.

. Zdroj: iStock.com

Hudba na běhání. Jak ji správně vybrat?

Hudba a cvičení k sobě patří, a když zvolíte tu správnou, dokáže vás zrychlit, pomoct vám zapomenout na bolest a únavu a posunout vaše limity. Zvolte správně namixovaný playlist a vyběhněte.

Jak si ale sestavit ten správný playlist písniček, které vás nakopnou? Samozřejmě volte typ hudby, který máte rádi. V každém stylu, rock, reggae taneční i vážná hudba, se najdou písničky, které lze poslouchat při běhání. Nejlepší je vybírat si skladby podle rytmu – pro střední úroveň (tempo zhruba 7–8 minut na každý kilometr) se doporučují písně do 120 úderů za minutu (bpm – beats per minute), kdo se chce dostat ke kilometru za čtyři minuty, ten už volí až 170 bpm. Takže volbou písně si krásně můžete běh zrychlit.

Nejlepší je se však řídit tím, jak vám písnička jde do kroku. Sami brzy zjistíte, co je na vás pomalé či rychlé. Ideální je písničky v playlistu volit dle tempa. Na začátku pomalejší na rozběh a pak BPM přidávat, a jak už se zase budete blížit k cíli, postupně tempo písní zpomalovat. BPM písniček zjistíte tak, že je vložíte do internetových analyzérů BPM, ale většinou, když používáte různé běžecké aplikace či Spotify, toto číslo je u písniček, které si stahujete do playlistu, vyznačeno.

Inspirujte se například tímto tréninkovým playlistem na 10 km fartlek (intervalový trénink, kdy zapojujete různé povrchy, kopce, nemáte pevně dané běžecké úseky, je maximálně svobodný) sestavený zapálenou běžkyní Janou LeBlanc, účastnicí Bostonského maratonu a autorkou Zápisníku Běžkyně.

Kate Perry: Bon Appétit, 100 BPM

Pink: Blow Me One Last Kiss, 113 BPM

Taylor Swift: Welcome to New York, 117 BPM

Lily Allan: Not Fair, 121 BPM

Pitbull & Will Smith: Back In Time, 129 BPM

Rihanna & David Guetta: Right Now, 130 BPM

Britney Spears: Womanizer, 139 BPM

2 Unlimited: No Limit, 141 BPM

A Flock of Seagulls: I Ran, 146 BPM

The Black Eyed Peas: Pump It, 153 BPM

Billy Idol: Dancing With Myself, 179 BPM (sprint)

The Killers: Read My Mind, 132 BPM

Survior: Eye Og The Tiger, 108 BPM

Carrie Underwood: Church Bells, 87 BPM