Sport pomáhá nejen s hubnutím, ale snižuje i riziko rakoviny. Který si vybrat?

24. dubna 2018
Sport pomáhá nejen s hubnutím, ale snižuje i riziko rakoviny. Který si vybrat?
• Foto: iStock

Podle nedávné studie můžete díky sportu až o polovinu snížit riziko konečného stadia rakoviny. A to není vše. Našli jsme další překvapivé zdravotní benefity pravidelného cvičení.

Díky pohybu se cítíte skvěle, pomůže vám zbavit se nadbytečných kil a odmění vás super vytvarovaným tělem, ale věděli jste, že díky němu můžete omezit riziko vzniku některých závažných chorob? Podle studie, kterou on-line publikoval magazín JAMA Oncology, můžete až o polovinu snížit riziko konečného stadia rakoviny a o 20–40 % omezit možnost vzniku této nemoci.

K tomu stačí pouze 150 minut střední pohybové zátěže týdně, minimální spotřeba alkoholu a hlídání si zdravé váhy a BMI. Co dalšího můžete ještě na zdravotním stavu svého organismu díky pravidelnému sportování vylepšit.

Ochráníte své plíce

Většina lidí je registruje jen ve chvílích námahy, ale postupem času o nich budete vědět čím dál častěji. Proč? Jak stárneme, klesá efektivita jejich fungování, takže běžné činnosti, jako vyjít schody nebo zdolat vrchol kopce, mohou být najednou velká výzva. Pokud ovšem už v mladém a středním věku dbáte na svou kondici, máte podle odborníků velkou šanci přirozený pokles aktivity plic zpomalit.

Výzkumný tým z Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu dvacet let testoval to, jak srdce a plíce pracují v klidu a při aktivitě. Měřením množství vzduchu, které účastníci výzkumu vydechli během jedné sekundy, a množství vzduchu, které vydechli rychle a s plnou silou po maximálním nádechu, zjistili, že ti, již díky sportu zlepšili svou srdeční a plicní kondici, zaznamenali nejmenší zhoršení funkce plic v průběhu celé studie. Tělo pravidelně sportujících lidí totiž dokáže lépe získávat kyslík a hospodařit s jeho zásobami.

Vyzkoušejte: Skvělým kardiovaskulárním cvičením je běh. Neomezujte se na běhání v parku. Zkuste si pravidelně vyběhnout menší kopec a pak zvolna klusejte dolů.

Posílíte cévy

Milujete HIIT? Pokud jste odpověděli ano, vaše cévy právě křičí radostí. Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí a na vině je právě nedostatečná funkce žilního a cévního systému. Proč tomu tak je? Jakmile sníte jídlo, které obsahuje větší množství nenasycených nebo polynenasycených mastných kyselin, vnitřní výstelka cév, endotel, omezí svou schopnost roztáhnout se. Díky krátkému vysoce intenzivnímu pohybu se ale pružnost cév zvyšuje, takže krev pak může lépe kolovat tělem. Podle výzkumu jednoho amerického zdravotního magazínu dokáže už pouhých 8 minut intenzivní jízdy na kole nebo spinningu zlepšit průchodnost cév víc než 25 minut jízdy se střední intenzitou.

Vyzkoušejte: Vybírejte si lekce HIIT, které využívají velké svalové skupiny, jako jsou například nohy. Díky tomu se váš tep více zrychlí.

Víte, že díky sportu můžete snížit riziko onemocnění určitými typy rakoviny? Jaké to jsou a jaký pohyb pomáhá, se dočtete v aktuálním vydání časopisu Dieta, které je v prodeji od pondělí. Čeká vás mimo jiné rozhovor s Darou Rolins nebo extra tipy na cvičení po porodu.

Kupte si aktuální číslo přes sms:  

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

DIETA1805W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: DIETA1805W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 50 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CN INVEST, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cninvest.czwww.platmobilem.cz.

 

Klíčová slova:  sporthubnutídieta
Jdi na homepageZpět na začátek

Jak zhubnout

Jak zhubnout – vše, co potřebujete pro zdravé a krásné tělo

Které místo Za jaký čas Kolik kg Jakým způsobem

Ty nejlepší tipy a triky na zhubnutí připravené ve spolupráci s odborníky. Spousta praktických rad a návodů. S námi to dokážete!

Jak zhubnout 5 kg, 8 kg, 10 kg, 20 kg. Jak zhubnout boky, zadek a paže. Jak na ploché břicho. Hubnutí po porodu. Atkinsonova dieta. Keto dieta. Jak zhubnout bez pohybu.

 

1080p 720p 360p