Co dělat, když ani zmrzlina nestačí a pláž je daleko?

Co dělat, když ani zmrzlina nestačí a pláž je daleko? Zdroj: iStock.com

Když zmrzlina nestačí: 16 způsobů, jak se ochladit v nesnesitelném vedru

Léto je v plném proudu a říct, že toto roční období není váš šálek čaje, je skoro jako rouhání. Kdo by neměl rád pomalé večery, vychlazené dlouhé drinky, zmrzliny a koupání. Pokud však patříte do týmu „chladno a zima“, nebo přece jenom těch teplých dní začíná být příliš a pohled na zvyšující se teploty vás neuklidňuje, inspirujte se tipy, jak druhou část letní sezony nejen přežít, ale hlavně si ji užít s grácií a nezatemněnou myslí.  


1. Procházka lesem

Únik z rozpáleného města a cesta hustým lesem je balzámem pro tělo i duši. Není lepší reklamy na pořádné prázdniny než výlet do hlubokého smíšeného lesa. Svoji dávku lesní lázně si dopřejte až v pohádkově kýčovitém Boubíně, který nabízí zelený porost, vzácné lišejníky a houby. Některé jeho části jsou bez výraznějšího lidského zásahu už od poloviny 19. století. Příjemným bonusem je také vyšší nadmořská výška, jež rovněž slibuje potřebnou porci zchlazení. 

Kde: Národní park Šumava – Boubínský prales, Boubínská stezka, Boubínské jezírko, npsumava.cz 

TIP NA VIDEO: Lékařka a dermatoložka vyvrací mýty o opalování

Video placeholde

2.Voda ve městě 

I cestou z práce můžete vyhledávat blízkost městských fontán, jezírek a pítek uprostřed zelených ploch. Osvěží vaše tělo i mysl. 

3. Vodní dům Želivka 

Nejen děti potěší a pobaví množství vody v nejrůznějších podobách imitací řek, vodopádů i vodních mlýnů. 

Kde: Vodní dům Želivka, Návštěvnické středisko Vodní dům, Hulice (Trhový Štěpánov), úterý–neděle 9–17 hodin

4. Ájurvédské ochlazení

Tradiční indické lékařství spatřuje základ zdraví v rovnováze tří energií nazývaných váta, pitta a kapha. Horká a žhavá energie pitta v létě převažuje a nejvíce trápí ty z nás, jejichž tělo k ní má přirozenou tendenci. Které potraviny vám pomohou energii pitta trochu utlumit? Patří k nim jogurty, ghí, okurky, jablka, hrušky, melouny, čerstvý koriandr, artyčoky, brokolice a rýže basmati. Pomůže i brzké ranní vstávání. 

5. Jako Španělé a Italové

Při vysokých teplotách je potřeba myslet na dobře zvolené denní tempo. Nenabádáme vás k proflákaně nestrukturovaným dnům, právě naopak. Chytře začleněná chvíle odpočinku a uvědomělého relaxu do každodenního shonu přinese potřebnou úlevu tělu i zrestaurování mysli. Inspiraci najdeme ve Středomoří nebo v hispánské kultuře. Kýžená chvíle zpomalení poskytne načerpání energie do další části dne.

6. Vějíř

Správně nastavená klimatizace je hotová alchymie. Jak to zařídit, abyste se venku neupekli a v kanceláři neumrzli? Zkuste velmi tradiční dámský doplněk – vějíř. Existuje bezpočet variací a výtvarných provedení, od minimalistických až po zdobně ručně vyšívané. Je to také vítaný a originální suvenýr z letních cest. Mávnutí je překvapivě silné a poskytuje rychlou a elegantní vzpruhu v duchu stylových chicas. 

7. Dopřejte si happy hour

Sympatický předěl mezi pracovní a soukromou, relaxační částí dne můžete prožít při takzvané koktejlové hodině mezi pátou až sedmou odpoledne. Řada barů v této době nabízí různé slevy. České „zastavím se na jedno“ můžete vystřídat šmrncovnějším nápojem gin & tonic nebo negroni.

8. Vyzkoušejte chůzi naboso 

Bosá chodidla zažívají naprostou svobodu pohybu. A to má i neuvěřitelné dopady na psychiku! „Když jste bosí, svět kolem vás se změní. Je jednodušší. Vlídnější. Příjemnější. Vše se zpomalí. Když jste bosí, cítíte spojení se zemí a s ostatními lidmi. Boty nás naopak od země i od ostatních izolují. Můžeme v nich více spěchat a stresovat se,“ tvrdí propagátor chůze naboso Daniel Howell.

9. Ve voňavém oparu 

Výrazné vůně, byť zvučných parfemářských domů, mohou v horkých letních dnech způsobit víc škody než radosti. Abyste kráčeli s lehkou hlavou a příjemně osvěženi, zahalte se do obláčku povznášejících vůní, které jsou přímo ztělesněním lehkého léta. Vyzkoušejte limitované letní edice nebo dotek luxusního tuhého mýdla inspirovaného francouzskou tradicí – nadchne vás verbena, citron, nebo okurka?

10. Voda všude, kam se podíváš 

Návštěva koupaliště nebo aquaparku se zdá v parných dnech tou nejpřirozenější volbou pro okamžité zchlazení. Ale vyhněte se davům a smočte nohy nebo rovnou celé tělo i u jiných vodních ploch. Co třeba zkusit osvěžující procházku po kamenech v povodí řeky Vydry? Kromě samotného proudu vody vás bude chladit také okolní les a navíc si užijete pocit malého nezvyklého dobrodružství. Ohmatávejte dno řeky svými chodidly a vnímejte přírodu všemi smysly. 

Kde: Koryto řeky Vydry – trasa ze Srní na Modravu

11. Hradní výprava 

Potřebný klid a zchlazení najdete třeba také za silnými hradebními zdmi. Co se například vydat na cestu do srdce moravského Slovácka a navštívit jeden z nejstarších hradů v Česku – Buchlov. Nabízí architektonický exkurz od gotiky po renesanci, ale hlavně příjemný únik z rozpáleného města mezi uklidňující zelené Buchlovské vrchy, chladivý kámen a vítaný stín. 

Kde: Státní hrad Buchlov, Buchlovice, otevřeno: pondělí 9–15 hodin, úterý až neděle 9–17 hodin, hrad-buchlov.cz

12. Do podzemí

Návštěva podzemního dobrodružného světa v podobě krápníkové říše, to jsou Javoříčské jeskyně. Kromě toho, že vás čeká neobyčejně osvěžující teplota kolem osmi stupňů, nabízí se zde také domov největšího počtu letounů a netopýrů v Česku. 

Kde: Javoříčské jeskyně, Slavětín u Litovle, v srpnu otevřeno: úterý až neděle 9–17 hodin, javoricko.cz

13. Mrazivá četba 

Thrillery z pera švédského bestselleristy Stefana Ahnhema jsou doopravdy mrazivé a třetí případ Fabiana Riska není výjimkou. Případ, který začíná nálezem zmrazeného mrtvého těla, se do letošního léta skvěle hodí.  

14. Lehkost na talíři 

Rozpalovat při tropických teplotách troubu a sporák asi není úplně nejrozumnější. Nahlédněte do kuchyní zemí teplejšího klimatu, které zároveň patří ke gurmánským velmocem, takže dobře vědí, že radost u stolu a na talíři lze zažít bez ohledu na šplhající rtuť teploměru. Připravit si můžete španělské chuťovky v podobě rychlé studené polévky gazpacho, výživné a zdravé guacamole nebo tapas. 

15. Do sklepa 

Strávit léto ve sklepení zní poněkud dramaticky a truchlivě, ale spojit sklep s historií, tradicí a degustací toho nejlepšího z moravské vinařské produkce, to zní o poznání lákavěji. A že je z čeho vybírat. Nejrozsáhlejší selekce se nabízí v Salonu vín na Zámku Valtice, příjemné zchlazení najdete také v menších sklepech jižní Moravy, jež jsou součástí projektu otevřených sklepů, třeba ve Velkých Bílovicích nebo Šatově. 

Kde: Národní vinařské centrum, Salon vín, Valtice (stálá degustační expozice), Zámek Valtice, vinarskecentrum.cz, salonvin.cz

16. Mlha na obličej 

Sofistikovanější podoba zahradní hadice s rozprašovačem pro velké holky je lahvička obličejové mlhy (mist). Můžete ji mít kdykoli po ruce, na stole nebo v kabelce. Je to ideální společník do letadla, při dlouhém cestování, při náročném dni v práci. Obličejová minisprška občerství pleť a osvěží unavené smysly. Sáhněte po osvědčených vodách ve spreji z lékárny či lehkých vůních bílého čaje nebo melounu.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie 8/2019.

Doporučujeme

Načíst další články