Tip na výlet: Užijte si víno, historii a tapas ve španělské Kastilii

Pro mnohé je synonymem pro Španělsko letní dovolená, flamenco nebo fotbal. Tato země ale nabízí mnohem víc: Už kousek za Madridem vás čekají jedinečná středověká města a hrady, proslulé vinice a skvělé gurmánské zážitky. Vyrazte za sluncem, vínem a historií, právě teď je nejlepší čas!

Začít můžete v Segovii, která je mimochodem součástí světového dědictví UNESCO a založil ji podle legendy bájný Herkules. Podle jiné zase jeden z Noemových synů. Ale komu na tom sejde – starobylý duch na vás dýchne tak jako tak. A to především díky unikátní památce na doby rozkvětu římské říše – centrum města totiž protíná římský akvadukt postavený ze žulových kvádrů v 1. století našeho letopočtu. Je úžasný ve dne a ještě hezčí osvícený v noci. A další architektonické pecky městečka si s touto nezadají – středověká katedrála a hlavně královský palác Alcázar, který prý sloužil Waltu Disneymu jako inspirace pro zámek Sněhurky.

Tip: Cesta z Madridu trvá rychlovlakem půl hodiny, autobusem hodinu. Za zpáteční jízdenku zaplatíte cca 350 Kč. Cuéllar je malé městečko vzdálené asi 60 km od Segovie. Návštěva tamního hradu je jedinečným zážitkem. Nebudu vás lákat na gotickou či renesanční architekturu: Mne osobně nejvíc zaujalo spojení hradu se střední školou. Ano, procházíte historickými místnostmi s nábytkem a obrazy a ve vedlejší cimře sedí děti a s tablety řeší matiku či fyziku. V hradní zahradě vedle příkopu mají hřiště na tělák a do auly jdou přes nádvoří. Skvělé a praktické využití památky!