O Varně, největším bulharském městě černomořského pobřeží, můžete mít tisíce představ. Ale i když si nabiflujete všechny existující průvodce a vyslechnete dojmy lidí, kteří ji navštívili před vámi, pravda, že zkušenost je nepřenositelná, tu platí víc než kdekoliv jinde. Varna, to je totiž především neopakovatelná atmosféra.
TIP NA VIDEO: Potřebujete víc důvodů, proč vyrazit do Bulharska? Podívejte se na video!

Mé první seznámení s Varnou proběhlo na autobusovém nádraží. Cestovala jsem sem totiž pozemní cestou z Rumunska, a tak jsem se už dopředu těšila, jak si protáhnu nohy na vyhlášené pobřežní promenádě nebo v rozlehlém Primorském parku, kterému dal koncem devatenáctého století podobu český zahradní architekt Antonín Jan Novák.
Dříve než jsem měla tu čest seznámit se s oběma působivými místy, bylo nezbytné přijmout na milost nekonečná šedivá sídliště, polikliniky, zrezivělé houpačky, oranžové telefonní budky a odpadkové koše, které mě na jednu stranu vracely do dětství (anebo k filmům a fotografiím, u kterých se čas od času dojímají moji rodiče) a na stranu druhou mě uváděly do deprese. Časová smyčka, která tohle místo zakonzervovala někde na sklonku osmdesátých let, se mě intenzivně zmocnila a já se nechala unášet na její prapodivné retro vlně.

V tomhle městě se zastavil čas.
Západ slunce na východě
Utřídit si myšlenky po několika hodinách pobytu v tomhle městě je takřka nemožné. I když nejste fanoušky monumentálního sochařství z dob normalizace, zámkové dlažby nebo polyuretanových aplikací na plotech a v oknech, nemusíte se bát estetické mrtvice. Široké ulice, vzdušná náměstí a vzrostlé stromy, které směle zaclánějí i výhledy z nejvyšších oken činžáků, uchlácholí i útlocitnou duši hledající jemnou krásu.
„Lidé jsou tu možná trochu zvláštní, ale mají smysl pro pořádek a vkus na pivo,“ řekla mi právě u piva Dorka, která na místní univerzitě vystudovala bohemistiku a několik semestrů strávila i v Praze. „Miluju vaši Plzeň, ale náš Glarus také není nejhorší,“ dodala. Vzhledem k tomu, že je město doslova prošpikováno automaty na kávu a rychlým občerstvením, které zpravidla nabízí čtvrtku falešné pizzy na kynutém těstě za patnáct korun, měla jsem o místní gastronomii poměrně zkreslené představy.
Jaké ale bylo moje překvapení, když nás místní lingvistka vzala do Avery Beers v ulici Arhimandrit Filaret! Pokud si potrpíte na řemeslná piva, tuhle zastávku si rozhodně nenechte ujít. Seženete tu desítky vzorků belgických, britských, německých, bulharských i českých piv a také skvělé fairtradové kafe. To vše v přátelské atmosféře podniku, který by se bez problému uživil i na pražské Letné. O večeři v místním podniku Kaštata nemluvě: lepší šopák a rybí polévku jsem snad nikdy nejedla.

Dokonale jednoduchá kombinace.
Zábava pro všechny
Ačkoliv tu hlavní sezóna vrcholí v červenci, kdy se Varna stane dějištěm mnoha hudebních festivalů a Černé moře se prohřeje na přijatelnou teplotu, chybu rozhodně neuděláte, když si sem letenku pořídíte hned na jaře nebo právě teď, s blížícím se podzimem. Mimo hlavní sezónu totiž můžete atmosféru města nasát opravdu z plných plic, a navíc za velice příjemnou, poloviční cenu.
Zarezervujte si apartmá přímo v centru a až si projdete nádherný osmikilometrový park, prohlédnete si velkolepé římské lázně i monumentální katedrálu, vyrazte prozkoumat okolí. Nedaleká delta řeky Kamčiji je rájem pro všechny bloumavé objevitele, nudisty i zapálené ornitology. Panenské pláže a přírodní rezervace podél řeky vlévající se do moře jsou jen úvodem k úchvatné chatařské kolonii plné bizarních „souboudí“ slepených ze všeho možného i nemožného.
Autobusy jsou tu levné a fungují podobně jako taxíky. Prostě si na ně mávnete a řeknete, kam chcete odvézt. Několikrát se nám podařilo zastavit si i osobní auto, ale vzhledem k tomu, že autostop je tu poměrně běžnou záležitostí, i tento omyl obvykle končil úspěchem.

Varna není marná!
Růžový punc
Sádrové magnety, obrázky pravoslavných ikon a náramky ve Varně vyměňte za praktičtější suvenýry a přivezte svým blízkým růžové mýdlo nebo krém. Věděli jste, že na Bulharsko připadá až 70 % veškeré světové výroby růžového oleje? Není náhoda, že bulharská olejnatá růže (Rosa damascena) je jedním z hlavních symbolů země. Na hlavním náměstí se to obchody s přírodní lokální kosmetikou jen hemží a vzhledem k tomu, že stejné kosmetické produkty najdete i pod koupelnovými zrcadly místních dam a slečen, které by svou vitalitu mohly prodávat po kilech, to rozhodně nebude zbytečná investice.