Přichází čas beránků: Kde letos koupíte oblíbenou bundu Francouzek?

2 min čtení

2 min čtení

Beránkové bundy dominovaly přehlídkám už loni na podzim a letos tomu není jinak. Jejich předností je ležérnost a pánský šmrnc, ale také to, že skvěle zapadají do nadčasového stylu Francouzek. Kde sehnat tu nejvíc trendy?

Bundy s beránkem či kožíškem mají dlouhou historii. Ta sahá až k první světové válce, kdy ještě piloti létali v letadlech s otevřeným kokpitem, a tak potřebovali teplejší kabát opatřený typickým beránkovým límcem. Během druhé světové války již měli armádní letci modernější bundy, které v podstatě odpovídaly současnému střihu. Leteckou bundu s kožíškem nosila jako jedna z prvních žen Margaret Bourke-White, válečná fotografka a spoluzakladatelka časopisu Life.

TIP NA VIDEO: Bez jakých základních kousků se na podzim neobejdou Francouzky?

O velkou popularitu tohoto kousku se v 80. letech postaral film Top Gun. Od té doby se k němu návrháři neustále vracejí, ať už v pánské, či dámské sekci. Beránkové bundy a kabátky však nezapřou ani inspiraci 70. léty, kdy do mainstreamové módy pronikl bohémský styl hippies. Dámské kabáty tehdy lemovaly chlupaté kožíšky, zatímco ty pánské byly častěji zdobené právě beránkem.

I když si trend leteckých bundiček hodně spojujeme s americkou kulturou a ideálem statečného dobrodruha, za svůj ho přijal i současný pařížský styl, který staví na kombinaci univerzálních střihů a vintage prvků. Beránkové bundy se v různých variacích objevovaly i na přehlídkách letošního podzimního pařížského fashion weeku, a to v takové míře, že je lze považovat za jeden z hlavních trendů sezóny – představili je třeba módní dům Etro, Miu Miu, Ambush nebo návrhář LaQuan Smith.

Etro

Miu Miu

LaQuan Smith

Ambush

Ambush

K tomu si můžete přičíst i street style, který napovídá, jak takový kousek nosit. S bílým trikem, legínami a kozačkami, které připomínají off-duty styl modelek kolem roku 2008? Anebo s úpletovými šaty, které aktuálně patří k nejoblíbenějším kouskům? Oblekové kalhoty a cropped rolák či prošívaná sukně tento kus oděvu zase posouvají více ke Skandinávii. V neposlední řadě platí, že džíny jsou v módě odpovědí takřka na vše.