Vydělávat se dá i online

Vydělávat se dá i online Zdroj: Leadgenia s.r.o.

Brigáda à la praní špinavých peněz: Jak se nestát spolupachatelem

Snadno a bez námahy vydělané peníze budou vždy znít lákavě. Nepotřebujete žádné vzdělání, ani dovednosti. Stačí pár kliknutí a peníze mohou být vaše. Ne každá brigáda z domova je ale legální. V Česku se začaly šířit nabídky spočívající v přeposílání peněz z účtu na účet. Pokud vám to není jasné, jedná se o praní špinavých peněz. Co dělat, když se nevědomky stanete součástí organizovaného zločinu?

I na brigádě můžete prát špinavé peníze

Scénář bývá překvapivě jednoduchý. Pachatelé osloví potenciální oběti prostřednictvím lákavých inzerátů na přivýdělek po internetu, e-mailů či osobně. Vydávají za seriózní firmy a lákají na flexibilní práci z domova s nadstandardním finančním ohodnocením. Jedinou pracovní náplní je přijímání plateb na vlastní účet a jejich následné přeposílání na předem zadané účty v ČR či zahraničí.

Brigádníky obdrží pokyny, na základě kterých si musí nejprve založit nový bankovní účet. Přihlašovací údaje poskytne iniciátorovi, který má účet pod dohledem. Převede na něj peníze a “brigádník” provádí další transakce.

V některých případech podvodníci účet vedený na jméno brigádníka využívají sami, za což mu odesílají domluvenou finanční odměnu. Brigádník se stává “bílým koněm” a jeho jméno figuruje u všech transakcí.

Proč je přeposílání peněz nelegální?

Za zdánlivě neškodnými transakcemi se skrývá trestná činnost. Peníze pocházejí z nelegálních aktivit, jako jsou podvody, drogová kriminalita nebo krádeže. Pachatelé potřebují peníze legalizovat neboli „vyprat“, aby je mohli využívat, aniž by vzbudili podezření. K tomu jim slouží nic netušící brigádníci.

I když se budete bránit tím, že jste o nelegálním původu peněz neměli tušení, a jednali jste v dobré víře, hrozí vám trestní stíhání za legalizaci výnosů z trestné činnosti. V České republice jde o trestný čin postihovaný odnětím svobody až na 4 roky. V případě vědomého podílení se na praní špinavých peněz až na 8 let.

Jak se nebezpečným brigádám vyhnout?

Buďte obezřetní. Než na jakýkoliv inzerát zareagujete, ověřte si informace o firmě, která ji nabízí. Zjistěte si, zda má na webových stránkách uvedené sídlo, kontaktní údaje a jestli je registrována v obchodním rejstříku.

Před podpisem smlouvy si zjistěte přesnou pracovní náplň. Je možné, že podvodníci nepůjdou rovnou k věci a přeposílání peněz z účtu na účet na vás vytáhnou až po týdnech spolupráce. V případě, že takovou brigádu vykonáváte, měli byste se neprodleně obrátit na Policii ČR.

Než na nabídku brigády z domova kývnete, důkladně si ji prověřte a ujistěte se, že se nejedná o podvod nebo jinou nelegální aktivitu. Pokud se napálíte, můžete přijít nejen o peníze, ale navíc skončit za mřížemi jako spolupachatelé trestné činnosti.

Autor: Nikola Engelmann

Doporučujeme

Načíst další články