...

... Zdroj: Irena Sládečková

Tip na výlet: Užijte si víno, historii a tapas ve španělské Kastilii

Pro mnohé je synonymem pro Španělsko letní dovolená, flamenco nebo fotbal. Tato země ale nabízí mnohem víc: Už kousek za Madridem vás čekají jedinečná středověká města a hrady, proslulé vinice a skvělé gurmánské zážitky. Vyrazte za sluncem, vínem a historií, právě teď je nejlepší čas!

Začít můžete v Segovii, která je mimochodem součástí světového dědictví UNESCO a založil ji podle legendy bájný Herkules. Podle jiné zase jeden z Noemových synů. Ale komu na tom sejde – starobylý duch na vás dýchne tak jako tak. A to především díky unikátní památce na doby rozkvětu římské říše – centrum města totiž protíná římský akvadukt postavený ze žulových kvádrů v 1. století našeho letopočtu. Je úžasný ve dne a ještě hezčí osvícený v noci. A další architektonické pecky městečka si s touto nezadají – středověká katedrála a hlavně královský palác Alcázar, který prý sloužil Waltu Disneymu jako inspirace pro zámek Sněhurky.

Tip: Cesta z Madridu trvá rychlovlakem půl hodiny, autobusem hodinu. Za zpáteční jízdenku zaplatíte cca 350 Kč. Cuéllar je malé městečko vzdálené asi 60 km od Segovie. Návštěva tamního hradu je jedinečným zážitkem. Nebudu vás lákat na gotickou či renesanční architekturu: Mne osobně nejvíc zaujalo spojení hradu se střední školou. Ano, procházíte historickými místnostmi s nábytkem a obrazy a ve vedlejší cimře sedí děti a s tablety řeší matiku či fyziku. V hradní zahradě vedle příkopu mají hřiště na tělák a do auly jdou přes nádvoří. Skvělé a praktické využití památky!

Pokračování 2 / 5

Cuéllar – hrad pro středoškoláky

...
... | Zdroj: Irena Sládečková

Tip: Kdyby se do vás dala zima, zajděte ochutnat jehněčí kýtu opékanou hezky pomaloučku v tradiční peci. Ribera del Duero je jednou z nejprestižnějších vinařských oblastí Španělska. Pokud milujete víno, vydejte se do městečka Peñafiel. Čeká vás totiž další skvělé využití památky – překrásný hrad slouží částečně pro turisty, částečně jako muzeum vinařství. Nejdřív si tedy užijte trochu té středověké romantiky, věže, panoramata a tak dále pak už přijde na řadu jen kyselinka, barva, chuť a další vzdělávání v oblasti znalectví vín. Můžete si také třeba otestovat, jak jste na tom s čichem a jestli poznáte ty nejdůležitější vůně, které na vás z vína mohou dýchnout.

Pokračování 3 / 5

Peñafiel – hrad pro milovníky vína

Penafiel - hrad nad náměstím pro koridu.
Penafiel - hrad nad náměstím pro koridu. | Zdroj: Irena Sládečková

Toto je emina
Toto je emina | Zdroj: Irena Sládečková

Tip: Za návštěvu stojí také některá z tamních malých vinařství. Vinařství Emina například navazuje na tradiční výrobu středověkých cisterciáckých mnichů. Mimochodem, „emina“ pro ně bylo množství vína, které musel každý mnich denně vypít, aby byl zdravý na těle i na duchu. Byla to jedna z jeho povinností stejně jako práce nebo modlitba. Vida, mniši to věděli již ve středověku, my na to máme výzkumy „amerických vědců“.

Pokračování 4 / 5

Salamanca – město, které proslavila žabka

Středověké univerzitní město Salamanca je zajímavé svou atmosférou, kde se skvěle míchají středověký duch s moderním kosmopolitním tepem doby. Uvidíte zde typické Španělsko – čtverhranné náměstí (které se stejně jako snad v každém městě jmenuje Plaza Mayor čili Hlavní náměstí), křivolaké uličky, fresky v budově jedné z nejstarších evropských univerzit i architekturu plnou vznešených soch i různých bazilišků. Jízdenka z Madridu stojí v přepočtu už kolem tří stovek korun.

Tip: Celé město je plné suvenýrů s malou žabičkou. Podle tradice přinášela štěstí a úspěch studentům, ovšem jen těm, kteří našli její sochu na přezdobeném průčelí hlavní budovy univerzity. Je to trochu oříšek, ale žába tam opravdu je! (Drobná rada: Sledujte pořádně všechny lebky!)

Pokračování 5 / 5

Tapas – královské občerstvení

...
... | Zdroj: iStock.com

Během cesty do Španěl by každý měl ochutnat tapas – typické španělské chuťovky podobné našim jednohubkám. Španělé je ale dotáhli do dokonalosti – některé vypadají jako miniatury běžných porcí, jiné se jedí z kouřících kádinek se suchým ledem a podobně. Vznik jídla prý souvisí s obtížným hmyzem, který padal lidem bavícím se v restauracích do vína. Začali ho tedy přiklápět kouskem chleba (tapar = španělsky zakrýt) a pak už bylo jen otázkou času, kdy se na chlebu začaly objevovat další pochoutky. Podle jiné historky stál u zrodu tapas španělský král Alfons X. Kastilský, kterému prý lékaři nařídili jíst a pít velmi střídmě a on si tedy ke každé sklence dával „něco menšího“.

Tip: Zkuste restauraci Los Zagales de la Abadía v městě Valladolid a menu složené z kousků, které vyhrály v gastronomických soutěžích. I s třemi druhy vína vyjde na 35 euro.