Kulturní tip: Festival Open House vás provede unikátními pražskými domy

Chcete si užít víkend venku, ve městě, zároveň ale trochu netradičně? Vyrazte na festival Open House Praha! Ten 7. a 8. srpna veřejnosti otevře 80 běžně nepřístupných pražských domů a prostor, které rozhodně stojí za prohlídku i zevnitř. Kdy jindy můžete nakouknout do kubistické Kovařovicovy vily na Výtoni nebo si v klidu projít legendární Strahovský stadion?

Chodíte kolem nich neustále a pravděpodobně vás ani nenapadne přemýšlet o tom, co vlastně ukrývají. Architektura je součástí našeho každodenního života, která nabízí mnohdy úžasné příběhy; ale kdo má čas o nich na cestě do práce nebo na nákup přemýšlet? Naštěstí existuje festival Open House Praha, který již sedmým rokem otevírá běžně zamčené dveře zajímavých budov. Návštěvníci mohou nahlédnout tam, kam normálně nesmí buď vůbec nikdo nebo jenom soukromý nájemce či firma, která v místě sídlí.

Tip na video: Bydlení budoucnosti? Chytrý minidomov!

O víkendu 7. a 8. srpna tak můžete vyrazit na procházku po centru české metropole a podívat se třeba do interiéru známé kubistické Kovařovicovy vily, která stojí u Vltavy na Výtoni. Stejně tak se dostanete do legendárního Strahovského stadionu, který pomalu chátrá, a proto je veřejnosti uzavřen. Zajímavé může být poznat Dům módy na Václavském náměstí, dejvický hotel International, Kongresové centrum na Vyšehradě či Hvězdárnu Ďáblice.

Open House Praha ale neodemyká jen desítky let staré chodby historických paláců. I moderní kancelářské budovy si totiž zaslouží pozornost. V rámci akce je tak možné navštívit například budovy BB Centra Brumlovka, které vzniklo na konci 90. let, impozantní Národní technickou knihovnu nebo třeba zajít na střešní terasu Quadria, které před několika lety nahradilo starý vstup do vestibulu metra B na Národní třídě.

Specialitou je otevření historického parníku Vyšehrad, zaujala nás také možnost navštívit vodní dílo Štvanice, novou libeňskou synagogu na Palmovce, velodrom na Třebešíně nebo třeba unikátní Vršovickou vodárnu. Budovy a prostory jsou zpřístupněny se souhlasem jejich majitelů buď oba víkendové dny, nebo podle vůle majitelů jen jeden z nich, a to od 10 do 18 hodin. Návštěvy objektů probíhají formou komentovaných prohlídek ve skupinkách o 10 až 20 lidech. Každá budova to má nastavené trochu jinak, proto je dobré ověřit si detaily o konkrétních místech přímo na stránkách festivalu Open House Praha.

Nálakali jsme vás, ale nevíte, kam vyrazit, abyste toho viděli co nejvíc? Žádný problém! Naše editorka a ve volném čase zároveň fotografka architektury 20. století Kateřina Horáková z osmi desítek dočasně otevřených domů a prostor vybrala svá oblíbená místa, která si návštěvu rozhodně zaslouží. A přidala k nim ještě několik takových, do kterých vás sice v rámci festivalu nepustí, ale potkáte je po cestě a stojí za to se u nich zastavit. Fotoprůvodce s návrhy několika možných tras najdete v galerii.

Podívejte se do galerie: Jaká místa navštívit v rámci Open House Praha 2021?