Cítíte se provinile kvůli prokrastinaci? Tipy, jak přestat odkládat úkoly
Zahřívací otázka: Nebloumáte právě teď po internetu hlavně proto, že se vám nechce do nějaké činnosti? Jestli pokyvujete hlavou, žádný stres. Nejste rozhodně sama. S odkládáním podstatných úkolů, místo nichž se věnujeme nedůležité činnosti, máme zkušenosti všichni. Jaké jsou nejčastější příčiny prokrastinace a jak na ně vyzrát?
1. Čeká vás něco nepříjemného
Tohle známe všichni: Potřebujete zavolat rodičům, že nemůžete přijet na rodinnou sešlost. Dopředu víte, že budou naštvaní, ale s partnerem jste si zkrátka naplánovali něco jiného. Možná vám trochu dělá problém říkat ne. Nebo jen nechcete rodiče zklamat. V každém případě se vám do telefonátu nechce.
Jenže o energii i náladu vás připravuje i jen samotné přemýšlení o odkládaném úkolu. Pokaždé, když si na to vzpomenete, vás trochu zabolí břicho nebo cítíte, že ve vás roste vztek či otrávenost. Proto je rozhodně lepší odbavit nepříjemný úkol rovnou, než se jím dlouho zabývat. Když budete trvat na svém, zachováte klid a nebudete nic vysvětlovat, máte tu domnělou nepříjemnost za chvíli vyřízenou. Odměnou vám bude klid na duši a to za to stojí!
2. Chybí vám motivace
Proč to prát, když se to znova zašpiní? Proč se objednávat k zubaři dneska, když zítra je taky den? Proč zrovna dnes vyplňovat statistiky do tabulky, když na to šéf ani pořádně nekoukne? Můžete to nazvat „nedostatkem motivace“ nebo prostě „nechce se mi“. Častou příčinou bývá stres nebo únava, případně také to, že úkol vám přijde nejasně zadaný nebo prostě příšerně nudný.
Ano, vždycky máte možnost dělat něco zábavnějšího nebo se pustit do úkolu, kde cítíte silnější motivaci. Ale v každé oblasti života, ať už v práci, či v soukromí, jsou i podřadné a nudné úkoly, které sice nezmění svět, ale obejít se bez nich nemůžete. Dochucování omáčky nebo aranžování pokrmu na talíři je rozhodně zábavnější než loupání brambor. Ale ani ten nejlepší kuchař na světě se bez obyčejné kuchyňské rutiny daleko nedostane. Smiřte se s tím a zkuste prostě začít. To vám dá tu nejlepší motivaci pokračovat.
3. Úkol je složitý a nevíte, jak začít
Možná vás čeká něco nezvykle náročného. Úkol se zdá příliš velký, rozsáhlý či zdlouhavý a vy si nedokážete představit, jak se s celou věcí popasujete. Už teď vám myšlenky skáčou jedna přes druhou. To vás stresuje natolik, že už o úkolu raději nechcete ani slyšet.
Když je úkol moc velký, rozdělte si jej na menší kroky. Máte psát nějakou analýzu? Začněte tím, že si připravíte pro svou práci podklady. Chcete si konečně udělat pořádek v šatníku? Začněte třeba tričky. Soustřeďte se vždy jen na jednu část celého úkolu. Najednou před sebou nebudete mít obrovský balvan, ale malé oblázky, které snadno odvalíte z cesty.

4. Nedokončíte to, co jste začala
Příliš mnoho úkolů svádí k multitaskingu. Začnete odpovídat na e-maily, ale napadne vás, že jste včera nedopsala report, takže překliknete do Wordu. Report ale nedokončíte, protože vám přijde oznámení z chatu. Začnete probírat s kolegyní téma na dnešní poradu. Pak se vrátíte k e-mailu, ale nemůžete si vzpomenout, co jste vlastně chtěla napsat.
Lidský mozek se ve skutečnosti dokáže věnovat v jednu chvíli jen jedné věci pořádně. Zkuste si napsat seznam úkolů na daný den a dodržet jejich pořadí. Pokud budete stále přeskakovat od jedné nedokončené záležitosti ke druhé, budete plýtvat časem a energií. Začít se soustředit na další úkol totiž chvíli trvá. Je lepší jednu činnost dokončit a pak přejít k další, než se třikrát vracet k rozepsanému e-mailu.
5. Necháte se snadno vyrušit
Dnešní svět je složitý a udržet pozornost je čím dál těžší. Chcete se učit angličtinu, ale zdálky na vás bliká pračka, která právě doprala prádlo. Na mobilu naskakují oznámení a lákají vás na Instagram či Facebook. Je těžké odolat a držet se původního záměru.
Málokdo má tak silnou vůli a motivaci, aby se nenechal nikdy vyrušit. Obzvlášť když je úkol složitý, vyžaduje přemýšlení nebo je trochu nudný… Tady pomůže jediné: Zkuste co nejvíce rušičů odstranit ze svého dosahu. Ukliďte si pokoj i pracovní stůl. Odpojte se na čas od internetu, pokud to vaše práce dovoluje. Mobil dejte do tašky. Tady jednoznačně platí: Co oči nevidí, to mě neruší.