...

... Zdroj: red

10 kg za týden: Proč nevěřit rychlým proměnám na sociálních sítích?

Obrázky „před a po“ se v poslední době staly nedílnou součástí feedu na všech sociálních sítích. Jsou ale tyhle proměny a vůbec fotografie krásek ve vrcholné formě, které si rádi prohlížíme třeba na Instagramu, tak skutečné, jak se tváří?

Určitě je nepřehlédnete. Přitahují pozornost jako magnet a zaujmou i ty, kteří zrovna váhu neřeší. Vymykají se z vašeho obvyklého feedu plného perfektně naaranžovaných káviček, cestovatelských fotek nebo vystylovaných outfitů či interiérů. O čem je řeč?

O faldících, větších či menších záhybech a kulatých bříškách na fotce vlevo a o dokonale vytvarovaném těle na snímku vpravo. Ve skutečnosti jsou za velkou částí z nich pečlivě promyšlená marketingová strategie, Photoshop a filtry. Aby fotka získala na autentičnosti, využívají tyhle snímky mimo jiné nepořádku v pozadí, špatného osvětlení a nepadnoucího sportovního prádla. Hashtag „TransformationTuesday“ neboli „úterní proměna“ má na svém instagramovém kontě více než 10 milionů příspěvků.

Snímky před a po zkrátka zaplavily sociální sítě po celém světě. Jenže můžeme skutečně věřit všemu, co na nich vidíme?

Článek pokračuje na následující stránce.

Pokračování 2 / 4

Příliš dobré, aby to byla pravda

Máme pro vás příklad za všechny. Jeden zahraniční časopis ukázal certifikovanému dietologovi Nigelu Denbymu proměnu dříve obézní ženy, která se po 12 týdnech zdála být poloviční. Snímek se objevil na sociální síti jednoho velmi známého londýnského fitcentra s obrovským množstvím followerů. Jaká byla jeho reakce?

...
... | Zdroj: iStock.com

„Pokud byste dosáhli takovéto proměny za pouhé tři měsíce, popřeli byste všechno, co dosud víme o fyziologii, medicíně, cvičení a výživě,“ konstatoval. „Tak rychlá změna v tak krátkém časovém úseku je fyzicky nemožná. Pokud shodíte během jednoho týdne víc než dvě kila, váš organismus se přepne do programu hladovění. To znamená, že podobné fotky na sociálních sítích jsou buď vizuálně upravené, nebo vznikly v delším časovém odstupu, než se uvádí.“

Podle odborníka žena na fotografii, zmíněná na začátku tohoto příkladu, nevykazuje příznaky extrémního hladovění. „Odhaduji, že je za tím 18 měsíců tvrdé práce a cvičení. Jednoduše řečeno, díky hladovění můžete rychle a hodně zhubnout, ale vaše tělo nebude nikdy vypadat tak, jako když cvičíte.“ Oslovení nezávislí trenéři jeho slova potvrdili. Jsou tedy za vším jen kouzlo správného světla, umělé opálení nebo správný úhel fotky? Díky podsvícení můžou vaše svaly sice vypadat větší, ale přesto je třeba říct, že spousta instagramových snímků za sebou má několik hodin práce ve Photoshopu.

Čtěte dál.

Pokračování 3 / 4

Lež jako věž

A to máme na mysli „profesionální“ úpravy. Jen si zkuste vzpomenout na kauzu s přifouknutými svaly Tomia Okamury. Na inkriminovaných fotkách bylo jasně vidět pozadí zdeformované úpravou.

Ve zmiňovaném časopise ale šli ještě o trochu dál a vyzpovídali i jednu z žen, jejichž fotky před a po se objevily na Instagramu. Třiadvacetiletá Natasha poskytla svoje snímky tělocvičně v Birminghamu.

...
... | Zdroj: iStock.com

„Podepsala jsem souhlas s tím, že mohou být upraveny a použity pro propagační účely,“ uvedla. „Když jsem ale viděla výsledek na Instagramu, byla jsem v šoku.“ Když o tom Natasha mluvila se svým trenérem, řekl jí, že její aktuální fotky nebyly dostatečně kvalitní, a nabídl jí měsíční členství zdarma, aby mohla dosáhnout výsledků, které budou motivovat nové členy. Myslíte, že u nás jsme z obliga? Bohužel jste na omylu. Něco podobného se totiž přihodilo i Monice z Prahy.

Pokračování 4 / 4

V Česku na tom nejsme lépe

Její kamarádka Jana začala pracovat jako osobní trenérka a požádala Moniku, jestli může na svůj Instagram použít její fotky před a po přípravě na běžecké závody. „Jana mi s tréninkem pomáhala, takže jsem neviděla důvod, proč jí nepomoct,“ vypráví Monika. „Když mi ukázala svůj nový účet, dost jsem se zhrozila. Moje proměna trvala rok, zatímco ona k ní přidala hashtag 12 týdnů. Když jsem se jí na to zeptala, tak řekla, že vypadám úžasně, že jsem pro ostatní inspirace a poukázala na to, kolik má fotka lajků. Za pár týdnů se sice nechala přesvědčit, aby ten hashtag odstranila, ale pořád nechápala, že by udělala něco špatně.“

Jak nepodlehnout

Víte ale, co je na tom všem nejsmutnější? Že pro většinu lidí má větší hodnotu rychlá proměna za 12 týdnů, než když na sobě někdo poctivě pracuje rok či dva. Podle mnohých trenérů a odborníků by bylo přínosnější, kdyby sociální média ukazovala raději průběh cesty než její výsledek. Zkrátka to, jak zvládat všechny vzlety a pády, překonávat obtíže a užívat si zasloužené úspěchy na cestě za zdravým tělem v kondici. A nám nezbývá než souhlasit.

Právě to, že fotky proměn vypadají tak skutečně, je největší problém a důvod, proč mohou být tolik škodlivé. Jako ve spoustě dalších případů i tady by měl hrát hlavní roli zdravý selský rozum. Je dobré z najít si na sociálních sítích motivaci a podporu, ale člověk by jim rozhodně neměl slepě podléhat nebo se jimi dokonce stresovat a trápit.

Článek vyšel v časopise Dieta. Aktuální číslo, kde vás čeká rozhovor s Veronikou Arichtevou nebo plán, jak získat kondici během 4 týdnů, si můžete koupit právě teď.

...
... | Zdroj: red