Petr Havlíček: 10 důvodů, proč nenakupuji v hypermarketu | Ženy.cz
 


Petr Havlíček: 10 důvodů, proč nenakupuji v hypermarketu

30. srpna 2018
 • K napsání tohoto fejetonu mě inspiroval jeden pořad, který jsem náhodně zhlédl v televizi. Vystupoval v něm farmář, který odmítl prodat svoji farmu obrovskému zemědělsko-potravinářskému komplexu, protože chtěl zachovat jak tradiční zemědělskou výrobu v daném regionu, tak i práci pro své zaměstnance.

  S tímto jeho postojem se naprosto ztotožňuji, protože ani mně se nelíbí, jak se i z našeho stravování stává globální záležitost obsahující průmyslově zpracované potraviny s nepřirozenými chutěmi, o jejichž kvalitě a nutriční hodnotě bychom mohli dlouho polemizovat. Neustále se všichni bijeme v prsa a vyřváváme cosi o křesťanských hodnotách, vlastenectví a češství, ale svoje peníze cpeme do chřtánu nadnárodním společnostem. Ty nás mnohdy spíše devastují a peníze, které zde vydělají, odvedou kamsi do nepolapitelna.

  Proto tedy 10 důvodů, proč několik let nenakupuji v hypermarketu:

  1. Nechci podporovat velké nadnárodní společnosti. Globalizace mě štve.

  2. Svým nákupem chci podpořit všechny naše poctivé farmáře, kteří si váží půdy a zvířat a nejsou to pro ně jenom nástroje na výrobu peněz a po nich potopa.

 • Etika a psychika

  3. Chci podpořit etické výrobce, kteří mají k jídlu vztah a používají tradiční prověřené technologie, jež nedevastují nutriční vlastnosti potravin a nemění jejich chuť za účelem zvýšení prodeje.

  4. Štve mě, když vidím, jaké kraviny lidé nakupují v hypermarketech. A štve mě to dvojnásob, když tyhle nepotřebné blbosti mají v košíku obézní dospělí, kolem kterých se batolí jejich obézní děti.

 • Manipulace

  5. Nemám rád, když se mnou někdo při nákupu manipuluje – viz ochutnávky, vůně právě upečeného pečiva, slevy…

  6. Stejně jako každý, tak i já chci šetřit peníze. Ovšem nikoli na úkor kvality, ale na úkor kvantity. To znamená, že kdykoli jsem byl v hypermarketu, tak jsem nakoupil spoustu věcí, které jsem nepotřeboval, samozřejmě včetně nezdravých nesmyslů.

 • Chci šetřit čas i peníze

  7. Rozčiluje mě ztráta času při nakupování. Jsem totiž jenom chlap, a tak často ani nevím, kde co v hypermarketu najdu. Hledám logiku, kterou často nenacházím. Tedy nacházím, ale ta se netýká až tak vlastních výrobků jako spíše strategie jejich prodeje.

  8. Nakupuji pouze u vybraných a ověřených prodejců – na internetu, v kamenných obchodech a na trzích, kde aspoň trochu vím, odkud zboží pochází a jakou má kvalitu. Rád si i pokecám s někým, kdo zboží a mně rozumí.

 • Mám se rád

  9. Mám rád „čisté“ a eticky vyrobené potraviny, tedy především biokvalitu. A to vše nejlépe tuzemské a sezonní, a tohle zboží v mnou požadované kvalitě většinou v nadnárodním hypermarketu nenajdu.

  10. Kdo má kladný vztah k jídlu a váží si ho, má většinou rád i ostatní lidi. A úsměv a pohoda jsou i při nákupu nadevše.

  A co říct závěrem? Nedávno jsem viděl video Michaely Thomas, která hovořila o tom, jak nás negativně ovlivňují reklama a marketing. Ale zaujala mě hlavně jedna její myšlenka na téma „peněženka jako náš volební nástroj“. Až tedy příště půjdete nakupovat, zkuste se zamyslet nad tím, koho svou peněženkou budete vlastně volit. A třeba tak nebudeme muset na půdě Evropského parlamentu přes své volené zástupce složitě řešit problém dvojí kvality potravin.

  Článek vyšel v časopise Dieta. Aktuální číslo, ve kterém najdete například rozhovor s Veronikou Arichtevou, si můžete koupit přes SMS:

  Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

  DIETA1809W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

  Příklad: DIETA1809W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900
  Cena každé přijaté SMS je 50 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje Czech News Center, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.

   

  Autor: red

Autor: Petr Havlíček
Jdi na homepageZpět na začátek

Jak zhubnout

Partie Za jaký čas Kolik kg Jakým způsobem Jak zhubnout za týden Jak zhubnout za měsíc Břicho Zadek Stehna Boky Nohy Paže

V našem speciálu najdete vše, ať potřebujete zhubnout 5 kg, 8 kg, 10 kg nebo 20 kg. Všechny tipy jsou připravené ve spolupráci s odborníky. Víme, jak na ploché břicho, známe nejlepší cviky na zadek a stehna. Hubněte běháním, chůzí, plaváním, sexem nebo bez cvičení. Speciální tipy jak zhubnout po porodu. Komu pomůže Atkinsonova dieta, keto dieta, Dukanova dieta, pětifaktorová dieta a jaká jsou jejich úskalí? Jak na celulitidu, zdravý jídelníček a další tipy. Vypočítejte si své BMI. S námi zhubnete zdravě a napořád!