.

. Zdroj: shutterstock.com

Když vyděláváte víc než on. Jak to muži nesou?

Dostala jste dobrou pracovní nabídku, kde váš plat zvládne celou domácnost? Proč to nevzít? Jenže... Ženy se čím dál častěji vyskytují v situaci, kdy se samy mohou finančně postarat o rodinu. Co ale s napětím, které nezvyklá nerovnováha pořád ještě přináší? A co na to muži?

V řadě zemí univerzitní studium každým rokem dokončí víc mladých žen než mužů. To se odráží ve finančním ohodnocení obou pohlaví. Navíc krize roku 2008 nepřála tzv. tradičně mužským zaměstnáním. Například v Británii nyní třetina žen vydělává víc než jejich partner, v USA je to najednou skoro čtyřicet procent. Jenomže zatímco ekonomická situace se změnila rychle, pocitově, společensky se měníme mnohem pomaleji. Popelka se tradičně do zámku provdala. Dnes si nemovitost může sama koupit a pozvat chudobného, ale vtipného zahradníka, ať se do něj přižení. Ale o tom, že to nejde hladce obrace, svědčí i zkušenost, že většina párů se tímto uspořádáním nechlubí.

Například Američané považují lhaní nebo zastírání skutečného příjmu za nejhorší možný partnerský přestupek.

Ženy ovšem obecně častěji mívají problém s výrazně vyšší výplatní páskou, než jakou pobírá jejich partner.

Živitelem rodiny jsem já. Žena

Pětačtyřicetiletá Yvona už patnáct let umožňuje manželovi, aby si bádal v laboratoři za třetinu toho, co vydělává ona. Jednak uznává smysluplnost jeho poslání a jednak si cení spokojenosti životního partnera. Ale občas přiznává: „Jdu Pařížskou a řeknu si: já bych si tak ráda ještě jednou koupila nesmyslně drahé rozkošné botky, luxusní kabátA mohla bych, kdyby manžel nevydělával tak málo. Až to jednou udělám,“ směje se, „dvojčata budou muset přestat hrát hokej.“ Takže to už neudělá nikdy… Byly to deprese izolovaných Američanek, co nastartovalo feminismus. Izolovanost partnerů vede k rozpadu vztahu. Teprve při psaní tohoto článku jsem si s překvapením uvědomila, že teď (po letech práce z domova) už naopak miluji večírky. Když mě před několika lety pozvali na ples, bez váhání jsem se na něj nadšeně kodrcala až do Bruselu.

Nic netrvá věčně. V dlouhodobém vztahu se můžete s partnerem několikrát za život v roli „živitele“ vystřídat. Nejdůležitější je být flexibilní a společně vyhodnocovat cíle, pružně zvažovat, co je právě pro vaši rodinu a zrovna v tuto chvíli nejprospěšnější.

Nejbohatší muž světa, Warren Buffett vždycky tvrdí, že uspěl díky tomu, že odjakživa investoval na dlouhé tratě. To, co se osvědčuje v případě burzovních akcií, platí i v případě těch partnerských. Trpělivost a investice v dlouhém časovém horizontu se vyplácí nejvíc. A mluvte, mluvte spolu o financích. Pomůže vám to vyhnout se pocitům příkoří, zbytečnému urážení a nevraživosti.

Váš plat je vyšší než jeho. Co dělat?

Mluvte spolu – když máte pocit, že jeden z vás se ochuzuje o základní věci a přehnaně škudlí, protože si vyčítá, že vydělává míň, promluvte si o tom. A naopak proberte i přílišné utrácení.

Párům s nerovným příjmem se osvědčilo platit hypotéku a další velké položky třeba 70 na 30, tedy v poměru, který realističtěji odráží jejich příjmy.

Veďte si rodinný rozpočet. Pokud nemáte podrobnou představu o příjmech a výdajích, sedněte si spolu k papíru a udělejte si ji. Pak se můžete dohodnout, jak rozpočet regulovat, na čem ušetřit a kde si naopak pásek popustit o pár dírek.

Aby partneři byli v pohodě, musejí mít pocit férového uspořádání. Když žena pracuje od nevidím do nevidím a táhne rodinný rozpočet, muž musí své volné hodiny investovat do péče o děti, starání se o domácnost. Když ale oba pracují stejně tvrdě, a jeden z nich je méně placený, musejí se doma spravedlivě střídat, nikdo nemůže být trestaný za to, že má hůř placenou práci.

Utrácejte spolu, rozmazlujte se jako pár. Může to být dovolená nebo večer ve skvostné vinárně. Zasloužili jste si to oba, spolu si to užijte.

Článek připravila redakce časopisu Moje psychologie.