Pomalý metabolismus je mýtus. Nastartujte hubnutí s těmito tipy
Náš metabolismus se s věkem zpomaluje, ale ne tak rychle, jak vědecké týmy předpokládaly. Takže se nemáme na co vymlouvat. Co tedy můžeme dělat, abychom u hubnutí vydržely?
Čím jsem starší, tím to hubnutí jde hůř. Říkáte si možná, že to je ten zpomalený metabolismus. Jenže téhle hlášce je konec. Metabolismus na tom s věkem není tak špatně, jak se dříve myslelo. Snižuje se totiž téměř neznatelně. Až po devadesátce to je skok. Metabolismus neboli látková přeměna je soubor všech enzymových reakcí, při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách a v živých organismech. Co tedy dělat s tím, když vaše váha není ideální? Určitě už spoustu rad dobře znáte, ale je čas si je připomenout. Poradí nám výživová expertka Mgr. Lada Nosková z Dietplan.cz
Nehladovte
Že jste se právě postavila před zrcadlo a mračíte se na sebe víc než obvykle? Za trest si tedy nevezmete jídlo do práce, a tak nějak celkově si nadělíte hladovku. Tak přesně tohle je cesta do pekla. Nejenže budete mít z hladu mizernou náladu, budete protivná a bez energie, ale stejně to brzy zakončíte tím, že vyjíte ledničku a další dny se na sebe budete mračit ještě víc.
Mějte přehled, co jíte
Že máte snídat, mít svačinky, dostatečný oběd a lehkou večeři, víte. Je zkrátka potřeba mít neustále po ruce kvalitní a nutričně vyvážené jídlo. Jaké? Podívejte se třeba na poradnu MyDiet.cz, kde si úplně zdarma můžete evidovat svůj energetický příjem i výdej, sledovat energetické statistiky a přizpůsobovat své další kroky.
Nechte si pomoct
Někdy to člověk potřebuje… vzít za ruku. Hlavně ze začátku je podpora, hlavně ta psychická, motivující. Poraďte se s odborníky, studujte i sledujte, co vám svědčí a co funguje právě na vás. Každý jsme jiný, co na jednoho platí, nemusí zákonitě vyhovovat i vám. Hledejte svou vlastní cestu.
Nedávejte si velké cíle
Určitě to chce říct si, co chcete. Ale proč se zbytečně stresovat tím, že by bylo dobré zhubnout dvacet kilo. Ano, bylo by fajn je nemít, ale… bude úplně stačit, když prvním krokem budou třeba kila tři – za měsíc. Takový úkol se totiž snáz plní. Jasně že bychom chtěly všechny mít kila navíc dole hned, ale ona také zrála nějaký čas. A stejný čas je bohužel budete dávat dolů. Nebuďte na sebe proto přísná a úvodní hubnutí berte jako hru a zábavu, ne tvrdý bič na sebe.
Trpělivost!
Výsledky se nemusí dostavit do měsíce. Možná ani do dvou. Věřte ale, že i když je možná teď nevidíte, vaše budoucí já vám poděkuje. Pokud byste opravdu propadala zoufalství, rozhodně nepodceňujte odbornou pomoc, ale ani sílu vlastní laskavosti – buďte na sebe hlavně hodná. Ke kamarádce, která se snaží shodit, byste přece tak kritická nebyla.
Nezakazujte si všechno
A nebudu pít! Přestanu jíst čokoládu! Nechci se přejídat! Budu třikrát týdně cvičit! Tak přesně tyhle výkřiky do tmy jsme asi zažily všechny a většinou je i velmi brzy porušily. Hledejte příjemnější cestu, jak trvale hubnout a mít lepší kondici i zdravější tělo. Hlídejte si, co a kdy jíte, pravidla určitě znáte. Sportujte, protože to přináší dobrou náladu a lepší zdraví. Za svou snahu se i odměňujte čímkoli, co vám dělá radost. Zkrátka berte to jako výzvu, kterou si sama pro sebe tentokrát splníte ke spokojenosti své vlastní.
TIP NA VIDEO: Proč je důležité hlídat si pitný režim?
Hýbejte se sama pro sebe
Proč je důležité cvičit? Představte si, že se vám podaří zhubnout. Tři, pět, deset kilo. Pěkná představa, viďte? Jenže pokud nebudete tělo zpevňovat pravidelným pohybem, bude na vás všechno viset. Druhou věcí je fakt, že i samotným pohybem se dá na hubnutí hodně zapracovat. Spaluje kalorie, snižuje množství tuku, zbavuje stresu… A posledním jeho plusem je investice do budoucna – jak ten přirozený (chůze), tak ten cílený (sportování) buduje kondici, která vám přinese ve stáří místo návštěv u doktorů nejen zábavu, ale hlavně pevné zdraví.
Věděla jste, že…
… nejrychlejší metabolismus máme kolem jednoho roku života? Děti od 9 do 15 měsíců spalují až o 15 procent více kalorií než dospělý člověk. Pak rychlost postupně klesá, zhruba o tři procenta za rok. Další zpomalení nastává kolem dvacátého roku života. Od té doby až do šedesátky se metabolismus zpomaluje ale asi jen o jedno procento.
Podle výzkumů je tedy zpomalování celkem stabilní. Větší skok pak nastane po devadesátce. Senioři v tomto věku spotřebují až o 26 procent méně energie než lidé v produktivním věku. Lidský metabolismus tedy s věkem stárne, ale ne tak rychle, jak bychom si mohly myslet. Tohle je závěr studie, která byla prováděna na 6000 lidech z celého světa a publikována v americkém časopise Science. Petr Zouhar z oddělení biologie tukové tkáně Fyziologického ústavu Akademie věd pro Studio 6 České televize řekl: „Výzkum je nový především proto, že v něm byl opravdu dostatek lidí. Do této doby jsme měli tendenci se trochu vymlouvat na to, že kolem 30 a 40 let nehubneme tolik kvůli pomalému metabolismu. Zde se ukazuje, že problém bude asi někde jinde. Kde? V klíčové části života, kdy řešíme více nabírání, se rychlost metabolismu skoro nemění. Na hromadění tukové tkáně má tedy mnohem větší vliv energetický příjem a nízký výdej – tedy náš problém.“
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 10/21