...

... Zdroj: red

Sport pomáhá nejen s hubnutím, ale snižuje i riziko rakoviny. Který si vybrat?

Podle nedávné studie můžete díky sportu až o polovinu snížit riziko konečného stadia rakoviny. A to není vše. Našli jsme další překvapivé zdravotní benefity pravidelného cvičení.

Díky pohybu se cítíte skvěle, pomůže vám zbavit se nadbytečných kil a odmění vás super vytvarovaným tělem, ale věděli jste, že díky němu můžete omezit riziko vzniku některých závažných chorob? Podle studie, kterou on-line publikoval magazín JAMA Oncology, můžete až o polovinu snížit riziko konečného stadia rakoviny a o 20–40 % omezit možnost vzniku této nemoci.

K tomu stačí pouze 150 minut střední pohybové zátěže týdně, minimální spotřeba alkoholu a hlídání si zdravé váhy a BMI. Co dalšího můžete ještě na zdravotním stavu svého organismu díky pravidelnému sportování vylepšit.

Ochráníte své plíce

Většina lidí je registruje jen ve chvílích námahy, ale postupem času o nich budete vědět čím dál častěji. Proč? Jak stárneme, klesá efektivita jejich fungování, takže běžné činnosti, jako vyjít schody nebo zdolat vrchol kopce, mohou být najednou velká výzva. Pokud ovšem už v mladém a středním věku dbáte na svou kondici, máte podle odborníků velkou šanci přirozený pokles aktivity plic zpomalit.

Výzkumný tým z Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu dvacet let testoval to, jak srdce a plíce pracují v klidu a při aktivitě. Měřením množství vzduchu, které účastníci výzkumu vydechli během jedné sekundy, a množství vzduchu, které vydechli rychle a s plnou silou po maximálním nádechu, zjistili, že ti, již díky sportu zlepšili svou srdeční a plicní kondici, zaznamenali nejmenší zhoršení funkce plic v průběhu celé studie. Tělo pravidelně sportujících lidí totiž dokáže lépe získávat kyslík a hospodařit s jeho zásobami.

Vyzkoušejte: Skvělým kardiovaskulárním cvičením je běh. Neomezujte se na běhání v parku. Zkuste si pravidelně vyběhnout menší kopec a pak zvolna klusejte dolů.

Posílíte cévy

Milujete HIIT? Pokud jste odpověděli ano, vaše cévy právě křičí radostí. Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí a na vině je právě nedostatečná funkce žilního a cévního systému. Proč tomu tak je? Jakmile sníte jídlo, které obsahuje větší množství nenasycených nebo polynenasycených mastných kyselin, vnitřní výstelka cév, endotel, omezí svou schopnost roztáhnout se. Díky krátkému vysoce intenzivnímu pohybu se ale pružnost cév zvyšuje, takže krev pak může lépe kolovat tělem. Podle výzkumu jednoho amerického zdravotního magazínu dokáže už pouhých 8 minut intenzivní jízdy na kole nebo spinningu zlepšit průchodnost cév víc než 25 minut jízdy se střední intenzitou.

Vyzkoušejte: Vybírejte si lekce HIIT, které využívají velké svalové skupiny, jako jsou například nohy. Díky tomu se váš tep více zrychlí.

Zabojujete proti rakovině děložního čípku

O téhle nemoci se v poslední době mluví stále víc a stále víc lékařů doporučuje ženám, aby podstoupily příslušné testy. Rakovina děložního čípku je celosvětově čtvrté nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen. U nás tuto diagnózu ročně slyší přibližně 800 žen. I když je hlavní příčinou lidský papilomavirus (HPV), podle newyorského Roswell Park Cancer Institute existuje také souvislost s nedostatkem pohybu. Z jejich studie vyplynulo, že ženy, které nesportují, mají dvaapůlkrát větší šanci na onemocnění než ty, jež si najdou čas na pohyb minimálně čtyřikrát týdně.

Ale to není všechno. Podle jejich závěrů dokáže snížit pravděpodobnost onemocnění jakékoli množství pohybu.

Vyzkoušejte: Neomezujte se jen na cvičení. Zkuste se hýbat, co nejvíc to jde, a vyhněte se dlouhému sezení.

Procvičíte mozek

Chcete si uchovat vzpomínky? Pak přidejte na intenzitě svého tréninku. Podle pracovníků Floridské univerzity mají lidé, kteří nesportují vůbec nebo jen velmi lehce, po padesátce větší problémy s pamětí a kognitivními funkcemi mozku. Dvanáct let trvajícího výzkumu se zúčastnilo 876 respondentů, již pravidelně absolvovali magnetické rezonance a paměťové testy. A závěr?

Oproti aktivním sportovcům měli ti, kteří pohybu tolik nedali, už po pěti letech horší výsledky, jež odpovídaly zhruba deseti letům stárnutí. Děsivé, že? Jak je tohle možné? Kardio, které zvyšuje srdeční tep a způsobuje pocení, zvětšuje hippocampus, tedy tu část mozku spojovanou s verbální pamětí a učením se. Posilování bohužel stejné účinky neprokázalo.

Vyzkoušejte: Jste-li milovníky jógy či pilates nebo se věnujete zvedání činek, dbejte, aby na vašem rozvrhu mělo své místo také kardio. Zkuste třeba tenis, squash nebo lekci zumby.

Zpevníte své kosti

Pokud se chcete vyhnout osteoporóze, začněte cvičit. To, že je pohyb pro zdraví kostí důležitý, nejspíš víte. I to, že na ně má vliv věk, pohlaví a genetické faktory. Ale hodně toho může udělat také váš životní styl – zdravé stravování a dostatek pohybu. Pro posílení kostí jsou obecně nejvhodnější běh a skákání (třeba přes švihadlo). Pozitivní přínos ale může mít i vytrvalostní běh. Prokázaly to španělské studie zabývající se zdravím kostí maratonských a ultramaratonských běžců.

Vyzkoušejte: Postupně zvyšujte délku svých běžeckých tréninků o 10 % týdně, dokud nebudete běhat maximum, které zvládnete. Motivací vám může být třeba přihláška na nějaký závod.