Není zelenina jako zelenina: Která je nejzdravější?

Je plná antioxidantů, které podporují imunitu a zpomalují stárnutí. Obsahuje vlákninu a má minimum kalorií, takže zasytí a ještě pomůže s ideální váhou. Významně se podílí na zdraví vašeho srdce a cév, působí jako prevence před rakovinou nebo cukrovkou a nezanedbatelný vliv má na střevní mikrobiom a kvalitu našeho duševního zdraví. A navíc: čím více jí sníte, tím lépe pro své zdraví a krásu uděláte.

Nejlepší na tom všem je, že nemluvíme o nějaké záhadné superpotravině, ale o zelenině. Pokud ji máte na talíři pětkrát denně, ať už syrovou, vařenou, pečenou nebo grilovanou, děláte neskutečnou službu svému tělesnému i duševnímu zdraví.

Výživoví specialisté i lékaři se shodují: Jezte tu, kterou máte rádi, hlavně, ať je jí hojně. A pokud chcete nějakou inspiraci, zde je seznam těch druhů, které milují odborníci právě pro jejich zdravotní benefity:

Mrkev

Mrkev je opravdu neuvěřitelnou zásobárnou vitamínu A, který je zásadní pro náš kvalitní zrak. Užijte si tuto kořenovou zeleninu syrovou, jako pyré, v salátech nebo smíchanou v smoothies.