Kulturní tip: Vyzdobte si domov ilustrátory z LUSTRu 2021

Plakáty z IKEA jsou dávno out a originální malby se cenově mnohdy šplhají k desetitisícům za kus. Čím si tedy vyzdobit domov? Odpověď nabízí festival LUSTR, který se věnuje současné tuzemské i světové ilustraci a který startuje 23. září. A pokud ho nestíháte, máme pro vás i tipy, kde pořídit české autorské ilustrace on-line. 

Festival LUSTR můžete navštívit od 23. do 29. září, a to v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1), který je jeho domovskou galerií. Výstavní program se dělí do dvou částí. Tou první je výstava Zmar, která tematicky zpracovává uplynulý pandemický rok a kde se mezi vystavujícími objeví známá jména tuzemské scény jako třeba skupina Nýbrž, Lucie Lučanská, Přemysl Černý, Martin Lacko, Adéla Marie Jirků, Anastasia Stročkova, Marek Rubec, Juliána Chomová, Jakub Bachorík nebo Eva Maceková.

Druhou částí je volná výstava Showcase, sloužící k představení mladých talentů, kteří na LUSTRU ještě nevystavovali – návštěvníci se budou moci seznámit například s tvorbou Marca Quadriho, Hanny Ivanenko, Darii Semenové, Yevheniie Polosiny, Barbory Biskupové, Andrey Davalos, Jakuba Veselého, Alžběty Božekové nebo Terezy Šiklové.

Kromě tuzemských jmen se pak představí i zahraniční hosté. Pozvání přijal francouzský kreslíř Simon Ecary, který pro návštěvníky přichystal také workshop tvorby zinu. Ředitelka Gran Salónu Mexico Maru Aguzzi přiveze výběr toho nejlepšího z mexické scény. Přijede i bulharský kurátor Anton Staykov, který se zaměřuje na komiks, nebo Dennis Elbers, ředitel holandského festivalu Graphic Matters.

Nemusíte ale jen pasivně obdivovat, můžete se také aktivně zapojit. V doprovodném programu nebudou chybět přednášky, workshopy, živá komiksová čtení nebo diskuse s hosty festivalu. Letos poprvé se také můžete těšit na sérii on-line přednášek a workshopů zaměřených například na digitální kresbu nebo animaci. Program nabídne také klasické výtvarné a rukodělné workshopy pro děti i dospělé či masterclasses zaměřené na podnikání v kreativním průmyslu.

Kde koupit autorské ilustrace on-line?

Možná se na festival LUSTR do Prahy se nedostanete, přesto byste chtěli vědět, koho v českém prostředí sledovat a kde popřípadě nějaký ten autorský plakát koupit. Výborně. Právě pro vás máme rychlý přehled, jaké stránky navštívit. Vlastní e-shop má třeba skvělá Dana Lebl alias Myokard. Její ilustrace zdobily například knihu Niny Špitálníkové Svědectví o životě v KLDR, která získala cenu Magnesia Litera. Myokard často se sebeironií a z pohledu současných mileniálek zpracovává motivy ženství a mateřství, takže tohle vám může být blízké.

Loading

Líbivé autorské plakáty, které snadno poslouží jako dekorace do interiéru, najdete v nabídce In August Company, obchůdku s kameninovým nádobím, který spoluzaložila ilustrátorka Karolína Stryková.

Loading

České ilustrátory a ilustrátorky koupíte také na kurátorských prodejních stránkách jako Obrazohled.cz nebo Origoo.cz, kde můžete narazit na limitované printy Juliany Chomové, Evy Macekové, Přemysla Černého, Anastasie Stročkové, Lucie Lučanské, Anny Kulíčkové a dalších.

Někteří autoři, třeba Martin Lacko nebo Barbora Idesová, nabízejí své práce také přes mezinárodní platformu Bigcartel.com. A v neposlední řadě najdete e-shop i přímo na stránkách festivalu LUSTR. Ceny za plakáty se nejčastěji pohybují v řádech několika stovek až tisíců.

Fotogalerie: Kde můžete koupit autorskou ilustraci on-line?