Vajíčka Versace i mouka Prada. Designér varuje před silným vlivem reklamy!

Koupila byste si běžné mléko, nebo raději to od Apple? A jak by vás lákal salám Louis Vuitton? Jaký má na nákup potravin vliv, jak lákavé jsou jejich obaly? Právě tuto otázku si položil designér Peddy Mergui. 

Designér Peddy Mergui se rozhodl uspořádat ojedinělou výstavu ve spolupráci s Museum of Craft and Design v americkém San Franciscu. Pojmenoval ji Wheat is Wheat is Wheat (Obilí je obilí je obilí).

Ústředním motivem výstavy jsou běžné potraviny jako vejce, káva nebo mléko, které Mergui zabalil do obalů připomínajících kolekce velkých světových designerů a návrhářů.

Můžete se tak potkat s mlékem v kartonové krabici od Apple, salámem Louis Vuitton nebo kojeneckou výživou v prášku z dílny Chanel. Proč? Podle Merguiho je totiž celý systém nákupu těchto značek absurdní: "Luxusní značky neprodávají samotný produkt. Prodávají životní styl. Byl jsem zmatený, když se lidé, kteří nevěděli o tom, že jde pouze o výstavu, zajímali, kde by se daly nakládané okurky Gucci a mléko od Apple koupit. Říkal jsem si, proboha, vždyť jsou to normální mléko, vejce a mouka, nemůžete si je prostě koupit kdekoliv?" říká Peddy Mergui pro magazín The Verge.

Jogurt Tiffany

Mergui se dokonce svěřil, že jakmile ukázal fotografii mléčné kojenecké výživy "od" Chanel řediteli jedné reklamní agentury, okamžitě jich chtěl pár koupit pro své dítě.

"Designu se přisuzuje tak velký význam, že se lidé cítí sebevědoměji, koupí-li si něco značkového. Ve skutečnosti by si ale měli spíš dávat pozor na to, jak snadno se s nimi dá pomocí líbivého obalu manipulovat," říká nekompromisně Mergui. Jak jste na tom vy? Koupila byste si něco z "luxusních" potravin, nebo by vás líbivý obal nechal naprosto chladnou?

Produkty z výstavu si prohlédněte v galerii: