokáže okamžitě ulevit. Obdobně pomůže také namoženým psím tlapkám. Vrstva vazelíny natřená před procházkou dokáže psí tlapky ochránit před solí, kterou se cesty v zimě běžně ošetřují.

Vazelína, Balea, 125 ml, 35 Kč, dm drogerie
Vazelína, Balea, 125 ml, 35 Kč, dm drogerie

Doporučujeme

Načíst další články