iStock.com

iStock.com

Ochranné sérum pro obnovu pokožky hlavy Specifique Sérum Potentialiste, Kérastase, 1099 Kč, svetkadernictvi.cz
Keratoredukční šampon DS hair, Uriage, 352 Kč, notino.cz
Hydratační želé maska na pokožku hlavy Authentic Beauty Concept, 999 Kč, eshop.hairthusiasts.cz
Rebalanční šampon pro navrácení rovnováhy citlivé vlasové pokožky Elution, Ducray, 359 Kč,  k dostání v lékárnách
9
Fotogalerie

Citlivá pokožka hlavy: Problém, který je třeba řešit víc než vlasy. Jak na to?

Zatímco dříve cílila vlasová péče výhradně na krásné, lesklé a husté lokny – stačí zavzpomínat na devadesátkové televizní reklamy, z nichž některé si typický vizuál drží dodnes – v současnosti se stále častěji zaměřuje na stav vlasové pokožky. Právě na ní se totiž primárně odráží náš životní styl, stres a hormonální změny. A kde není zdravá kůže, nemohou být ani krásné vlasy. Co ale dělat, když už domácí péče nestačí?

„Problémy s pokožkou hlavy jsem neznala až do svých třiceti let. Poté jsem otěhotněla, porodila a jako asi každá novopečená máma s obavami sledovala, jak moje už tak jemná kštice postupně řídne a v koutech se mění na chmýří. Vlasy sice postupně dorostly a zesílily, ale od té doby trpím na svědění hlavy a lupy,“ svěřuje se pětatřicetiletá K. Současně přiznává, že tahle rychlá výměna vlasového porostu odstartovala dlouholeté problémy, které se bohužel částečně přetavily i do dermatilománie.

TIP NA VIDEO: Jak správně aplikovat suchý šampon?

Video placeholde

„Když jsem nervózní, mám tendenci si neustále rukama vjíždět do vlasů a hledat na pokožce hlavy nějaké nerovnosti. V poslední době ale cítím, jak tím moje vlasy trpí, jsou vysušené a padají. Někdy kvůli tomu odkládám i mytí hlavy, protože se předem bojím, kolik vlasů budu vytahovat z odpadu,“ přiznává K. „Během let jsem vyzkoušela různé produkty – od drogerkové klasiky proti lupům až po dražší šampony ze salonů. Vždycky jsem na chvíli měla pocit, že to pomáhá, ale jakmile jsem prožívala náročnější období, hlava mě začala znovu svědit klidně už druhý den po umytí.“

Kdy jít za odborníkem?

Příčinou citlivé a svědivé pokožky hlavy mohou být lupy, seboroická dermatitida, dehydratace, poškození po chemických zákrocích, ale i stres nebo tvrdá voda. Co přesně trápí konkrétně vás, nejlépe zjistíte návštěvou u trichologa – tedy specialisty na hygienu a zdraví vlasů, včetně pokožky hlavy. Trichologie je vědní obor, který se rozvíjí hlavně v posledních dvaceti letech a který propojuje znalosti z oblasti dermatologie, kosmetiky, biologie i genetiky. Vyšetření se provádí digitální mikrokamerou, která je schopná až padesátkrát přiblížit obraz povrchu hlavy. „Kamera odhalí také mazotoky, lupy či bakterie, které v takovém prostředí ulpívají a brání růstu krásných zdravých vlasů,“ přibližuje web kliniky Clinical Hair&Health.

„Když je kůže čistá, hydratovaná, pěkně uvolněná – což znamená, že má správnou elasticitu – a je prokysličená, je v dobré kondici a má šanci produkovat co nejhezčí vlasy, co nám dovolí genetické nastavení, hormonální výbava a celkové zdraví organismu,” vysvětluje na svém YouTube kanálu tricholog Lukáš Rossbach z Institutu zdravé krásy. Připomíná význam celkového zdravotního stavu, stravování a zejména pitného režimu: „Když nemáme dostatečný pitný režim, kůže ztrácí svoji elasticitu, tím pádem v ní proudí méně krve a vlasová cibulka je ochuzena o výživu.“ Prokysličenost zase podle něj souvisí s čistotou.

Možná teď stojíte na pomyslném rozcestí, jestli se objednat do tricho poradny, anebo v pohodlí domova vyzkoušet nějaký přípravek na citlivou či podrážděnou pokožku hlavy. Odpověď je docela jednoduchá. Návštěvu trichologa neodkládejte, pokud už jste vyzkoušela vše od konzultace se svou kadeřnicí po nejrůznější šampony. Pokud nepomohly, není důvod utrácet za další. Naproti tomu tricholog vám může nabídnout komplexní péči včetně konzultace životního stylu – jak se stravujete, hýbete, jak spíte, jestli v poslední době nemáte víc stresu, jaké berete léky nebo kolik konzumujete alkoholu.

Po diagnostice vám nechá připravit přípravky na míru a současně by vás měl po několika týdnech objednat na kontrolu, kde zhodnotí stav před a po. V neposlední řadě vás také poučí, jak si správně mýt vlasy, protože i v této oblasti mívají lidé rezervy – po vzoru devadesátkových reklam se totiž zaměřují na vlasy, zatímco pokožku nevědomky zanedbávají.